Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196176
تاریخ انتشار : 2 آذر 1395 16:2
تعداد مشاهدات : 322

سیدمحمد کیایی، مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی

360 تن زعفران در کشور تولید شد

طبق برآورد ما امسال ۳۶۰ تن زعفران در کشور تولید می شود. سال گذشته نیز ۳۵۱ تن زعفران تولید شده بود.
مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی گفت:طبق برآورد ما امسال ۳۶۰ تن زعفران در کشور تولید می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛  سیدمحمد کیایی با بیان اینکه طبق برآورد ما امسال، تولید زعفران با ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۳۶۰ تن می رسد، اظهار داشت: سال گذشته از ۹۴ هزار هکتار سطح زیر کشت، حدود ۳۵۱ تن زعفران تولید شد.

وی، میانگین عملکرد زعفران کشور را در سال ۹۴ حدود ۳.۸ کیلوگرم در هکتار عنوان کرد و گفت: این در حالی است که زعفران کار نمونه کشور، در سال گذشته ۳۴ کیلوگرم در هر هکتار زعفران برداشت کرد.

کیایی با بیان این که دو استان خراسان رضوی و جنوبی ۹۵ درصد سطح زیر کشت و تولید زعفران را در سال ۹۴ داشته اند، خاطر نشان کرد: در خراسان رضوی از سطح ۷۵ هزار هکتار ۲۸۰ تن و خراسان جنوبی از ۱۵ هزار هکتار ۹۴ تن زعفران برداشت کردند.

وی افزود: ۱۴ درصد تولید این محصول نیز در استان های خراسان شمالی، یزد، اصفهان و کرمان در سال گذشته صورت گرفت.

مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی گفت: امسال برداشت زعفران در مناطق خنک تر، از نیمه مهر آغاز شده و تا نیمه آذر در مناطق گرم تر ادامه دارد.

وی همچنین از افزایش صادرات زعفران در هفت ماهه امسال خبر داد و اظهار داشت: در این مدت ۶۶.۱ تن زعفران به ارزش ۹۶.۷ میلیون دلار صادر شده که نسبت به صادرات ۵۷.۴ تنی هفت ماهه نخست سال قبل، به لحاظ وزنی ۱۵ درصد و از نظر ارزشی ۱۴ درصد افزایش دارد.

کیایی یادآور شد: در سال گذشته در کل، ۱۱۴ تن زعفران به ارزش ۱۶۵ میلیون دلار صادر شد.

وی ادامه داد: صادرات این محصول به کشورهای مانند چین، استرالیا، اسپانیا، ژاپن، آمریکا و آفریقای جنوبی انجام می شود.

راه اندازی واحدهای تولید پیاز زعفران

کیانی با بیان اینکه استاندارد تولید پیاز زعفران با همکاری موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی در حال تهیه است، اضافه کرد: تهیه نوع  استاندارد این محصول، با هدف دسترسی کشاورزان به پیاز مناسب، درشت و با کیفیت، در راستای افزایش عملکرد صورت گرفته است.

وی افزود: با تدوین این استاندارد و ابلاغ آن، واحدهای تولید پیاز زعفران در مناطق مستعد راه اندازی می شود تا نیاز استان ها تأمین شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی اظهار داشت: در هر هکتار اراضی به طور میانگین ۵ تن پیاز زعفران استفاده می شود.

وی کاشت پیاز بالای وزن ۸ گرم برای افزایش عملکرد تولید را اقتصادی و فنی دانست.

کیایی در ادامه به طرح ملی «بهبود تولید، فرآوری، توزیع و صادرات زعفران» که در سال ۹۱ تهیه شده بود اشاره کرد و گفت: این طرح به دلیل عدم تأمین منابع مالی اجرا نشده و امید داریم امسال طرح فوق تصویب و با تأمین اعتبار در سال آینده به اجرا در آید.

تشکیل زنجیره زعفران

وی با بیان اینکه برای توسعه تولید صادرات، کارگروه زنجیره زعفران در حوزه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شده است، تصریح کرد: این کارگروه متشکل از تولید کنندگان، تشکل ها، صادر کنندگان و بخش دولتی است و در این کارگروه، موضوع زنجیره از ابتدا تا انتهای توزیع و صادرات این محصول رصد و برنامه ریزی می شود.

کیایی در همین حال بر توسعه مکانیزاسیون در حوزه کشت و برداشت این محصول تاکید کرد و اظهار داشت: در حال حاضر اغلب برداشت زعفران به صورت دستی در کشور انجام می شود و قصد داریم با ورود ماشین آلات جدید پیازکار، دستگاه برداشت و سورت پیاز زعفران، مکانیزاسیون را در این بخش توسعه دهیم.

نیاز به اعتبار ۲۵ میلیارد تومانی برای تشکیل صندوق تخصصی زعفران

وی درباره ایجاد صندوق ملی تخصصی زعفران که در سال گذشته تهیه و تصویب شده است نیز، تصریح کرد: با پرداخت سهم ۴۹ درصد دولت، این صندوق آغاز به کار خواهد کرد.

کیایی تأمین حداقل ۲۵ میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت را رقم خوبی برای آغاز به کار صندوق ملی تخصصی زعفران عنوان کرد.

وی تاکید کرد: سرمایه این صندوق به عنوان سرمایه در گردش و وام دهی با سود حدود ۴ درصد در اختیار اعضا قرار خواهد گرفت تا تولیدکننده در زمانی که به پول نیاز دارد، مجبور به پیش فروش زعفران نشود و به این ترتیب علاوه بر حذف دلالان، ارزش و قیمت این محصول حفظ خواهد شد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :