Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196317
تاریخ انتشار : 4 آذر 1395 15:49
تعداد مشاهدات : 350

دانشگاه امیرکبیر در رشته مهندسی پزشکی در رتبه چهارم دنیاست

دانشگاه امیرکبیر با راه اندازی اولین دانشکده مهندسی پزشکی در حال حاضر در رتبه چهارم جهانی قرار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل ازخبرگزاری مهر، دکتر فرزاد توحیدخواه دبیر علمی در بیست و سومین کنفرانس ملی و اولین کنفرانس بین المللی مهندسی زیست پزشکی، رشته مهندسی پزشکی را رشته ای جوان در کشور توصیف کرد و گفت: برای توسعه این رشته در برخی کشورها دانشکده های مستقلی ایجاد شده است و در دانشکده امیرکبیر نیز در این زمینه اقدام شد.

وی به بررسی روند تحول این رشته در دنیا اشاره کرد و ادامه داد: برای این منظور اقدام به بررسی 17 دانشگاه آمریکایی، 19 دانشگاه اروپایی و 14 دانشگاه آسیایی و اقیانوسه بر اساس 4 مدل کردیم.

وی این 4 مدل را شامل «دانشگاه های دارای ساختار مستقل مهندسی پزشکی»، «مستقل فاقد هیات علمی مستقل»، «فاقد هیات علمی مستقل و ارائه رشته مرتبط دارای مراکز پژوهشی» و «فاقد هیات علمی و فاقد رشته مرتبط و دارای مراکز پژوهشی» ذکر کرد.

توحیدخواه با اشاره به نتایج این بررسی ها خاطر نشان کرد: نتایج این بررسی ها نشان داد که بسیاری از دانشگاه های آمریکا و کانادا در حوزه مهندسی پزشکی دارای ساختار مستقل هستند.

دبیر علمی اولین کنفرانس مهندسی زیست پزشکی، دانشگاه جان هاپکینز را اولین دانشگاه مهندسی پزشکی ایجاد شده در دنیا معرفی کرد و یادآور شد: از لحاظ تعداد اعضای هیات علمی این رشته رتبه اول از آن دانشگاه جان هاپکینز با 61 عضو هیات علمی است و دانشگاه «نانگ یانگ» با 54 عضو هیات علمی، دانشگاه مبلورن و دانشگاه امیرکبیر را به ترتیب در رتبه های دوم تا چهارم قرار دارند.

توحیدخواه تعداد اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر را 40 نفر عنوان کرد و ادامه داد: این دانشکده در حوزه پژوهشی جز دانشگاه های دسته اول دنیا قرار دارد.

این عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر به بیان وضعیت رشته های این حوزه پرداخت و گفت: در حال حاضر رشته های بیومکانیک، بیومتریال و مهندسی بافت با همین عناوین در دانشگاه های دنیا عرضه می شود ولی رشته بیو الکترونیک در گرایش هایی چون پردازش سیگنال های بیولوژیکی و پردازش تصاویر پزشکی تمرکز دارد.

وی با بیان اینکه از سال 90 رشته مهندسی پزشکی تصویب و اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته شد، اظهار کرد: این رشته هرچند که سابقه طولانی در کشور ندارد ولی در سال های اخیر مفاهیم جدیدی در حوزه سلامت ایجاد کرده است از این رو توسعه این رشته نیازمند نگاه جدید در این حوزه است.

توحیدخواه با تاکید بر ایجاد هویت مستقل برای رشته مهندسی پزشکی در کشور، خاطر نشان کرد: این امر به معنای بازدارندگی برای همکاری با سایر اساتید نیست بلکه توسعه این رشته نیازمند همکاری سایر حوزه های پزشکی و مهندسی است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :