Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196401
تاریخ انتشار : 6 آذر 1395 15:19
تعداد مشاهدات : 236

ایران به منشور جهانی انرژی پیوست

با امضای حمید چیت چیان ایران به طور رسمی به جمع کشورهای عضو در منشور جهانی انرژی پیوست.
در سفر وزیر نیرو به ژاپن، سند الحاق ایران منشور جهانی انرژی لحظاتی پیش توسط حمید چیت چیان امضا شد و ایران به طور رسمی به جمع کشورهای عضو در منشور جهانی انرژی پیوست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ در آیین امضای این سند که امروز (جمعه) در پیش افتتاحیه اجلاس بیست و هفتم این منشور با حضور راسناک، دبیرکل منشور جهانی انرژی،«فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن و نمایندگان کشورهای عضو در منشور جهانی انرژی برگزار شد، وزیر نیرو سند نهایی کنفرانس وزارتی «لاهه۲» در زمینه منشور بین المللی انرژی را امضا کرد.

هدف عمده منشور بین المللی انرژی، انعکاس بهتر واقعیت های جدید بخش انرژی به خصوص رشد انرژی در کشورهای در حال توسعه و همکاری کشورهای شرکت کننده جهت توسعه و ایجاد ظرفیت های جدید، و همچنین مقابله با چالش های مشترک در بخش انرژی ذکر شده است.

کنفرانس وزارتی «لاهه ۲» درخصوص منشور بین المللی انرژی در سال ۲۰۱۵ در لاهه برگزار شد تا منشور بین المللی انرژی را به عنوان منشور به روز شده انرژی اروپا تصویب کند. در کنفرانس، نمایندگان بلند پایه کشورهای امضاکننده منشور انرژی اروپا در سال ۱۹۹۱ و همچنین نمایندگان بلندپایه دولت های پیوسته به منشور، منشور بین المللی انرژی را امضا کرده یا موافقت خود را با آن اعلام کردند.

علاوه بر ایران، امروز کشورهای دیگری از همچون عراق و کامبوج، گواتمالا، اتحادیه کشورهای مرکزی آفریقا نیز این سند را امروز امضا کردند.

در حاشیه این دیدار وزیر نیرو، پیام روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران برای دعوت شینزو آبه نخست وزیر ژاپن را برای سفر به تهران به وزیر امور خارجه ژاپن ابلاغ کرد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :