Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196567
تاریخ انتشار : 9 آذر 1395 15:55
تعداد مشاهدات : 269

چسب دما بالای درزگیر گازی با قابلیت اتصال پیل به بدنه سرامیکی ساخته شد

چسب دما بالای درزگیر گازی با قابلیت توانایی ایجاد پیوند مناسب بین قطعات فلزی به سرامیکی ساخته شد.
چسب دما بالای درزگیر گازی با قابلیت توانایی ایجاد پیوند مناسب بین قطعات فلزی به سرامیکی یا شیشه توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته شد. این چسب، در برابر حرارت مقاوم بوده و در برابر گاز نفوذ ناپذیر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ الیاس شهسواری، سازنده این چسب با اشاره به قابلیت های مهم آن گفت: چسب ساخته شده با ایجاد فرایند جوش قلیایی در مرز مشترک مواد سرامیکی، شیشه ای و فلزی می تواند مواد مذکور را در دمای (1250-600) درجه سانتیگراد در کنار یکدیگر بچسباند و دارای پایداری حرارتی مناسب (تست شده به مدت 650  ساعت) است.

وی افزود: این چسب علاوه بر اینکه می تواند در صنایع سرامیک و فلز مورد استفاده قرار گیرد، توانایی ایجاد یک پیوند مناسب بین قطعات فلزی به سرامیکی یا شیشه را دارد و مقاوم در برابر حرارت و نفوذ ناپذیر در برابر گاز است.

این فارغ التحصیل کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: مواد با قرار گرفتن در دماهای بالا (1250-600 درجه سانتیگراد) و تحت شارش گازهای مختلف با تشکیل فازهای کریستالی، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی جدیدی پیدا می کنند از این رو عملیات حرارتی از اهمیت بسیاری در شاخه های مختلف علم و تکنولوژی برخوردار است.

وی افزود: به منظور تست پیل سوختی اکسید جامد و کنترل فلوی گاز هیدروژن در دمای نزدیک به 1000 درجه سانتیگراد موفق به ساخت چسب دما بالایی با قابلیت درزگیری گاز هیدروژن شده ایم.

شهسواری ادامه داد: این چسب از موادی تهیه شده که همگی در داخل کشور تولید و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

این مخترع با اشاره به موارد کاربردی چسب دما بالای درزگیر گازی گفت: از این چسب تاکنون در راکتور تست پیل سوختی اکسید جامد صفحه ای و لوله ای برای اتصال پیل به بدنه سرامیکی، در فرایند کاشت دندان مصنوعی(ایمپلنت) برای اتصال روکش دندان(پرسلنت) به پایه فلزی آن و همچنین برای چسباندن ظروف سرامیکی استفاده شده است.

شهسواری اظهار کرد: این اختراع با راهنمایی دکتر هادی سلامتی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و همکاری مجید جعفری دانشجوی مقطع دکتری، سید مجتبی رسولی و فیروزه نوایی کارشناس پروتزهای دندانی در گروه فیزیک تجربی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان به انجام رسیده است.

وی افزود: این پژوهش از مهر ماه سال 1392 تا آذر ماه سال 1394 به طول انجامید و در سال 1395 با شماره 89344 در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسید.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :