Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196907
تاریخ انتشار : 15 آذر 1395 17:52
تعداد مشاهدات : 796

پيشرفت هاي علمي کشور در زمينه درمان ناباروري / حميد حسين زاده

تا 15 سال پيش بيشتر بيماران براي درمان هاي ناباروري به کشورهاي غربي مانند انگليس مي رفتند و پس از صرف هزينه هاي هنگفت به کشور باز مي گشتند.
 ناباروري، مشکلي که اين روزها دامنگير بسياري از زوج هاي جوان شده است. اختلالات هورموني، عفونت ها، آلودگي هوا، پارازيت ها، استرس و فشارهاي زندگي روزمره ازجمله علت هاي مهم اين مشکل شناخته شده اند. امروزه پيشرفت علم ژنتيک و شناسايي بيماري هايي که قبلاً در گروه بيماري هاي ناشناخته طبقه بندي مي شدند، توانسته است کمک بزرگي براي خانواده هاي داراي اين گونه بيماري هاي مادرزادي باشد. استفاده از امکانات آزمايشگاه هاي وسيع و پيشرفته براي شناسايي انواع مختلف بيماري هاي مادرزادي ناشي از نقش ژن ها و نيز اختلالات کروموزومي (برخي موارد آن، ناشي از افزايش سن مادر است) توانسته است امکان داشتن فرزندي سالم را به ارمغان آورد.هم اکنون هيچ بيماري در ايران براي مداوا و ادامه درمان در حوزه باروري و ناباروري به خارج از کشور اعزام نمي شود و تمامي مراحل درمان و روش هاي جديد باروري در کشور توسط متخصصان زنان قابل انجام است.

دکتر محسن معيني مسئول فني مرکز درمان ناباروري ابن سينا معتقد است:"تا 15 سال پيش بيشتر بيماران براي درمان هاي ناباروري به کشورهاي غربي مانند انگليس مي رفتند و پس از صرف هزينه هاي هنگفت به کشور باز مي گشتند؛ اما امروزه اوضاع به گونه اي تغيير کرده که نه تنها نياز به اعزام بيمار به خارج از کشور نيست بلکه کيفيت درمان و متدها و روش هاي درماني در کشور چنان گسترش پيدا کرده که حتي بيماران خارجي نيز براي درمان به ايران مي آيند.سرعت استاندارد موفقيت درمان نازايي به روش لقاح آزمايشگاهي 35 تا 40 درصد و مراکزي که در کشور خوب عمل مي کنند به استاندارد بين المللي رسيده اند و با هزينه هاي کمي درمان هاي ناباروري انجام مي دهند.هيچ تکنيکي وجود ندارد که غربي ها در زمينه درمان ناباروري داشته باشند و ايران به آن دست پيدا نکرده باشد و در بسياري از تکنيک ها نيز پيشرفت هاي خوبي داشته ايم.بسياري از محدوديت هاي درماني که ساير کشورها براي متدهاي درمان ناباروري رد کردند در ايران انجام مي دهيم و بسياري از زوج هاي نابارور نيز از کشورهاي ديگر از جمله منطقه براي انجام امور درماني به ايران مي آيند."خوشبختانه کشور ما در سال هاي اخير در زمينه درمان ناباروري به پيشرفت هاي قابل توجهي دست يافته است.

 بي شک ديدگاه هاي مطرح در زمينه سلول هاي بنيادي و روش هاي نوين استفاده از ظرفيت هاي آزمايشگاهي در پيشرو بودن کشور ما در زمينه توليدمثل و زيست فناوري نقش بسيار مهمي داشته است. باروري پديده اي فيزيولوژيک است و بر اين اساس درمان ناباروري هم به کمک روش هاي فيزيولوژيک امکان پذير خواهد بود. بنابراين ضرورت وجود ديدگاه علمي در درمان ناباروري وجود دارد. در بسياري از کشورهاي توسعه يافته وجود نگاه هاي ويژه اي که خاستگاه مذهبي- سنتي دارد، موجب شده است پيشرفت هاي نوين در زمينه سلول هاي بنيادي با چالش هاي جدي مواجه شود، اما خوشبختانه در کشور ما از اين نظر محدوديتي وجود ندارد.

.دکتر انيس نانکلي متخصص زنان و زايمان در باره پيشرفت هاي رخ داده در حوزه باروري،مي گويد:"پيشرفت هاي علم باروري آرزوي فرزنددار شدن را براي خانواده هايي که در گذشته نابارور شناخته مي شدند، دست يافتني کرده است.در اکثر موارد با استفاده از تکنيک هاي علمي مي توان به نتايج موثري در خصوص باروري دست يافت،تحقيقات نشان مي دهد که بيشترين ميزان پاسخ به درمان در زنان در مورد اختلالات هورموني رخ مي دهد که با دارو برطرف مي شوند.پيشرفت هاي جامعه در حوزه علم باروري تا جايي است که زنان حتي در صورت بسته بودن لوله هاي رحم نيز مي توانند با استفاده از روش «آي وي اف» مادر شدن را تجربه کنند.

اين پيشرفت ها تا جايي است که حتي در صورت فقدان اسپرم در مردان و فقدان تخمک در زنان نيز مي توان با استفاده از اسپرم و تخمک اهدايي نيز آرزوي فرزند دار شدن را براي خانواده ها به آرزوي دست يافتني تبديل کرد."توليد مثل افزون بر موضوعي علمي يک موضوع اجتماعي است و نمي توان در مواجهه با آن فقط به پژوهش هاي علمي بسنده کرد.

 بي شک ابعاد اجتماعي و فرهنگي ناباروري به طور مستقيم در انتخاب شيوه برخورد با اين مشکل در سطح کلان و انتخاب مسيرهاي درمان از سوي زوجين نابارور موثر است. با توجه به روند رو به رشد افزايش ناباروري در کشور به نظر مي رسد بايد در پژوهش ها و تحقيقاتي نظام مند، اثر مجموعه اي از متغيرها از عوامل محيطي، تغذيه اي و آب و هوا تا تاثير امواج راديويي، الکترومغناطيس، استرس هاي محيطي و ديگر عوامل مرتبط با اين موضوع را بررسي کرد تا از بحراني شدن اين مسئله جلوگيري شود. به جرات مي توان گفت که ايران جزو چند کشور برتر دنياست که مي تواند در جذب بيماران کشورهاي ديگر به ويژه کشورهاي منطقه و همسايه، گام بردارد و از اين طريق ارزي آوري کسب کند.

با توجه به امکانات موجود در کشور و پيشرفت هاي صورت گرفته اگر زوجي در طي تلاش يک ساله خود براي فرزندآوري، موفق به اين امر نشوند بايد قدري جدي تر مشکل خود را پيگيري کنند و براي پي بردن به علت نازايي لازم است هر دو فرد( زن و مرد ) از نظر وجود عوامل احتمالي نازايي مورد بررسي قرار گيرند.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :