Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197094
تاریخ انتشار : 17 آذر 1395 16:37
تعداد مشاهدات : 268

ایران دارای رتبه چهارم آسیا در حوزه علوم شناختی است

ایران در حوزه علوم شناختی پس از ژاپن، کره جنوبی و چین در رتبه چهارم و در رقابت تنگاتنگ با ترکیه قرار دارد.
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران گفت: ایران در حوزه علوم شناختی پس از ژاپن، کره جنوبی و چین در رتبه چهارم و در رقابت تنگاتنگ با ترکیه قرار دارد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل ازخبرگزاری ایرنا؛ دکتر محمدتقی جغتایی روز چهارشنبه در پنجمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی اظهار کرد: در رده بندی جهانی نیز کشور ما در رده شانزدهم قرار دارد که این امر نشان دهنده لزوم توجه و تولید علم بیشتر در این زمینه است.
وی افزود: البته درصد رشد علمی ایران نسبت به رشد جهانی در حوزه علوم اعصاب شناختی بیشتر است به طوری که رشد علمی جهان 117 است و ایران رشد 224 درصدی دارد.
جغتایی توضیح داد: تعداد مقالات ایران در این حوزه در سال 2006 تا 2010 میلادی 777 مقاله بود که در سال 2015 تا 2016 به هزار و 714 مقاله افزایش یافته است.
وی افزود: با این حال در زمینه مقالات برتر با کمبود مواجهیم به طوری که طی این سال ها تنها 2 مقاله برتر در حوزه علوم شناختی منتشر شده است.
وی از تاسیس ستاد توسعه علوم و اعصاب شناختی، تاسیس رشته علوم اعصاب در وزارت بهداشت و راه اندازی رشته علوم اعصاب شناختی و سایر گرایش ها در وزارت علوم، تاسیس انجمن علوم اعصاب ایران، ایجاد ارتباط بسیار خوب با مجامع بین المللی علوم اعصاب از جمله FAONS، IBRO، SFN را از جمله فرصت های موجود در ایران برای توسعه علوم شناختی عنوان کرد.
جغتایی گفت: همچنین گرایش سایر رشته ها از جمله روانشناسی، بیولوژی، علوم پایه پزشکی و جراحی مغز و اعصاب به حوزه علوم شناختی، گرایش دانشجویان دوره کارشناسی و پزشکی عمومی به ادامه تحصیل در حوزه های علوم اعصاب، گرایش دانش آموزان به علوم اعصاب، علاقمندی نظام سلامت و آموزش و پرورش به استفاده از دستاوردهای این حوزه و ایجاد زیرساخت ها از جمله تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز را از دیگر فرصت های موجود در کشور برای توسعه علوم شناختی و کاهش فاصله با کشورهای پیشرو در این زمینه عنوان کرد.
پنجمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی از امروز 17 آذر ماه به مدت سه روز در مرکز همایش های رازی تهران در حال برگزاری است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :