Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197217
تاریخ انتشار : 20 آذر 1395 15:37
تعداد مشاهدات : 235

ایران در زمره بزرگترین دارندگان سازمان های تحقیقاتی معرفی شد

سازمان توسعه همکاری های اقتصادی، کشورهای ایران، روسیه، هند، چین تایپه و آرژانتین را در شمار کشورهایی که بزرگترین سازمان های تحقیقاتی را دارند، معرفی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل ازخبرگزاری ایسنا؛ سازمان توسعه همکاری های اقتصادی(OECD) نسبت به کاهش بودجه های تحقیقاتی از طرف دولت های مختلف هشدار داد.

کاهش بودجه های تحقیقاتی در بین دولت های دنیا تبدیل به یک اپیدمی شده است و در بین این کشورها نام چهار کشور از بین 10 اقتصاد برتر دنیا نیز به چشم می خورد.

در گزارشی که سازمان توسعه همکاری های اقتصادی در این زمینه منتشر کرده آمده است: در حالیکه چالش های بسیار زیادی نظیر تغییرات آب وهوایی، پیری جمعیت، مسائل حوزه سلامت و بحران های اقتصادی نیازمند ارائه راه حل هستند، کاهش جهانی بودجه های تحقیقاتی بدترین اتفاق ممکن است.

این سازمان اعلام کرده است که کاهش بودجه های تحقیقاتی در بین کشورهای عضو برای اولین بار در سال 2014 اتفاق افتاده است.

در گزارش این سازمان نام کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، استرالیا، سوئد، هلند و لهستان به عنوان کشورهایی که بودجه تحقیقاتی شان را کاهش داده اند، به چشم می خورد.

OECD در گزارش خود آورده است: با گسترش احساسات ناسیونالیسیتی و ضد مهاجرتی که در آمریکا و انگلیس به وجود آمده است، نگرانی نسبت به کاهش همکاری های بین المللی بین دانشگاه ها و دانشمندان افزایش یافته است و در این بین اقتصاد کشورها با ایستایی و رکود مواجه خواهد شد.

گزارش سازمان توسعه همکاری های اقصادی نشان می دهد که میزان رشد بودجه های تحقیقاتی از سال 1980 تا 2010 یعنی سه دهه مثبت بوده است اما از این تاریخ به بعد این بودجه ها روند نزولی پیدا کرده اند.

نکته جالب توجهی که در این گزارش به آن اشاره شده است این است که کشورهایی که در این سازمان عضو نیستند بودجه های تحقیقاتی بیشتری را در نظر گرفته اند. برای مثال چین تقریبا دو برابر ژاپن در این زمینه سرمایه گذاری کرده است.

اولویت های کشورهای مختلف در زمینه های مختلف نیز باعث شده که در زمینه های یکسان بودجه های متفاوتی اختصاص پیدا کند. برای مثال در زمینه سلامت و پزشکی آمریکا 24 درصد از بودجه خود را اختصاص داده است در حالی که این میزان در انگلیس 22 درصد و در کانادا 17 درصد است.

این گزارش در پایان به این نکته اشاره کرده است که تحقیق و توسعه برای بشریت به منزله خون در شریان هاست و به هیچ عنوان نباید اجازه داد که از سرعت آن کاسته شود.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :