Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197219
تاریخ انتشار : 20 آذر 1395 15:50
تعداد بازدید : 364

دستگاه ترک یاب مورد نیاز صنایع پتروشیمی ساخته شد

فناوران مجتمع پتروشیمی خراسان برای اولین بار در کشور موفق به ساخت دستگاه ترک یاب شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل ازخبرگزاری ایسنا و ایسنا به نقل از ستاد اطلاع رسانی هفته پژوهش استان خراسان شمالی، علیرضا رابوکی، کارشناس تحقیقات و توسعه مجتمع پتروشیمی خراسان با اشاره به اینکه این دستگاه در گذشته از خارج از کشور تهیه می شد، گفت: این دستگاه برای ترک یابی لوله ها و اتصالات که در خط لوله قرار دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه این دستگاه تا یک ماه آینده به بهره برداری می رسد، افزود: زمانی که این دستگاه از خارج کشور وارد می شد، مبلغ 600 میلیون ریال هزینه داشت، این درحالیست که برای ساخت این دستگاه فقط مبلغی حدود 100 میلیون ریال اعتبار نیاز است.

به گفته وی سایر مجتمع های پتروشیمی می توانند از این دستگاه استفاده کنند و از سوی دیگر وابستگی ایران از واردات این دستگاه با ساخت آن در مجتمع پتروشیمی خراسان رفع شد.

رابوکی با اشاره به اینکه طرح جداسازی آمونیاک از پساب از دیگر طرح های پژوهشی بوده که در مجتمع پتروشیمی خراسان انجام شده است، توضیح داد: این طرح با روش هالوفایبرها اجرایی شد که به نتیجه رسیده است.

وی تصریح کرد: از آنجایی که آمونیاک یکی از معضلات موجود در پساب بوده و همچنین یک ماده آلاینده برای محیط زیست است، اقدام به جداسازی آن و تبدیل آن به سولفات آمونیوم که به عنوان کود شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد، کردیم.

وی خاطرنشان کرد: از این طرح، مجتمع های پتروشیمی رازی، پردیس و شیراز می توانند استفاده کنند.

رابوکی ادامه داد: از سوی دیگر طرح پژوهشی تبدیل اسپنت کاستیک که در واحدهای الوفن که یک ماده قلیایی بسیار خطرناک است به ماده سولفید سدیم در حال اجرا است.

وی موارد استفاده از سولفید سدیم را در صنایع چرم، شیشه و کاغذ بیان کرد.

به گفته وی، این طرح در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :