Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197226
تاریخ انتشار : 20 آذر 1395 18:20
تعداد بازدید : 294

دستگاه لیزری تشخیص حفره ساخته شد

این سیستم یک آشکارساز لیزر است. در هنگام تابش، زمانی که نور از سوراخ در ورق به گیرنده برسد خروجی فعال می‎گردد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ایران توانا؛ طاها اعظمی رئیس هیات مدیره شرکت تدبیر اندیشان هوشیار، شکل گیری ایده اولیه ساخت این سیستم را بر اساس نیاز یکی از کارخانه‎های فولاد (فولاد بهمن) به دستگاهی با دقت بالا برای تشخیص محل اتصال دو رول ورق داشت، دانست. نمونه‎های خارجی این محصول بسیار گران بوده و نمونه ارزان قیمت آن فاقد دقت کافی بود. لذا تولید بومی دستگاه با دقت بالا و قیمت پایین احساس می­‎شد.

پس از تحقیق میدانی و بررسی شرایط محیطی نصب دستگاه از قبیل نویزپذیزی و … چند نمونه مدار مورد بررسی قرار گرفت. از جمله استفاده از مادون قرمز که به علت نویز پذیری به نتیجه نرسید. پس از آن از سنسور التراسونیک استفاده شد، گرچه مشکل قبل را نداشت اما در سرعت بالا کارایی نداشت. در نهایت به استفاده از سیستم لیزری روی آورده که علاوه بر سرعت بالا، کمترین نویزپذیری را داشت.

اعظمی همچنین اظهارداشت که اولین دستگاه لیزری تشخیص حفره در کشور توسط این شرکت و با تلاش علمی و عملی هادی کجوری به سر انجام رسیده است. این سیستم هم اکنون هیچگونه مشابه داخلی ندارد و نمونه‎های خارجی که دارای کیفیت قابل قبولی باشند نیز از قیمت بسیار بالایی نسبت به نمونه ساخته شده در این شرکت دارند. بر اساس برآوردهای صورت گرفته با ۸۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری در این طرح، ضمن تجاری سازی در سطح انبوه، برای ۲۰ تا ۳۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی می‎شود.

این دستگاه به صورت کامل در ایران تولید می‎شود و هیچگونه از قطعات و تجهیزات آن وارداتی نیست. بر این اساس نوسانات ارزی بر روی قیمت تمام شده محصول تاثیری ندارد. صنعت فولاد و زیر مجموعه‎های این صنعت را می‎توان از مشتریان اصلی این محصول در نظر گرفت.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :