Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197341
تاریخ انتشار : 21 آذر 1395 16:46
تعداد بازدید : 557

ایران کشوری مرجع برای همه جهانیان است

عزالدین میهوبی: جمهوری اسلامی ایران تنها یک کشور مرجع برای ما مسلمانان نیست، بلکه برای همه جهانیان است.

عزالدین میهوبی در دیدار با رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن تاکید بر برداشتن گام های عملی برای تقویت و تداوم روابط دوستی و نزدیک دو کشور، گفت: ایران کشوری مرجع برای همه جهانیان است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس؛ در راستای برگزاری هفته فرهنگی الجزایر در تهران، عزالدین میهوبی، وزیر فرهنگ الجزایر و هیأت همراه در نخستین برنامه سفر خود به کشورمان، صبح امروز (21 آذرماه)، ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت وگو کرد.

ابراهیمی ترکمان در سخنان آغازین خود، از ملت الجزایر به عنوان دوست و برادر ایران یاد کرد و گفت: حضور وزیر فرهنگ الجزایر در جمهوری اسلامی ایران بسیار ارزشمند است؛ بین دو کشور هیچ تفاوتی قائل نیستیم، زیرا دو کشور دارای یک وجه مشترک، مقاومتی بودن هستند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قیام کردن ایران و الجزایر علیه استعمار اشاره و تصریح کرد: شباهت های بسیار ایران و الجزایر منجر به ایجاد دوستی و نزدیکی بین دو کشور شده است که این روابط می تواند بسط و گسترش یابد تا به نقطه مطلوبی از سطوح تعاملات فرهنگی دست یابیم.

ابراهیمی ترکمان افزود: برخی بر این باورند که جهان در قرن 21، دارای تکنولوژی جدیدی می شود و بشر به آرامش می رسد، اما غافل از آنکه در کنار تکنولوژی، اخلاق نباشد بشر دچار جهالت می شود، زیرا انسان جاهل مدرن از تکنولوژی استفاده می کند و خطر آن برای همگان، بسیار خواهد بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به خلق گروه های جنایتکار تکفیری گفت: متأسفانه امروز شاهد خلق گروه های افراط گرایی هستیم که دچار غفلت شده اند و به نام اسلام و مقدسات در سطح جهان ظلم می کنند که اتفاق این رُخ داد، منجر به وارد کردن آسیب های جدی به فرهنگ و تمدن اسلامی شده است.

وی با تأکید بر تقویت روابط فرهنگی بین دو کشور ایران و الجزایر گفت: ما می توانیم در بحث فرهنگ و هنر همکاری های مشترکی را در دستور کار قرار دهیم و گام های استواری را در مسیر توسعه روابط فرهنگی برداریم.

وی در ادامه، ضمن رونمایی از ترجمه کتاب عزالدین میهوبی به زبان فارسی گفت: امیدواریم از طریق تعاملات فرهنگی میان دو کشور به ویژه در بحث مکتوبات فرهنگی، شاهد توسعه و تعمیق روابط ملت ها با یکدیگر باشیم.

ابراهیمی ترکمان در پایان سخنان خود، گفت: نگاه ملت ایران به الجزایر، دوستانه است و این سطح از تعاملات فی مابین دو کشور نشان از نزدیکی فرهنگ آنهاست که امیدواریم این روابط همواره تداوم یابد.

تقویت و تداوم روابط دوستی و نزدیک ایران و الجزایر

میهوبی، وزیر فرهنگ الجزایر طی سخنانی، نسبت به سفر خود به کشورمان جهت افتتاح هفته فرهنگی الجزایر در تهران و مهمان نوازی ایرانیان به ویژه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابراز خرسندی کرد.

وی برگزاری هفته فرهنگی الجزایر در تهران را گامی مؤثر در جهت توسعه روابط فرهنگی بین دو کشور دانست و گفت: امیدواریم تا با برگزاری این رویداد فرهنگی، شاهد گسترش روابط بیش از پیش ایران و الجزایر باشیم.

وزیر فرهنگ الجزایر با تأکید بر اینکه بسط و توسعه روابط فرهنگی موجب هم گرایی ایران و الجزایر می شود، گفت: مشارکت جمهوری اسلامی ایران در برگزاری جشنواره فرهنگی قسطنطنیه پایتخت فرهنگی الجزایر، یک اتفاق خاص و ویژه بود که به طور قطع در تعمیق روابط فرهنگی دو کشور تأثیرگذار است.

وی در سخنان خود، برگزاری هفته فرهنگی الجزایر در ایران را اراده دولت الجزایر در توسعه روابط فرهنگی با این کشور اسلامی عنوان کرد و گفت: افزایش اراده فرهنگی دو کشور منجر به افزایش اراده سیاسی آنان می شود. از این رو، امیدواریم که در این رویداد فرهنگی بتوانیم بخشی از طرفیت های فرهنگی الجزایر را در معرض دید علاقه مندان و دوستداران فرهنگ و هنر قرار دهیم.

میهوبی با تأکید بر اتخاذ گام های عملی برای پشتیبانی از تقویت و تداوم روابط دوستی و نزدیک ایران و الجزایر گفت: ما با همکاری و اتحاد می توانیم گام های عملی برای پشتیبانی از تقویت و تداوم روابط دوستی و نزدیک دو کشور به ویژه در زمینه هایی که موفقیت جمهوری اسلامی ایران در آن مشهود است، برداریم.

وی با تأکید بر اینکه استفاده از تجربیات ایران فایده بزرگی برای ملت الجزایر دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران تنها یک کشور مرجع برای ما مسلمانان نیست، بلکه برای همه جهانیان است.

میهوبی در سخنان خود، یادآور شد: ایران و الجزایر دو کشور مقاومتی هستند که فرهنگ نتیجه این مقاومت خواهد بود. وقتی انقلاب دو کشور را بررسی می کنیم، آن اتفاقی که رُخ داده است را مطالعه می کنیم که یکی از امتیازات دو انقلاب در آن است که هر چه از آن دوران می گذرد، ذره ای از ارزش های این رویدادها کاسته نمی شود و همواره ثابت قدم و استوار هستند.

وی افزود: امروز گروه های تکفیری، نه تنها منطقه خاورمیانه بلکه تمامی جهانی را که در آن انواع مخاطرات مرز نمی شناسند، تهدید می کنند. فراخوان فرامرزی آنها به ویژه به نسل جوان باعث نگرانی می شود زیرا با وعده های دروغین، صفوف خود را با همین نسل پُر شور و انرژی جوان، تقویت می کنند تا به سرعت رشد کنند.

میهوبی ضمن اشاره به علاقه مندی ملت الجزایر به فرهنگ، دین و مذهب و قرآن کریم گفت: گروه های تکفیری به نام اسلام دست به خشونت می زنند و تبلیغات دروغین انجام می دهند که برای شکست داعش و گروه های مشابه آن، باید امت اسلامی با یکدیگر متحد شوند و از یک راهبرد جامع برای مقابله با افراط گرایان بهره گیرند.

وی در پایان سخنان خود، ضمن اظهار خرسندی از سفر خود به ایران اسلامی، بر تداوم بیش از پیش روابط فرهنگی فی مابین دو کشور تأکید کرد.

بنابراعلام این خبر، مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی الجزایر، فردا دوشنبه 22 آذرماه با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عزالدین میهوبی، وزیر فرهنگ الجزایر، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مقامات فرهنگی ایران، سفرا و دیپلمات های مقیم تهران ساعت 16 بعدازظهر در مرکز همایش های کتابخانه ملی برگزار می شود.





نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :