Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197446
تاریخ انتشار : 22 آذر 1395 16:5
تعداد مشاهدات : 305

ثبت دیجیتالی رکورد دوندگان با دستگاه کرنومتر هوشمند

دستگاه کرنومتر هوشمندی جهت حذف خطاهای انسان در ثبت رکوردهای تست چابکی دوندگان ساخته شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛پژوهشگران ایرانی به منظور انجام تست های چابکی دوندگان، دستگاه کرنومتر هوشمندی را عرضه کردند که با حذف نیروی انسانی، خطاهای احتمالی انسانی در ثبت رکورد دوندگان را حدف کرده است.

لیلا حمزه، یکی از محققان این طرح هدف از انجام این مطالعات را طراحی و ساخت دستگاه ثبت الکترونیکی و حذف خطاهای انسان در ثبت رکوردهای تست چابکی دوندگان دانست و گفت: در این پروژه تحقیقاتی تلاش شد تا دستگاه دیجیتالی را برای سنجش چابکی دوندگان در دوهای رفت و برگشتی مانند ۹×۴ و آزمون های انتخابی و همچنین دوهای سرعت مانند ۱۰۰×۱ بدون نیاز به نیروی انسانی عرضه کنیم.

وی با بیان اینکه در این تحقیقات موفق به طراحی و ساخت دستگاه دیجیتال سنجش چابکی آزمون های حرفه ای در حوزه ورزشی شدیم، ادامه داد: این دستگاه که با نام «کرنومتر هوشمند» ساخته شد، قادر است زمان و سرعت دونده را در هر یک از مسیرها بدست آورده و میانگین سرعت و تعداد آزمون های انجام شده دونده را بصورت دیجیتالی از طریق LCD تعبیه شده بر روی دستگاه به کاربر نمایش دهد.

حمزه با اشاره به عملکرد دستگاه کرنومتر هوشمند، خاطرنشان کرد: با شروع دویدن و قطع شعاع نوری تعبیه شده در شروع مسیر از سوی دونده، دستگاه با استفاده از یک فرستنده و گیرنده لیزری اقدام به ثبت داده ها و شمارش حرکت رفت و برگشتی دونده می کند.

وی با بیان اینکه با رسیدن دونده به انتهای مسیر و زدن کلیدخاصی، زمان رفت اول ثبت می شود و بعد از آن زمان برگشت اول شروع به شمارش می شود، اظهار کرد: این دستگاه برای ثبت رکوردهای تمام سیستم های دو مانند ۹×۴ و ۱۰۰×۱ کاربرد دارد.

حمزه، میزان توان مورد نیاز این دستگاه را ۶ ولت دانست که از طریق یک ترانس کاهنده کوچک که در داخل خود دستگاه تعبیه شده، تأمین می شود و یادآور شد: این دستگاه با استفاده از یک فیش به ولتاژ ۲۲۰ ولت شهری وصل می شود. این ترانس کوچک می تواند جریان مورد نیاز این دستگاه را که درحدود ۵۰۰ میلی آمپر است، تأمین کند.

به گفته این دبیر تربیت بدنی منطقه آموزش وپرورش کهریزک در قسمت ورودی ۲۲۰ ولتی ترانس، از یک فیوز ۰.۵ آمپری یک بار مصرف جهت حفاظت از دستگاه در برابر اضافه جریان استفاده شده و پس از سوختن باید تعویض شود. ضمن آنکه امکان استفاده از باتری در مواردی که کاربر به برق شهری دسترسی ندارد، فراهم شده است.

حمزه، همچنین به ویژگی های فرستنده و گیرنده لیزری دستگاه کرنومتر هوشمند اشاره کرد و گفت: برای ایجاد شعاع نورانی دستگاه از یک دیود لیزری استفاده شده که این دیود شعاع نوری در حدود ۰.۵ سانتی متر را ایجاد می کند و تا فاصله ۱۰ تا ۱۵ متری بدون واگرایی قابل رؤیت است.

وی نوع دیود لیزر را از نوع قرمز با فرکانس ۶۵۰ نانومتر دانست و اظهار کرد: دیود گیرنده لیزر نیز می تواند فرکانس های ۴۰۰ تا ۹۵۰ نانومتر را تشخیص دهد که نور دیود لیزر بکار رفته نیز دارای فرکانسی در حدود ۶۰۰ نانومتر است.

حمزه، محاسبه سرعت دونده و نمایش آن بر روی نمایشگر دستگاه را از طریق یک میکروکنترلر عنوان کرد و گفت: علاوه بر آن نمایشگر کریستال مایع (LCD) به کار رفته در این دستگاه از نوع متنی با رنگ پس زمینه سبز است که می تواند ۲۰ کاراکتر را در هر ردیف چاپ کند.

این محقق با اشاره به مزایای این دستگاه، افزود: این دستگاه برای انجام تست نیاز به نیروی انسانی زیادی ندارد، از این رو خطاهای انسانی ناشی از تاخیر در زدن کلیدهای کرنومتر به حداقل می رسد.

وی قابلیت تطابق برای تست چابکی دونده در سنین مختلف را از دیگر مزایای کرنومتر هوشمند ساخته شده دانست و یادآور شد: این امر با تغییر موقعیت سنسور بر روی میله های گذرگاه در ارتفاع های مختلف امکان پذیر شده است و به این ترتیب ارتفاع پرتو در هر ارتفاعی از کف زمین تا حداکثر قد یک دونده قابل تنظیم خواهد بود.

به گفته وی، این تحقیقات با همکاری دکتر سعید صادقی بروجردی، مهندس بختیار حسین زاده، سمیرا علی آبادی، فرزاد عزیزی و اشکان شریعتی اجرایی شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :