Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197530
تاریخ انتشار : 23 آذر 1395 16:50
تعداد بازدید : 320

عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق

وقتی همه به ما پشت کردندایران به ما کمک کرد

عمار حکیم: زمانی که در نبرد با «داعش» همه به بغداد پشت کرده بودند، ایران به یاری عراق شتافت.
رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و رهبر ائتلاف فراگیر شیعیان این کشور، طی یک نشست خبری اعلام کرد، زمانی که در نبرد با «داعش» همه به بغداد پشت کرده بودند، ایران به یاری عراق شتافت.
«سید عمار حکیم» رئیس «ائتلاف ملی عراق» دیروز طی یک کنفرانس خبری در سفارت عراق در تهران، به خبرنگاران گفت: جمهوری اسلامی ایران در این رابطه (مبارزه با داعش) نقش مهمی داشته و زمانی که همه به ما پشت کرده بودند، کمک های نظامی و مستشاری در اختیار ما قرار داد.
وی در مورد سفرش به تهران گفت: این سفر در چارچوب سفرهای دوره ای ائتلاف ملی در منطقه صورت می گیرد... با توجه به جایگاه ویژه ایران، این سفر را از ایران آغاز کرده ایم. از دولت و ملت ایران، به ویژه امام خامنه ای تشکر می کنم. وی همچنین اعلام کرد: روز یکشنبه تحولات عراق را برای امام خامنه ای تشریح کردیم. در این دیدار مسائل مختلف با ایشان در میان گذاشته شد و ایشان نیز مراتب تشکر خود را در ارتباط با راهپیمایی اربعین، از مردم و دولت عراق ابراز داشتند. حکیم افزود: ایشان با اشاره به اینکه همه مردم خانه های خود را به روی زائران (ایرانی) باز کردند، آن را اقدامی شگفت انگیز خواندند.
رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق همچنین گفت: بر وحدت و تمامیت ارضی (کشور)مان تأکید کرده و یادآور می شوم که جنگ آزادسازی (علیه داعش) با کمک مردم عراق انجام می شود و حاضر به پذیرش نیروهای خارجی بدون هماهنگی با دولت مرکزی نیستیم.
وی ادامه داد: بی تردید راهبرد باقی ماندن ساکنان موصل در خانه های خود، پیچیده است و با توجه به اینکه نمی خواستیم آنها از خانه های خود خارج شوند، تاکتیک های ویژه ای را در پیش گرفتیم.
حکیم تأکید کرد: داعش از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده می کند و پیشروی ما آرام، اما رو به جلو است که طی چند هفته آینده کامل می شود.عملیات آزادسازی موصل بامداد 26 مهر با فرمان «حیدر عبادی» نخست وزیر عراق آغاز شده است.
وی با بیان اینکه طرح اتحاد سیاسی را در داخل عراق مد نظر دارد، گفت: ما در یک دست سلاح و در دست دیگر شاخه زیتون داریم تا عراق را با شرکای سیاسی خود بسازیم. وی البته گفت که در چارچوب این طرح، قرار نیست که جنایتکاران جذب روند سیاسی شوند، بلکه ائتلاف وی با افراد خوشنام وارد مذاکره می شود.
حکیم در ارتباط با بسیج مردمی عراق نیز گفت: بسیج مردمی متشکل از جوانان عراقی است، این جوانان به ندای مرجعیت پاسخ دادند (و به بسیج پیوستند). بسیج مردمی متعلق به قومیت خاصی نیست. ما افراد مختلفی را از مذاهب مسیحی، ایزدی، شیعه و سنی در ترکیب بسیج مردمی داریم. حکیم جریان «صدر» را نیز بخشی از ساختار ملی عراق دانست و گفت که با این جریان روابط خوبی دارد. بسیج مردمی در سال 1393 و در پی فتوای مرجعیت در مورد نبرد با تروریسم، تشکیل شد و تاکنون، پیشینه درخشانی از خود برجای گذاشته است.
رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در مورد سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا نیز اظهار داشت: بی تردید رهبر ایران جایگاه دینی خاصی در جهان اسلام دارد و سخنان ایشان با حساسیت ویژه ای مورد توجه قرار می گیرد. ایشان طی ده های گذشته تجارب زیادی در این خصوص داشته اند، این سخنان ما را بر آن می دارد تا بر تمامیت ارضی خویش تأکید کرده و طرح ملی را با جدیت بیشتری دنبال کنیم و روابط خارجی را با توجه به استقلال خود مد نظر قرار دهیم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :