Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197531
تاریخ انتشار : 23 آذر 1395 18:17
تعداد بازدید : 324

تولید و پرورش انبوه کنه شکارگر از سوی محققان دانشگاه آزاد یزد

کنه شکارگر "Amblyseius swirskill" به منظور قطع نیاز به واردات آفت کش های طبیعی به تولید انبوه رسید. کنه شکارگر "Amblyseius swirskill" به همت اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد و به منظور قطع نیاز به واردات آفت کش های طبیعی به تولید انبوه رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر امید جوهرچی عضو هیات علمی واحد یزد و سرپرست تیم تحقیقاتی تولید کنه "Amblyseius swirskill"، با اعلام خبر تولید کنه شکارگر در مرکز تحقیقات گروه گیاه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، اظهار کرد: کنه شکارگر یک شکارگر عمومی است که می تواند از آفات متعددی روی محصولات گلخانه ای از جمله گیاه خیار تغذیه کند.

وی افزود: سفید بالک گلخانه و کنه تارتن دو لکه از جمله مهم ترین آفاتی هستند که گیاه خیار را مورد حمله قرار می دهند که با توجه به سطح زیر کشت این محصول گلخانه ای در استان یزد، این کنه می تواند کمک شایانی در کنترل آفات این گیاه در راستای کاهش مصرف سموم داشته باشد.

عضو هیات مدیره انجمن علمی کنه شناسی ایران ادامه داد: کنه در طول عمر خود می تواند 50 تا 60 عدد از مراحل مختلف زیستی این آفات را شکار و مورد تغذیه قرار دهد.

دکتر مسعود حکیمی تبار عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شاهرود و عضو هیات مدیره و دبیر انجمن کنه شناسی ایران نیز در این طرح تحقیقاتی که با حمایت رئیس و معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد انجام شده است، همکاری داشت.

با تولید انبوه این آفت کش طبیعی دیگر نیاز به خرید آن از کشورهای دیگر همچون هلند نیست و ایران در این زمینه به کشورهای خارجی قطع وابستگی کرده و نمونه بومی این آفت کش طبیعی در کشور تولید خواهد شد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :