Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197625
تاریخ انتشار : 24 آذر 1395 16:27
تعداد بازدید : 471

دکتر احمد ندیمی، عضو هیات علمی گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

شناسایی 38 گونه جدید زنبور گرده افشان وحشی در ایران

برای اولین بار در ایران توسط محققان گرگانی 38 گونه زنبور گرده افشان وحشی شناسایی شد.
پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان توانستند 38 گونه زنبور گرده افشان وحشی را برای اولین بار در ایران شناسایی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر احمد ندیمی، عضو هیات علمی گروه گیاه پزشکی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در این خصوص اظهار کرد: زنبورهای گرده افشان از راسته بال غشاییان (Hymenoptera) با حدود 20 هزار گونه توصیف شده در دنیا و حدود 1000 گونه در ایران، به دلیل سازگاری های مورفولوژیکی مانند داشتن اندام های مخصوص جمع آوری گرده و موهای منشعب فراوان، مهمترین و پرکاربردترین حشرات در گرده افشانی 250 هزار گونه از گیاهان گل دار محسوب می شوند.

وی تصریح کرد: از این رو توانستیم با مشارکت دانشجویان کارشناسی ارشد رشته حشره شناسی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، طی سه سال مطالعه و تحقیق روی زنبورهای گرده افشان وحشی در شهرستان گرگان و برخی نواحی دیگر در شمال ایران، 140 گونه متعلق به سه خانواده Apidae، Andrenidae و Halictidae را شناسایی کنیم.

ندیمی اضافه کرد: از میان زنبورهای شناسایی شده، 38 گونه برای اولین بار برای فون حشرات ایران گزارش شدند.

عضو هیات علمی دانشگاه منابع طبیعی و علوم کشاورزی گلستان گفت: از این پژوهش تاکنون تعداد ۴ مقاله در مجلات ISC به چاپ رسیده و 2 مقاله دیگر در مجلات JCR و علمی-پژوهشی در حال بررسی و داوری است.

ندیمی در پایان خاطرنشان کرد: فعالیت مذکور در قالب پایان نامه های دانشجویی و همچنین همکاری با پژوهشگران مؤسسه علوم طبیعی بلژیک، آکادمی علوم اوکراین و آذربایجان، جمع آوری و شناسایی شد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :