Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197626
تاریخ انتشار : 24 آذر 1395 16:33
تعداد بازدید : 499

اولین تصفیه خانه زیرزمینی بیو راکتور افتتاح شد

افتتاح اولین تصفیه خانه زیرزمینی غیرمتمرکز بیوراکتور غشایی با هدف بازچرخانی ایمن آب از پساب در مبدأ تولید.
تصفیه خانه زیرزمینی غیرمتمرکز بیوراکتور غشایی به منظور بازیافت فاضلاب از مبدا در خوابگاه جلال آل احمد دانشگاه تهران به بهره برداری رسید و به گفته محققان این طرح، آب خروجی آن برای آبیاری فضای سبز قابل استفاده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛  دکتر محمدرضا مهرنیا، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و مجری طرح، عنوان این پروژه را «توسعه فناوری پیشرفته هیبریدی ازناسیون- بیوراکتورغشایی به صورت درجا و زیرزمینی برای بازیافت آب باکیفیت در مبدا تولید» ذکر کرد و افزود: این پروژه تحقیقاتی با هدف توسعه فناوری های حذف آلاینده های نوظهور و ترکیبات آنتی بیوتیکی و هورمون ها از فاضلاب اجرایی شد.

وی ارائه الگوی بازچرخانی غیرمتمرکز پساب، تأمین بخشی از آب مورد نیاز شهری و کاهش بار شبکه های فاضلاب، ایجاد الگوی توسعه فضای سبز از طریق بازچرخانی پساب و فرهنگ سازی استفاده از پساب بازیافتی را از دیگر دستاوردهای این طرح برشمرد.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران با اشاره به جزئیات این طرح یادآور شد: این طرح با ظرفیت ۵ متر مکعب در روز از یکسال قبل آغاز شد و مراحل مطالعاتی، آزمایشی، ساخت و راه اندازی را طی کرده و در حال حاضر به بهره برداری رسیده است.

به گفته مجری طرح، تصفیه خانه زیر زمینی ساخته شده نمونه کاربردی و زیرزمینی بازچرخانی آب از فاضلاب با قابلیت حذف ۹۹ درصد آلاینده های متعارف و مواد دارویی است و این سامانه می تواند الگویی برای توسعه در کشور باشد.

وی تأکید کرد: با تجربیات به دست آمده در دانشکده فنی دانشگاه تهران، امکان توسعه این تصفیه خانه در صنایع مختلف و آلاینده ها بررسی شده و قابلیت تجاری سازی آن توسط تیم مجری طرح وجود دارد.

مهرنیا در خصوص هزینه اجرای این طرح گفت: در مقایسه با فناوری های متعارف، شاید این فناوری پیشرفته را با حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت بتوانیم در کشور پیاده سازی کنیم.

این محقق دانشگاه تهران به مزایای این طرح اشاره کرد و یادآور شد: با استفاده از فناوری های ایجاد شده در این تصفیه خانه زیر زمینی می توان فاضلاب را در مبدا تولید به آب با کیفیت عالی و استاندارد برای استفاده مجدد و آبیاری و توسعه فضای سبز تبدیل کرد.

استاد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران، با تأکید بر اهمیت فضای سبز و خوابگاه سبز تصریح کرد: از دغدغه های متولیان این امر یعنی وزارت نیرو، شرکت آب و مهندسی کشور و شرکت آب و فاضلاب استان تهران این است که رویکرد بازچرخانی آب به صورت با کیفیت و در مبدأ از فاضلاب را در کشور ایجاد کنند.

وی اظهار کرد: در داخل شهرها، ایجاد فضاهای سبز در مراکز مختلف، پارک ها، دانشگاه ها و خوابگاه ها، با کمبود جدی منابع آب روبرو است که ما از طریق این طرح توانستیم الگویی برای بازچرخانی آب و ایجاد فضای سبز در خوابگاه و توسعه ایده خوابگاه سبز را ایجاد کنیم.

مهرنیا، فرهنگ سازی استفاده از آب های استحصالی فاضلاب را از دیگر برنامه های این طرح دانست و خاطرنشان کرد: اگر مانند کشورهای پیشرفته، در هر منطقه ای تصفیه خانه کوچک محلی تعبیه شود و آب بازچرخانی شده مورد استفاده مجدد قرار گیرد، ضمن کاهش مصرف منابع آب و تهدیدهای محیط زیستی، بار شبکه های انتقال فاضلاب کاسته می شود.

مهرنیا با تاکید بر اینکه موضوع «بیوراکتور غشایی» سال ها است که در دانشگاه تهران در دست بررسی بوده و هدف ما بومی سازی و تجاری سازی این طرح است، گفت: تاکنون ضمن انجام پژوهش های بسیار و چاپ مقالات متعدد، دانشجویان بسیاری در این زمینه فارغ التحصیل شده اند و این دانش مرهون زحمات استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و همکاران دانشکده فنی دانشگاه تهران است.

بر اساس این گزارش، طرح «تصفیه خانه زیرزمینی غیرمتمرکز بیوراکتور غشایی (MBR)« با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران و همچنین همکاری اداره کل امور خوابگاه های دانشگاه تهران و یکی از شرکت های دانش بنیان طی مراسمی با حضور رییس ستاد آب، خشکسالی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خوابگاه جلال آل احمد دانشگاه تهران به بهره برداری رسید.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :