Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197633
تاریخ انتشار : 24 آذر 1395 18:22
تعداد بازدید : 467

بازتاب گسترده تصمیم ایران برای ساخت پیشران هسته ای در رسانه های جهان

روحانی دستور اتخاذ تدابیر قانونی جهت مقابله با نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا را صادر کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛  دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر طراحی و ساخت سامانه های هسته ای جدید مربوط به صنعت حمل و نقل دریایی، در واکنش به بدعهدی آمریکا، بازتاب گسترده در رسانه های دولتی و غیردولتی جهان داشته است.

در پی نقض برجام از جانب آمریکا ، روحانی در نامه هایی جداگانه به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، دستور داد مصوبات شورای عالی امنیت ملی و هیات نظارت بر اجرای برجام را محقق کنند.
به گزارش ایرنا، ایندیپندنت انگلیس در گزارشی نوشت: چندی پیش سنای آمریکا به تمدید 10 ساله قانون تحریم های ایران رای داد، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران بلافاصله این تصمیم را محکوم و آن را نشانگر فقدان اعتبار دولت آمریکا خواند.
این روزنامه انگلیسی نوشت: توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی سبب شد تا شمار زیادی از تحریم ها علیه ایران در ازاء محدود کردن برنامه های هسته ای این کشور لغو شود.
ایندیپندنت افزود: با این حال آمریکا همچنان قانون محدودیت های تجاری با ایران را که از توافق هسته ای جداست، نگه داشته است.
نشریه «آی.بی.تی» نیز در یادداشتی روز سه شنبه نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در اقدامی تلافی جویانه متعاقب آنچه نقض برجام از سوی آمریکا خواند، به رئیس سازمان انرژی هسته ای ایران دستور داد کار طراحی و ساخت پیشران هسته ای جهت بهره گیری در حوزه حمل ونقل دریایی را آغاز کند.
این نشریه خبری افزود: این در حالی است که آمریکا تحریم های جداگانه ی علیه ایران را که تا پایان سال جاری منقضی می شود، به مدت 10 سال دیگر تمدید کرد؛ اقدامی که به گفته ایران نقض اعتماد و برجام تعبیر شد.
نشریه خبری «میل آنلاین» نیز در گزارشی در این باره نوشت: باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که قرار است قانون تمدید تحریم های ایران را ظرف چند روزه آینده امضاء کند، می گوید که این لایحه ربطی به توافق هسته ای سال گذشته ندارد و کاخ سفید تمام تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران را لغو خواهد کرد.
این نشریه خبری افزود: قانون گذاران ایرانی پیشتر در سال 2012 میلادی و در اوج تنش ها میان ایران و جامعه جهانی بر سر برنامه هسته ای این کشور، خواهان ساخت ناوهای دریایی که با انرژی هسته ای کار می کنند، شده بودند.
خبرگزاری رویترز، این اقدام روحانی را به عنوان نخستین واکنش جدی ایران به نقض مفاد توافق هسته ای از سوی آمریکا دانست.
الوطن به اظهارات اخیر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی که گفت در صورت نقض برجام از سوی آمریکا، پیش بینی های لازم انجام شده است، اشاره کرد.
روزنامه فرامنطقه ای الحیات چاپ لندن در مورد واکنش ایران به تمدید تحریم های آمریکا نوشت: این گام ایران برای مقابله با تمدید تحریم های آمریکاست.
روزنامه «الاخبار» لبنان در تحلیلی نوشت: مهلت سه ماهه روحانی در واقع پیامی روشن و صریح به واشنگتن و شرکای آن در جامعه بین المللی است مبنی بر اینکه تهران هیچ گونه نقضی را در توافق هسته ای و اعمال تحریم های اضافی نمی پذیرد و آماده است تا سطح رویارویی را تا بالاترین مرحله هسته ای صلح آمیز که بسیار فراتر از توافق هسته ای است بالا ببرد.
روزنامه مصری «الوفد» نیز نوشت: تمدید تحریم ها علیه ایران سبب جوش و خروش در داخل ایران و واکنش های شدید از سوی مسئولان حکومتی شده است. اما سئوال اینجاست که آیا ترامپ واقعا به اظهاراتش در مورد لغو توافق هسته ای عمل می کند و یا اکنون پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور سیاست خود را تغییر خواهد داد؟.
پایگاه خبری «بوابة العین» نیز نوشت: کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: ما به هیچ وجه قصد نقض برجام را نداریم ، اما باید گام هایی را برای استیفای حقوق خود برداریم و نشان دهیم که ما هم توانایی پاسخ به بدقولی آمریکا را داریم.
اخبار دریافتی از رسانه های جمعی چین و هنگ کنگ نیز حاکی است که به دستور حسن روحانی رییس جمهوری ایران ، محققان این کشور از این پس روی توسعه سامانه هایی متمرکز خواهند شد که سبب رشد کشتیرانی هسته ای در ایران و استفاده از سوخت اتمی در نیروی دریایی می شود.
گلوبال تایمز از ارگان های مهم دولت چین که دیدگاه رسمی دولتمردان را منتشر می کند ، امروز چهارشنبه نوشت که ایران پس از توفیقاتی که در صنعت انرژی هسته ای صلح آمیز داشته است حالا روی صنعت سوخت هسته ای برای کشتی هایش کار می کند.
این نشریه چینی یادآورشدکه دستور رییس جمهوری ایران به نهادهایی چون آژانس انرژی اتمی آن کشور و در شرایطی ابلاغ می شود که مقام های ایران بارها تاکید کردند آمریکا نسبت به توافق هسته ای و برجام بد عهدی کرده و در مواردی به تعهداتش در این توافق پایبند نبوده و برجام را نقض کرده است.
تلویزیون مرکزی چین در بخش های خبری و تحلیلی خود آورده است که این یکی از مهمترین و اولین واکنش هایی است که ایران به اقدام کنگره آمریکا مبنی بر موافقت با تمدید تحریم های قدیمی علیه تهران نشان می دهد.
خبرگزاری شین هوا ارگان رسمی رسانه ای چین اما در گزارش خود آورده است که این دستور و برخورد ایران با مساله در واقع نشانه ای از نگرانی ها و تنش هایی است که به دلیل اظهارات دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب آمریکا مبنی بر پاره کردن توافق هسته ای شکل گرفته و با تمدید تحریم ها شدت یافته است.
گزارش رسانه های جمعی چین حاکی است که کاخ سفید این اقدام ایران و سوخت پیشران برای کشتی ها را نقض برجام ندانسته و از سوی دیگر آژانس بین المللی انرژی اتمی که بر روی فعالیت های هسته ای ایران نظارت می کند ، در این باره واکنشی نشان نداده است.
تارنمای گلوبال تایمز چین می نویسد که از دیدگاه ایران فعلا مشخصا این آمریکاست که به تعهداتش بر اساس توافق هسته ای به طور کامل عمل نکرده و به قول هایی که در توافق داده بی توجهی نموده است.
خبرگزاری رسمی چین در گزارشی تاکید می کند که ایران قبل از این از طریق وزارت خارجه به آمریکا و به خصوص ترامپ هشدار داده است که با نقض برجام و بی توجهی به توافق هسته ای بیش از این خود را بی اعتبار نکند و به منافع آمریکا لطمه نزند.
وانگ یی وزیر خارجه چین ماه جاری پس از دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در پکن به خبرنگاران گفت که اجرای برجام مسوولیت همه کشورهای ذی ربط است و همه باید به تعهداتی که در این باره و در برجام داده اند ، پایبند باشند.
وی با اشاره به تحولاتی که در آمریکا پس از انتخابات ریاست جمهوری رخ داده است ، تاکید کرد که برجام یک توافق بین المللی است و مسئولیت همه جوانب است که آن را اجرا کنند و نباید به دلیل اختلافات و برخی مسایل داخلی و یا نگرانی های داخلی در یک کشور تحت تاثیر قرار گیرد.
روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ هم نوشته است که چین و ایران خواستار آن هستند که قدرت های جهان نهایت پایبندی خود را به توافق هسته ای و برجام نشان داده و مسیری هموار برای اجرای درازمدت و جامع آن مهیا کنند.
نشریه یادآور می شود که از دیدگاه تهران همه کشورهایی که این توافق را امضا کرده اند باید به مسوولیت ها و تعهدات خود پایبند بوده و از برجام حراست کنند و تضمین کننده اجرای درست و بهینه آن باشند.
به گزارش ایرنا، رادیو‏ دولتی پاکستان نیز روز چهارشنبه نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به سازمان انرژی اتمی این کشور دستور داده تا طراحی و ساخت یک سیستم پیشران هسته ای دریایی را آغاز کند.
روزنامه انگلیسی زبان «داون» پاکستان هم به نقل از منابع غربی نوشت که رئیس جمهوری ایران، در واکنش به نقض برجام از سوی آمریکا، دستور ساخت سیستم هایی را برای کشتی هایی با نیروی محرکه هسته ای صادر کرده است.
این روزنامه نوشت: نامه روز گذشته دکتر روحانی به رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و اعلام دستور ساخت این سیستم، در واقع «نخستین واکنش عملی و ملموس» ایران به تصمیم آخیر کنگره آمریکا مبنی بر تمدید تحریم های واشنگتن علیه تهران است.
این روزنامه همچنین به نقل از خبر ایرنا درباره دستورهای روز گذشته روحانی نوشت: آمریکا بطور کامل به تعهدات خود در قبال برجام عمل نکرده است.
روزنامه های نیوز، نیشن، فرانتیر پست و سایت اینترنتی شبکه خبری جیو پاکستان نیز روز چهارشنبه به نقل از رسانه های غربی، مطالب مشابهی را منتشر کردند.
یک منبع در وزارت خارجه روسیه به صدور دستور رئیس جمهوری ایران برای ساخت سامانه پیشرانه هسته ای دریایی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی حق ساخت چنین سامانه هایی را مانند کشورهای دیگر دارد.
خبرگزاری ریانووستی به نقل از مقام وزارت خارجه روسیه که نام وی اعلام نشده است، اقدام به طراحی سامانه های هسته ای دریایی مربوط به هر کشوری می شود و می توانیم این گونه تصمیم های تهران را فقط از نقطه نظر رعایت برجام ارزیابی کنیم.
وی افزود: ساخت این گونه دستگاه ها از سوی ایران برجام را نقض نمی کند.
سخنگوی کاخ سفید همچنین در واکنش به خبر تصمیم ایران به ساخت کشتی هایی مجهز به سوخت هسته ای گفت: چنین اقدامی مغایر با تعهدات ایران نسبت به برجام نیست و این اقدام موجب نگرانی واشنگتن نمی شود.
روزنامه های هند روز سه شنبه ،دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران برای طراحی و ساخت سامانه های هسته ای جدید مربوط به صنعت حمل و نقل را به منزله پاسخ قاطع ایران به بد عهدی امریکا دانستند.
روزنامه معتبر و پرشمارگان انگلیسی زبان هندوستان تایمز در گزارشی نوشت:دستور رئیس جمهوری ایران برای آغاز تحقیقات ساخت پیشران هسته ای نخستین پاسخ قاطع ایران به اقدام نمایندگان امریکا برای تمدید تحریم ها است.
این گزارش افزود: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از دانشمندان این کشور خواست تا تحقیقات بر روی ساخت پیشرانه های هسته ای را آغاز کنند.
به نوشته این روزنامه ،پیشران هسته ای در حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
روزنامه پایونیر نیز در مطلبی نوشت: رئیس جمهوری ایران از وزارت امور خارجه نیز خواست که شکایتی در خصوص نقض توافقنامه هسته ای طرح کند.
در ادامه این مطلب با اشاره به انتقاد رئیس جمهوری از آمریکا در خصوص نقض توافقنامه هسته ای اضافه کرده است روحانی از سازمان انرژی اتمی ایران خواست که تولید سوخت هسته ای برای حمل ونقل دریایی را آغاز کند.
روزنامه ایندین اکسپرس نیز با بازتاب دستور رئیس جمهوری نوشت: ایران در واکنشی به تمدید تحریم ها از سوی کنگره آمریکا اعلام کرد که تحقیقات برای تولید و توسعه پیشران های هسته ای را آغاز می کند.
روزنامه کوریر و همچنین وب سایت تلوزیون او. آر. اف پس از انتشار دستور کتبی رئیس جمهور ایران به دکتر ظریف و دکتر صالحی می نویسد: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در روز سه شنبه و پس از تصویب تمدید تحریم های ایالات متحده علیه ایران، دستور راه اندازی کشتی هایی با انرژی هسته ای را صادر کرد. به گزارش تلویزیون دولتی ایران، روحانی تمدید تحریم ها را محکوم کرد و آن را به روشنی «نقض» توافقنامه بین المللی انرژی اتمی از سوی ایالت متحده آمریکا که در ماه ژوئیه سال 2015 به دست آمده بود عنوان کرد.
دستور اخیر حسن روحانی رئیس جمهوری به دکتر ظریف و صالحی در پی نقض برجام از سوی آمریکا، همچنین در رسانه های ایتالیا بازتاب داشت.
خبرگزاری «کرونوس» با عنوان «واکنش ایران به تحریم های آمریکا، زیردریایی های هسته ای می سازیم» نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران به علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی هسته ای دستور آغاز پروژه ای برای ساخت زیردریایی با پیشران هسته ای داده است.
کرونوس افزود: تلویزیون دولتی ایران با اعلام این خبر توضیح داد که این اقدام در واکنش به تمدید تحریم ها علیه ایران است که در روزهای اخیرتوسط کنگره تصویب شده اند . روحانی این تحریم ها را نقض توافق هسته ای خواند.
خبرگزاری رسمی ایتالیا (انسا) نیز با عنوان «آری روحانی به کشتی های هسته ای» نوشت: ایران به نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا واکنش نشان داد.
رسانه های جمعی عربستان از جمله شبکه تلویزیونی العربیه و دو روزنامه فرامنطقه ای چاپ لندن ' الشرق الاوسط ' و 'الحیات' امروز (چهارشنبه) دستورالعمل های جداگانه رئیس جمهور حسن روحانی به وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی هسته ای را بازتاب دادند.
در همین راستا شبکه تلویزیونی العربیه اعلام کرد: در واکنش به آمریکا روحانی دستور ساخت پیشران هسته ای برای کشتی ‎های ایران را صادر کرد.
العربیه افزود : حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با متهم کردن امریکا به 'اهمال، تعلل و نقض برجام (توافق هسته ای)' دستور داد کشتی های ایران به 'پیشران هسته ای' مجهز شوند.
از سوی دیگر روزنامه الحیات نیز با این عنوان « ایران پیش به سوی کشتی هایی با انرژی هسته ای» دستورالعمل روحانی را بازتاب داد.
الحیات نوشت: روحانی دستور اتخاذ تدابیر قانونی جهت مقابله با نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا و تمدید تحریم ها از سوی کنگره را صادر کرد.
الحیات به نقل از منابع خود در تهران نوشت: «ایران با این اقدام خود به اندازه ای که در صدد رویارویی با تمدید تحریم های آمریکا است در صدد پشت سر گذاشتن توافق هسته ای نیست.»
بر اساس این گزارش خبرگزاری نوفوستی به نقل از یک منبع در وزارت خارجه روسیه نوشت: «تصمیم ایران مبنی بر پیشبرد موتورهای هسته ای جهت استفاده در حمل و نقل دریایی توافق را نقض نمی کند.»
همچنین روزنامه الشرق الاوسط در همین رابطه به بخش هایی از دستورالعمل های روحانی و مصاحبه محمد جواد ظریف با شبکه جام جم و اظهارات علی اکبر ولایتی و واکنش رهبران ایران به تمدید 10 ساله تحریم ها از سوی کنگره آمریکا اشاره کرد.
الشرق الاوسط یادآور شد: «بر اساس مکانیزم توافق هسته ای هر یک از طرف های متعرض به نقض توافق می بایست به هیات بین المللی ناظر بر اجرای توافق هسته ای شکایت کند. این هیات از نمایندگان گروه 5+1 تشکیل شده است و اگر به اقدامات اتخاذ شده قانع نشد، در آن صورت قبل از اتخاذ اقدامات یکجانبه می بایست به شورای امنیت بین الملل شکایت کند.»
این روزنامه سعودی به نقل از کاخ سفید نوشت: «دستورات روحانی ناقض توافق هسته ای نیست.»
سخنگوی کاخ سفید با یادآوری اینکه همزمانی خبر این تصمیم ایران با امضای لایحه ایسا از سوی اوباما تصادفی نبوده و ایران آشکارا به منظور واکنشی به این لایحه چنین تصمیمی را اعلام کرده، گفت که اوباما از ابتدا گفته است که حاضر به امضا لایحه ای که در تعارض با تعهدات آمریکا در قبال برجام باشد نخواهد شد و اضافه کرد که امضا این لایحه نقض تعهدات کشورش در چهارچوب این توافقنامه محسوب نمی شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :