Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197873
تاریخ انتشار : 29 آذر 1395 12:27
تعداد مشاهدات : 290

منشور حقوق شهروندی، طنین ندای ملت ایران است

منشور حقوق شهروندی، طنین ندایی است از سوی ملت ایران در برابر برخی کشورهای غربی پرادعا.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در  همایش قانون اساسی و حقوق ملت و رونمایی از منشور حقوق شهروندی، کارکنان دولت را به اجرای منشور حقوق شهروندی موظف  کرد و از همه اساتید، گروهها، هنرمندان، نخبگان و رسانه ها خواست در ترویج و تحکیم حقوق شهروندی بکوشند.

 رییس جمهوری اجرای منشور حقوق شهروندی را مبنای پایداری برای امنیت کشور و پایه مناسبی برای انسجام و وحدت ملی و توسعه کشور دانست و اظهار داشت: هیچ کس از قانون مستثی نیست و همه باید در چارچوب قانون حرکت کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به تقارن رونمایی از این منشور با ماه ربیع المولود؛ ماه تولد عدالت، قسط و برابری و ماه ولادت امام علم و دانش و آزادی بیان و نیز همزمانی آن با ماه آذر، ماه همه پرسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماه تصویب حقوق بشر در سازمان ملل متحد و همچنین ماه فرمان 8 ماده ای امام راحل، گفت: بسیار خرسند هستم که امروز به یکی از مهمترین وعده هایم جامه عمل پوشانده می شود و به یکی از آرزوهای دیرینه خود می رسم.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: ملت بزرگ ایران از بیش از یکصد سال پیش برای استقرار قانون در این کشور تلاش بی وقفه ای انجام داده است و مجاهدت ها، ایستادگی ها و فداکاری های بسیاری برای تدوین قانون اساسی و تشکیل مجلس شورای ملی، در دوره مشروطه انجام داده و با تلاش های خود اولین گام را در قانونی شدن کشور و در حقیقت در اسلامی شدن کشور برداشت.

دکتر روحانی تأکید کرد: اسلام چیزی جز حکومت قانون نیست و بزرگترین امتیاز پیامبر گرامی اسلام(ص) در حدود 1400 سال پیش برقراری حکومت قانون بود.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در حکومت قانون، پیامبر به عنوان نبی و بالاترین مقام حق نداشت، ذره ای از قانون الهی تخلف کند، اظهار داشت: در کجای دنیا و کدام قانون سراغ دارید که خطاب به پیامبر(ص) چنین آمده باشد که «نزدیک بود از مسیر حق به سمت مسیر باطل کمی تمایل پیدا کنی که اگر این چنین می شد دو برابر همه تو را در دنیا و آخرت تنبیه می کردیم» این بیان کتاب قانون، قرآن مجید نسبت به پیامبر اسلام(ص) است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه هیچ کس از قانون مستثنی نیست، گفت: همه باید در چارچوب قانون حرکت کنیم و تمام اتباع کشور در برابر اجرای قانون مساوی هستند و این اصل صریح قانون اساسی است.

رییس جمهوری تصریح کرد: اگر به دنبال منافع کشور و حکومت قانون هستیم، هیچ فرد، نهاد، گروه و رسانه ای نباید حاشیه امنیتی داشته باشد.

دکتر روحانی افزود: همه در برابر قانون مساوی هستند و در قانون استثناء، نورچشمی و فرد و گروه وابسته به این طرف و یا آن طرف وجود ندارد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: ما از انقلاب اسلامی به دنبال حکومت عدل محمدی و علوی بودیم و قضاوتی همچون، قضاوت مولایمان امیر المؤمنین علی(ع) می خواستیم و می خواهیم و مردم ما این راه را ادامه خواهند داد.

دکتر روحانی با بیان اینکه می پذیرم و درست است که انقلاب اسلامی تمام نشده است، اظهار داشت: اگر انقلاب اسلامی تمام شده بود، امروز شاهد شرایط دیگر و بهتری در سراسر کشور بودیم.

رییس جمهوری تصریح کرد: تا زمانی که تبعیض، فساد و گردنکشی ها وجود دارد، انقلاب اسلامی تمام نشده است، باید به روزی برسیم که شاهد مدینه پیامبر اسلام (ص)و حکومت عدل اسلام در سراسر این سرزمین باشیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه یکی از وعده هایم به ملت بزرگ ایران از آغاز دولت یازدهم تبیین منشور حقوق شهروندی بود، اظهار داشت: به مردم وعده های دیگری هم داده بودم و بر پای همه آنها تا آخرین روز مسئولیتم خواهم ایستاد.

رییس جمهوری افزود: در خصوص حقوق جوانان، بانوان و اقلیت های دینی، مذهبی و اقوام نیز وعده داده ام و پای آنها ایستاده ام. همچنین به مردم وعده داده ام که اقتصاد ایران را نجات خواهم داد و امروز در آخرین سال دولت یازدهم خوشحالم که مردم هم شاهد تورم تک رقمی و هم رشد اقتصادی هستند به نحوی که رشد اقتصادی 6 ماهه اول امسال، در مقایسه 6 ماهه اول پارسال، 7.4 شده است و از تابستان امسال در مقایسه با تابستان پارسال شاهد اشتغال خالص 700 هزار نفر در کشور هستیم.

دکتر روحانی افزود: امروز اقتصاد کشورمان نسبت به سال 91، که رشد اقتصادی منفی 6.8 بود و اوایل سال 92 که تورم 45 درصد بود و در این سال ها اشتغال خالص تقریباً صفر بود، شاهد، پیشرفت های زیادی در عرصه اقتصادی هستیم.

رییس جمهوری تصریح کرد: وعده من نجات اقتصاد کشور، از سراشیبی سقوط بود و به مردم وعده دادم که که سانتریفیوژها می چرخد و کارخانه ها هم به حرکت خود ادامه خواهند داد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در 8 ماهه اول امسال بیش از 15 هزار و 600 کارگاه متوسط و کوچک که یا راکد بودند و یا با تمام ظرفیت کار نمی کردند، با تسهیلات بالای 11 هزار میلیارد تومان کاملاً فعال شده اند، پس چرخ کارخانه ها به حرکت در آمده است.

رییس جمهوری اضافه کرد: چرخ کارخانه های مشترک ایران با کمپانی های خارجی هم به حرکت در آمده و اسفند امسال اولین خودروی مشترک ایران و فرانسه که حدود 30 درصد آن صادراتی خواهد بود عرضه می شود و مردم خواهند دید که چرخ اقتصاد در کشور به حرکت در آمده است.

دکتر روحانی گفت: امروز به جای سانتریفیوژهای "آی آر یک"  ، مدل های "آی آر 8" که جزو مدرن ترین سانتریفیوژهایی است که ایران به آن دست یافته و از پیشرفته ترین سانتریفیوژها است به حرکت در آمده است و علاوه بر آن فرمان شروع فعالیت پیشران هسته ای به عنوان یک حرکت بزرگ در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای از طرف رییس جمهور صادر شد و دیروز به رییس آژانس بین المللی هسته ای اعلام کردم که در ساخت پیشران های هسته ای باید آژانس از لحاظ فنی به ایران کمک کند و به زودی علاوه بر سانتریفیوژها، پیشران هسته ای هم به حرکت در خواهد آمد.

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به معنای حقوق شهروندی، اظهارداشت: منشور حقوق شهروندی، قانون اساسی نیست، اما راه را برای اجرایی کردن آن تسهیل می کند، همچنین منشور حقوق شهروندی، قانون موضوعه کشور نیست، اما تضادی هم با قوانین موضوعه کشور ندارد. تبیین منشور حقوق شهروندی در راستای اجرای اصول 113، 134، 121 قانون اساسی است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه  اصل 113 قانون اساسی، رییس جمهور را مسئول اجرای قانون اساسی می داند، با طرح این سوال که چرا این وظیفه بر دوش رییس جمهور، آمده است، گفت: این بدان دلیل است که تنها فردی که در کشور با رأی همه مردم کشور و در سطح ملی انتخاب می شود، فقط رییس جمهور است. بسیاری از افراد منتخب حوزه انتخابیه خود و برخی نیز به طور غیر مستقیم با رأی نمایندگان انتخاب می شوند اما فقط یک نفر با رأی مستقیم ملی برگزیده می شود، لذا قانون اساسی این وظیفه را بر دوش رییس جمهوری گذاشته است و این چه وظیفه سخت و سنگینی است در شرایطی که برخی حتی تحمل شنیدن بعضی از اصول قانون اساسی را ندارند و در حالی که فصل سوم قانون اساسی و از اصل 19 تا 42 به حقوق ملت تعلق دارد، با توجه به چنین شرایطی باید این اصول را پنهان کنیم.

رییس جمهوری تصریح کرد: بزرگترین وظیفه ای که بر دوش رییس جمهوری قرار دارد، اجرای قانون اساسی است و باید به قانون اساسی به عنوان مهم ترین منشور ملی نگاه شود. شهید بهشتی بزرگوار بار سنگینی در مجلس خبرگان قانون اساسی برای تصویب آن بر دوش داشت و همواره فداکاری و جهاد این شهید گرانقدر، در کنار قانون اساسی جاودانه خواهد بود.

دکتر روحانی افزود: رییس جمهوری طبق اصل 121 قانون اساسی، قسم یاد می کند تا حامی حقوق ملت و آزادی مردم و سایر حقوق اساسی ملت باشد و همین قانون در اصل 134 به رییس جمهور اختیار می دهد تا با مشورت با وزرا، برنامه و خط مشی دولت را تعیین کند.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه منشور حقوق شهروندی، برنامه و خط مشی دولت یازدهم است، اظهار داشت: امروز دولت یازدهم با رونمایی از این منشور، قصد دارد عزم خود را برای اجرای حقوق شهروندی به نمایش بگذارد.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت یازدهم از آغاز فعالیت خود مقید به اجرای قانون بوده است، خاطر نشان کرد: دولت در تمام سال های گذشته به جز پارسال، به خاطر اطلاع از نتیجه برجام لوایح بودجه را در ماه آذر به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است و تمام تلاش دولت این است که قانون را اجرا کند. حتی تدوین حقوق شهروندی هم در صد روز اول انجام شد و در پایان صدروز پیش نویس اولیه آن در سایت دولت قرار گرفت تا مردم و صاحبنظران درباره آن اظهار نظر کنند و شخصاً جلسات متعددی را در زمینه حقوق شهروندی برگزار کردیم تا امروز به صورت کامل در اختیار مردم قرار بگیرد. البته حقوق شهروندی که دارای 120 ماده است عاری از ایراد و اشکال نیست و ممکن است باز هم نظرات و دیدگاه هایی برای تکمیل آن وجود داشته باشد و با گذر زمان کامل تر شود.

رییس جمهوری تصریح کرد: دولت به معنای قوه مجریه، رییس جمهور ،همه وزرا، معاونین، کارکنان دستگاه های اجرایی و کارمندان دولت در سراسر کشور خود را موظف به اجرای تک تک مفاد منشور حقوق شهروندی می دانیم و اجرای آن برای دولت الزام آور است.

دکتر روحانی گفت: براساس اصل 134 قانون اساسی منشور حقوق شهروندی را برنامه و خط مشی دولت یازدهم اعلام می کنم و همه  کارکنان دولت در سراسر کشور، موظف و ملزم به اجرای آن هستند و از آنجایی که از قانون اساسی و قوانین موضوعه اقتباس شده است همه باید نسبت به اجرای این منشور اهتمام داشته باشند و لذا از قوه مقننه و قضائیه و سایر دستگاه ها و نهادها هم درخواست می کنم که دولت را در اجرای حقوق شهروندی یاری کنند چرا که در کنار هم می توانیم، این منشور را به خوبی اجرا و عملیاتی کنیم.

رییس جمهوری تاکید کرد: اجرای منشور حقوق شهروندی به نفع همه است چرا که مبنای پایداری برای همه کشور و پایه مناسبی برای انسجام، وحدت ملی و توسعه می باشد.

دکتر روحانی افزود: تمام اتباع کشور از حقوق شهروندی مساوی برخوردارند و همه امکانات شهر و کشور طبق قانون اساسی و قوانین موضوعه، فارغ از تعلق خاطر به دین، مذهب، قوم، حزب و جناح خاصی برای همه یکسان است.

وی خاطر نشان کرد: منشور حقوق شهروندی، طنین ندایی است از سوی ملت ایران در برابر برخی کشورهای غربی پرادعا که تصور می کنند در حقوق شهروندی از ملت های جهان سوم پیشی گرفته اند. امروز منشور حقوق شهروندی به دنیا اعلام می کند که جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ایران از این ظرفیت برخوردار است که از تمام ویژگی های حقوقی نوین دنیای امروز در چارچوب فرهنگ اسلامی – ایرانی به خوبی استفاده کند و چنین نیست که حقوق شهروندی تنها به کشورهای اروپایی و به اصطلاح صنعتی تعلق داشته باشد بلکه قبل از هر چیز از آن ملت بزرگ ایران است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :