Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197889
تاریخ انتشار : 29 آذر 1395 14:51
تعداد بازدید : 310

دانشمند ایرانی در فهرست 100 متفکر جهانی معرفی شد

نام یک دانشمند ایرانی در فهرست 100 متفکر برتر جهان در سال 2016 از سوی نشریه فارین پالیسی معرفی شد.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ نشریه فارین پالیسی هر چند سال یکبار در قالب یک ویژه نامه به معرفی رهبران فکری و روشنفکران برجسته جهان می پردازد و امسال نام یک دانشمند ایرانی در میان 100 متفکر برتر جهان دیده می شود.

دکتر امین صالحی خوجین، دانشیار مهندسی مکانیک و صنعتی دانشگاه ایلی نوی شیکاگو امسال برای بهره برداری از قدرت گل ها در بخش نوآوران فهرست 100 متفکر جهانی برگزیده شده است.

منابع تجدیدپذیر برای جایگزین شدن سوخت های فسیلی، باید در بازار انرژی به رقابت بپردازند. دکتر صالحی خوجین به دنبال توسعه انرژی خورشیدی برای دستیابی به این هدف، باتری های دست وپاگیر را کنار گذاشته است.

این دانشمند ایرانی در ماه ژوئیه به همراه تیمش در دانشگاه ایلی نوی از طراحی یک سلول خورشیدی خبر داد که به تقلید از فرآیند فتوسنتز گیاهان می پردازد. این برگ مصنوعی به جذب دی اکسیدکربن از جو پرداخته و با استفاده از انرژی خورشیدی، این گاز گلخانه ای را با هزینه مشابه تولید بنزین به سوخت ترکیبی تبدیل می کند.

این فناوری از قابلیت گیاهان در جذب دی اکسید کربن تقلید کرده که آن را به همراه آب به گلوکز و اکسیژن تبدیل کرده است. به لحاظ نظری، این سیستم می تواند چرخه مطلوبی ایجاد کند که در آن کربن از جو حذف شده و به درون خودروها بازگردانده می شود.

صالحی خوجین که مولف ارشد یک تحقیق مرتبط با این سیستم در مجله ساینس است، اظهار کرد: سلول خورشیدی جدید از نوع فتوولتائیک نیست، بلکه فتوسنتزی است. ما به جای تولید انرژی در یک مسیر ناپایدار یک طرفه از سوخت های فسیلی به گازهای گلخانه ای، اکنون می توانیم فرآیند را معکوس کرده و کربن جوی را با استفاده از نور خورشید به شکل سوخت بازیافت کنیم.

برگزیدگان فهرست 100 متفکر جهانی شامل طیف گسترده ای از رهبران، حامیان، مبتکران، هنرمندان، مقامات دولتی و متفکران از سراسر جهان هستند که بر اساس سهم برجسته آن ها در طول سال گذشته و توانایی شان در تبدیل ایده ها به اقداماتی است که جهان را تغییر می دهد.

از سال 2011 تاکنون، این متفکران طی جشنی سالانه که در زمان انتشار نشریه در واشنگتن برگزار می شود، مورد تقدیر قرار می گیرند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :