Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197898
تاریخ انتشار : 29 آذر 1395 17:47
تعداد بازدید : 318

ایران بالاترین رشد اقتصادی را در منطقه دارد

در فصل دوم سال جاری تولید ناخالص داخلی کشور در مقایسه با فصل دوم سال۹۴ معادل ۲ر۹درصد رشد یافت و بدین ترتیب در شش ماهه اول امسال رشد اقتصادی در سطح ۴ر۷ درصد تحقق یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با ارائه توضیحاتی در مورد رشد اقتصاد کشور در سال جاری گفت: مهار تورم، دستیابی به رشد مثبت و بالای اقتصادی، حفظ ارزش پول ملی و ثبات در بازار ارز از جمله اهدافی هستند که دولت ها همواره در تعقیب آنها هستند و دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که رشد اقتصادی به رقم منفی ۸ر۶درصد رسیده بود و تورم در سطوح بالای ۴۰ درصد قرار داشت و ارزش پول ملی به کمتر از یک سوم خود کاهش یافته بود.

وی افزود:خروج از این شرایط تدبیر خاصی را طلب می کرد و در چنین وضعی بود که تیم اقتصادی با اعتقاد به این اصل مسلم که سرمایه گذاری و رشد اقتصادی در فضای بی ثبات و متلاطم محقق نمی شود، به درستی هدف خود را بر مهار تورم متمرکز کرد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: از طرفی به منظور کاهش آثار جانبی منفی سیاست های ضد تورمی خود در بعد رشد اقتصادی، مهار انتظارات تورمی از کانال ایجاد ثبات در بازار ارز در دستور کار قرار گرفت. اقدامات و سیاست های پایه ریزی شده بر اساس رویکرد مذکور موجب شد که نرخ تورم در سال ۱۳۹۳ به ۶ر۱۵ درصد کاهش یابد که نسبت به سال ۱۳۹۲ به میزان ۱ر۱۹ واحد درصد کاهش داشت. همچنین بازار ارز کشور به نحو مطلوبی تثبیت شد و تلاطم ها و نوسانات این بازار به خوبی مهار و روند نرخ ارز برای فعالان اقتصادی قابلیت پیش بینی و برنامه ریزی پیدا کرد.

وی یادآور شد:درجانب رشد اقتصادی شاهد بودیم که نرخ رشد اقتصادی پس از دو سال مجدداً در سال ۱۳۹۳ به سطوح مثبت بازگشت و به ۳ درصد رسید، لیکن شوک برون زای ناشی از کاهش قیمت نفت که از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ آغاز شده بود، باعث شد که رشد اقتصادی در فصل پایانی این سال به ۶ر۰ درصد تقلیل یابد و استمرار کاهش قیمت نفت در سال ۱۳۹۴ در کنار استمرار تحریم های اقتصادی ظالمانه علیه کشور، باعث کاهش رشد اقتصادی شد. علیرغم شوک منفی قیمت نفت و افت رشد اقتصادی ناشی از آن، ایران توانست ثبات اقتصادی خود را به نحو مطلوبی استمرار بخشد و بازار ارز با کمترین تلاطم مواجه شود؛ این در حالی بود که بسیاری از کشورهای

صادر کننده نفت منطقه علاوه بر افت شدید رشد اقتصادی، با از دست دادن ذخایر و کاهش قابل توجه ارزش پول ملی خود مواجه شدند.

نامبرده اضافه کرد: در پاسخ به شرایط به وجود آمده حمایت از رشد اقتصادی با قوت بیشتری از سوی تیم اقتصادی دنبال شد و در این راستا اقدامات متنوعی از سوی بانک مرکزی به عمل آمد که از جمله آنها می توان به مشارکت در بسته تحریک رشد اقتصادی، حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط و سیاست های اعتباری در حوزه تحریک بخش مسکن و هدایت منابع مالی به سمت ظرفیت های خالی اشاره کرد.

وی گفت: تصویب برجام و شکست دیوار تحریم های ظالمانه اقتصادی در پی دیپلماسی فعال دولت تدبیر و امید، باعث شد که از دو ماه پایانی سال ۱۳۹۴، روند تولید و صادرات نفتی ایران دگرگون شود و این امر در سال جاری هم استمرار داشته است. در پی افزایش ارزش افزوده بخش نفت، در فصل اول سال جاری شاهد رشد ۴ر۵ درصدی تولید ناخالص داخلی (به قیمت ثابت سال۱۳۸۳) بودیم.

سیف تاکید کرد: با بهبود شرایط و گسترش پیامدهای انتشار ناشی از آن و ظهور آثار سیاست های بکار گرفته شده برای بهبود فعالیت بخش های تولیدی، در فصل دوم سال جاری تولید ناخالص داخلی کشور در مقایسه با فصل دوم سال ۱۳۹۴، معادل ۲ر۹ درصد رشد یافت و بدین ترتیب در شش ماهه اول سال جاری رشد اقتصادی در سطح ۴ر۷ درصد تحقق پیدا کرد.

وی اضافه کرد:نکته مهم آن است که از تابستان سال جاری عملکرد رشد سایر گروه های اقتصادی اعم از کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات در مقایسه با عملکرد رشد فصل اول بهبود یافته است و این امر حاکی از جهت گیری درست سیاست های متخذه در جهت تحریک بخش واقعی غیر نفتی است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: نکته دیگری که باید بدان توجه کرد لزوم ارتقاء و استمرار رشد اقتصادی غیر نفتی در آینده به همراه صیانت از دستاوردهای تورمی و ثبات و آرامش در اقتصاد است که مستلزم سازگاری و هماهنگی تمامی سیاست های اقتصادی در کشور همراه با تسهیل و ارتقای فضای کسب و کار خواهد بود.وزیر اقتصاد هم در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین المللی الکترونیک و کامپیوتر(الکامپ)در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه رشد اقتصادی بهار امسال در مقایسه با بهار ۹۴ به ۴ر۵ درصد رسید، گفت : امسال تابستان رشد اقتصادی کشور در مقایسه با سه ماهه دوم سال ۹۴ به بالای ۹ درصد رسید .

علی طیب نیا گفت: رشد اقتصادی در شش ماهه اول امسال در مقایسه با شش ماهه اول سال ۹۴ به ۴ر۷درصد رسید که این رقم را رئیس جمهوری در سخنرانی خود خدمت مقام معظم رهبری هم اشاره کرد .

وی با اظهار اینکه ما امسال رشد اقتصادی ۵ درصدی را هدف گذاری کرده بودیم و من اطمینان داشتم که به این هدف می رسیم و خوشبختانه فعلا از آن عبور کرده ایم ، گفت: امیدواریم در ادامه سال نه تنها این نرخ رشد حفظ شود بلکه به حوزه های مختلف اقتصادی تسری یابد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه رشد بخش کشاورزی حتی در زمان تحریم ها هم مثبت بود و منفی نشد گفت : در بخش صنعت هم نرخ رشد مثبت شده و جهت گیری ما فعال کردن بخش مسکن است فعال شدن این بخش می تواند رشدی را ایجاد کند که در زندگی عامه مردم به سادگی لمس شود .

وی گفت: با کارهایی که انجام شده قرائن و پیش نشانگرهای فعال شدن بخش مسکن را می بینیم و انشاالله در آینده نزدیک شاهد رشد بخش مسکن هم خواهیم بود.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه ایران هم اینک بالاترین نرخ رشد را در کشورهای منطقه دارد، افزود: در اجلاس وزرای اقتصادی کشورهای نفتی در بانک جهانی اعلام شد عملکرد ایران در مقابله با آثار کاهش قیمت نفت در تمامی کشورهای نفتی جهان موفق ترین بوده است.

وی با بیان اینکه کاهش قیمت نفت باعث افزایش تورم و کاهش نرخ رشد اقتصادی می شود گفت: با آنکه ما شدیدترین کاهش ها را در قیمت نفت تجربه کردیم اما فرآیند نزول تورم ادامه یافت و رشد اقتصادی ما که در زمستان سال گذشته مثبت شد، همچنان در همین جهت حرکت می کند . طیب نیا با بیان اینکه همه قوای ما و رسانه ها باید تلاششان در جهت اصلاح نظام اقتصادی ، بهبود زندگی مردم و افزایش نرخ رشد باشد، افزود: من قبل از سال اعلام کردم که نسبت به سال ۹۵ بسیار خوش بینم اما یک شرط دارد و آن اینکه اجازه ندهیم

حاشیه ها بر متن غلبه کند .اما متاسفانه ما امسال با حاشیه هایی مواجه شدیم که این حاشیه ها به سرمایه های اجتماعی صدمه زد که امیدواریم با گذر از آنها در بهبود وضع زندگی مردم بیش از پیش بکوشیم .

در همین رابطه معاون اقتصادی بانک مرکزی هم با بیان اینکه بخش عمده رشد اقتصادی مربوط به افزایش تولید نفت بوده است، گفت: اثرات مثبت سیاست اعتباری حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط در گزارس فصل پاییز نمایان خواهد شد.

پیمان قربانی با اشاره به رشد ۴ر۵ درصدی اقتصاد در فصل اول و رشد ۲ر۹درصدی در فصل دوم امسال که موجب رسیدن رشد تولید ناخالص داخلی به ۴ر۷ درصد در شش ماهه اول امسال شد، اظهارداشت: با توجه به افزایش صادرات نفت، بخش عمده رشد اقتصادی مربوط به بخش نفت بوده، اما در بخش های غیرنفتی هم در فصل دوم نسبت به فصل اول تقویت شده است.

وی در پاسخ به این سوال که تقویت بخش های غیرنفتی به معنی رشد مثبت این بخش هاست، گفت: بله،رشد غیرنفتی در شش ماهه اول سال جاری مثبت شده و از سطح رشد منفی بخش هایی که در فصول گذشته منفی بوده، کاسته شده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه رشد بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات در شش ماهه اول امسال مثبت بوده است، تصریح کرد: البته رشد بخش معدن منفی است و بخش ساختمان هم به عنوان زیرمجموعه مهم گروه صنعت و معدن همچنان منفی بوده و هنوز از رکود خارج نشده است. وی در مورد پیش بینی بانک مرکزی از رشد اقتصادی کشور در شش ماهه دوم سال جاری، اظهارداشت: برآورد و پیش بینی ما این است که رشد اقتصادی در سه ماهه سوم مانند سه ماهه دوم در سطح بالایی باشد.

قربانی ادامه داد: با توجه به اینکه در دو ماهه پایانی سال گذشته تولید و صادرات نفت رشد قابل توجهی داشت، (به دلیل ماهیت مقایسه ای محاسبه رشد) رشد اقتصادی در سه ماهه چهارم امسال اندکی کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به سیاست اعتباری حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط از سوی بانک مرکزی، تصریح کرد: اثرات مثبت این سیاست در گزارش رشد اقتصادی سه ماهه چهارم سال ۹۵ نمایان خواهد شد. معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه تقویت رشد اقتصادی بخش غیرنفتی بسیار مهم است، گفت: امیدواریم در سال های بعد، این نرخ بالای رشد اقتصاد را در حوزه های غیرنفتی هم مشاهده کنیم. وی همچنین گفت: ارقام و جزئیات رشد اقتصادی نیمه نخست سال آماده شده که به زودی منتشر می شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :