Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197992
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 15:43
تعداد بازدید : 407

علی بیت اللهی، مدیر کارگروه امور بین الملل ستاد توسعه فناوری نانو

ایران در تولید مقالات علمی نانو به رتبه ششم جهان دست یافت

ایران در تولید مقالات علمی معتبر مرتبط با فناوری نانو با انتشار ۶ هزار و ۶۹۰ مقاله معتبر علمی (ISI) در رده هفتم قرار گرفت.
'علی بیت اللهی' مدیر کارگروه امور بین الملل ستاد توسعه فناوری نانو روز سه شنبه در نشست پنج روزه علم و فناوری جایزه مصطفی (ص) در کوالالامپور پایتخت مالزی، با اعلام این مطلب، گفت: این رتبه با سه هزار و ۷۹۲ مقاله تا پایان نیمه نخست سال جاری با یک رتبه افزایش به رده ششم رسید و باعث تحسین متخصصان این حوزه شد. 
وی با تشریح فعالیت ستاد توسعه فناوری نانو ایران، گفت که این ستاد مسئول سیاستگذاری، افزایش آگاهی عمومی، حمایت از توسعه فناوری نانو، ارزیابی فعالیت ها و موفقیت ها است.
وی در جمع دانشمندان حوزه نانو از کشورهای اسلامی که در دانشگاه پوترا (یو.پی.ام) مالزی برگزار شد با ارائه گزارش سالانه ایران در این بخش، گفت: از سال ۲۰۰۱ مطالعات سیاستگذاری های فناوری نانو آغاز و در سال ۲۰۰۵ توسط مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار گرفت. این برنامه نخستین دوره ۱۰ ساله خود را پشت سرگذاشته و اکنون دومین دوره ۱۰ ساله خود را از ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ آغاز کرده است. 
به گفته بیت اللهی، ایجاد ثروت و ارتقاء کیفیت زندگی مردم از جمله اهداف اصلی ستاد توسعه فناوری نانو است. 
وی در این گزارش همچنین اعلام کرد: از سال ۲۰۰۸ تاکنون ۵۵۸ هزار دانش آموز توسط فعالیت های باشگاه های نانو در این حوزه آموزش دیده اند و ۶۶ آزمایشگاه برای دانش آموزان ایجاد شده که در چهار سال آینده ۴۰۰ آزمایشگاه جدید نیز راه اندازی می شود. 
مدیر کارگروه امور بین الملل ستاد توسعه فناوری نانو در ادامه ضمن اعلام انعقاد یادداشت تفاهم در زمینه فناوری نانو با کشورهای مختلف از جمله چین، به حضور فعال دانشجویان ایران در عرصه های علمی مرتبط با نانو از جمله المیپادهای مختلف اشاره کرد و گفت: ۶۵ دانشگاه ایران این رشته را در دوره فوق لیسانس و ۲۳ دانشگاه نیز آن را در سطح دکتری ارائه می دهند، که تاکنون بیش از سه هزار و ۵۰۰ پایان نامه دکتری و بیش از ۱۶ هزار و ۹۰۰ پایان نامه دوره کارشناسی ارشد در این حوزه انجام شده است. 
وی با اشاره به وجود بیش از ۱۰۰ دانشگاه و موسسه فعال در این حوزه در ایران، گفت: بیش از ۳۰ هزار متخصص حوزه نانو و بیش از دو هزار و ۸۰۰ عضو هیات علمی در این حوزه فعال هستند.
مدیر کارگروه امور بین الملل ستاد توسعه فناوری نانو همچنین به ۱۱۲ شرکت ایرانی که در بخش های مراقبت سلامت، ساخت وساز، تجهیزات کارخانه ای، بسته بندی کشاورزی، منسوجات، خودرو، آب و محیط زیست از فناوری نانو بهره می برند، اشاره کرد. 
نشست پنج روزه علم و فناوری جایزه مصطفی (ص) با همکاری دانشگاه 'پوترا' مالزی از روز دوشنبه با حضور نمایندگانی از ایران و محققان برجسته کشورهای اسلامی در کوالالامپور پایتخت مالزی آغاز به کار کرد. 

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :