Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198005
تاریخ انتشار : 1 دی 1395 9:7
تعداد مشاهدات : 292

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی

ایران بزرگترین مولف دایره العمارف در دنیاست

به برکت انقلاب اسلامی ایران، ایران بزرگترین مولف دایره المعارف در دنیا است به طوری که اکنون ۲۰۰ عنوان در دست تالیف داریم که در دنیا بی سابقه است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، غلامعلی حداد عادل عصر امروز در مراسم رونمایی از جلد سوم دایره المعارف اسلامی، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست با اشاره به اهمیت نگارش دایره المعارف در کشور  اظهار کرد: قبلاً پیروزی انقلاب اسلامی ایران دایره المعارف جامعی در ایران نداشتیم اما کارهایی شروع می شد و به پایان نمی رسید. 

وی افزود: دایره المعارف اسلام نیز در سال 1950 در هلند تدوین آن اغاز شد و اروپایی ها درباره جهان اسلام دایره المعارفی نوشتند که این کتاب مرجع تا سال های سال مرجع غرب برای شناخت اسلام به حساب می آمد. 

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: در سال 1362 که رهبر معظم انقلاب رئیس جمهور بودند، 9 نفر از اساتید کشور را برای تدوین دایره المعارف اسلامی جمع کردند و موسسه ای در این خصوص تشکیل شد.

حداد عادل تصریح کرد: اولین مدیرعامل این موسسه آقای محقق، دومین مدیرعامل آقای پورجوادی و بعد از ایشان آقای میرسلیم به مدیرعاملی این موسسه در آمدند تا آن که از سال 74 که بنده با رفتن از وزارت آموزش و پرورش مدیرعاملی این موسسه را بر عهده گرفتم. 

وی گفت: 21 سال است که مسئولیت مدیرعامل موسسه که برای تدوین دانشنامه جهان اسلام است را بر عهده دارم و در این مدت با کمک حجت الاسلام طارمی معاون علمی این موسسه و سایر همکاران 21 جلد از این دانشنامه را منتشر کرده ایم. 

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: 15 گروه مختلف در این موسسه مشغول به کار هستند و در کتابخانه آن 200 هزار جلد کتاب دست چین شده و ارزنده از سراسر دنیا وجود دارد. همچنین گنجینه ای از مجلات جهان اسلام به تعداد 2 هزار و چندصد عنوان داریم که انتشار برخی از این مجلات اکنون متوقف شده است.

* ایران بزرگترین مولف دایره العمارف در دنیا است

حداد عادل گفت: تا سال 1340 امیدواریم که این دایره المعارف را به 35 جلد از 55 جلد مورد نظر برسانیم که مشابهت هایی نیز با دانشنامه اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست دارد و در آن به موضوع گیاهان دارویی همچنین عناوینی از کشاورزی که در تاریخ اسلام مهم بوده پرداخته و مطرح شده است. 

وی تاکید کرد: به برکت انقلاب اسلامی ایران کشور ما اکنون بهار دایره المعارف نویسی در دنیا شده است، به طوری که بر اساس اطلاعات موجود 4 تا 5 سال گذشته تنها 200 دایره المعارف در دست تالیف داریم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه صحبت های خود درباره تدوین دایره المعارف اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست تحت نظارت نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: نوشتن این دایره المعارف نمونه ای از وحدت حوزه علمیه و دانشگاه به حساب می آید و نشان می دهد که تمدن اسلامی فقط در احکام فقهی مانند طهارت و نجاست نیست بلکه همه ابعاد زندگی بشر از جمله زندگی، زمین، کشاورزی و ... را دربر می گیرد.

* دایره المعارف اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست فضای فکری و دیدگاهی جهاد کشاورزی را اسلامی می کند

حداد عادل گفت: این مجموعه (دایره المعارف اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست) یک قدمی موثر برای اسلامی کردن فضای فکری و دیدگاهی در وزارت جهاد کشاورزی است و مفاهیم اسلام را در این خصوص طرح می کند.

وی افزود: اطمینان دارم که این دایره المعارف از نظر علمی وضعیت مناسبی دارد و باید اذعان داشت که در هیچ کدام از کشورهای اسلامی چنین دایره المعارفی نوشته نشده است. 

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه گفت: با این که ایران در تحریم است اما کار علمی خود را کنار نگذاشته و ادامه می دهد اگر چه این امر دشوار است. 

حداد عادل افزود: غیر از دایره المعارف اسلامی 21 جلدی 2 دایره المعارف دیگر نیز در فرهنگستان زبان و ادب فارسی در دست تدوین است. 

وی با اشاره به جزئیات دایره المعارف های جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: دانشنامه زبان و ادب فارسی 6 جلدی تدوین آن به اتمام رسیده است و در کنار آن دایره المعارف 6 جلدی دیگری نیز با عنوان زبان و ادب فارسی در شبه قاره هند در حال انجام است که 4 جلد از 6 جلد آن نوشته و منتشر شده است. 

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی افزود: مقدمه دانشنامه زبان و ادب فارسی در دست تدوین است که مقدمه اجرایی و تهیه آن برای بررسی زبان فارسی در منطقه یاد شده در حال انجام است. 

* دانشنامه اسلامی، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست در وزارت کشاورزی و دانشگاه ها مورد استفاده قرار گیرد.

حداد عادل در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه 35 هزار جلد کتاب در کتابخانه خانه خود دارد، گفت: امیدواریم که تدوین دایره المعارف اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست تا 21 جلد مورد نظر به اتمام برسد و شاهد رها کردن نیمه کاره آن نباشیم. 

وی ادامه داد: امید می رود که دایره المعارف اسلامی، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست در ادارات وزارت جهاد کشاورزی و دانشگاه های کشاورزی کشور خریداری، خوانده و مورد استفاده قرار گیرد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :