Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198094
تاریخ انتشار : 1 دی 1395 15:57
تعداد بازدید : 503

با پذیرش درخواست دانشگاه تهران

ایران به جمع ۴۷ کشور عضو مرکز داده های پراش پرتو ایکس پیوست

با پذیرش درخواست عضویت عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی معدن پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران، جمهوری اسلامی ایران به عضویت مرکز بین المللی داده های پراش پرتو ایکس درآمد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ جمهوری اسلامی ایران به واسطه پذیرش درخواست عضویت دکتر گلناز جوزانی کهن، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی معدن پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران، از این پس رسماً به جمع ۴۷ کشور عضو مرکز بین المللی داده های پراش پرتو ایکس (ICDD) پیوست.

این مرکز که ابتدا در سال ۱۹۴۱ به صورت کمیته مشترک آنالیزهای شیمیایی به روش پراش پرتو ایکس تأسیس شد، از سال ۱۹۶۱ به کمیته مشترک استانداردهای پراش پرتو ایکس JCPDS تغییر نام داد و از سال ۱۹۷۸ نیز با نام فعلی خود یعنی مرکز بین المللی داده های پراش پرتو ایکس (ICDD) در جهان شناخته می شود.

هدف این مرکز که سازمانی غیرانتفاعی و غیردولتی است، جمع آوری، ویرایش، انتشار و توزیع داده های پراش پرتو ایکس مواد بلورین به صورت فایل های پراش پرتو ایکس (PDF) است که تفسیر نمودارهای پراش پرتو ایکس (XRD) در سراسر جهان توسط آنها انجام می شود.

این مرکز ۳۱۰ عضو فعال، ۱۵ عضو وابسته و ۱۷ عضو دانشجویی دارد که از پاییز امسال با پذیرش درخواست عضویت دکتر گلناز جوزانی کهن، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، برای اولین بار جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان چهل و هشتمین کشور به عضویت این مرکز بین المللی درآمد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر گلناز جوزانی کهن، به عنوان اولین ایرانی عضو این مرکز، از سال ۲۰۰۹ به صورت عضو دانشجویی در این مرکز فعالیت داشت و با این مصوبه، عضویت وی و دانشگاه تهران به صورت عضو فعال تغییر یافته است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :