Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198118
تاریخ انتشار : 2 دی 1395 14:38
تعداد بازدید : 308

اهدای سالانه 2 میلیون و 100 هزار واحد خون در کشور

مجموعا 95 درصد اهداکنندگان خون در کشور را مردان و بقیه زنان تشکیل می دهند.  مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه از نظر تعداد اهداکنندگان خون، شاخص کشور 27 واحد به ازای هر یک هزار نفر جمعیت است از اهدای سالانه 2 میلیون و 100 هزار واحد خون در کشور خبر داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ دکتر علی اکبر پورفتح الله رور پنجشنبه در حاشیه سی و دومین اجلاس سراسری مدیران انتقال خون کشور در یزد در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سهم بانوان در اهدای خون در کشور بسیار کمرنگ است افزود: مجموعا 95 درصد اهداکنندگان خون در کشور را مردان و بقیه زنان تشکیل می دهند.
وی اظهار کرد: امیدواریم با فرهنگ سازی و تغییر نگرش بتوانیم سهم بانوان که نیمی از جامعه را تشکیل می دهند در اهدای خون افزایش دهیم.
پورفتح الله با اشاره به اینکه هم اکنون حدود 52 درصد اهداکنندگان خون در کشور، اهداکننده مستمر هستند که حداقل در سال 2 بار خون اهدا می کنند گفت: به دنبال افزایش اهداکنندگان مستمر هستیم.
وی در ادامه با بیان اینکه 25 درصد اهداکنندگان خون بار اولی هستند خاطر نشان کرد: مطالعات نشان داده دو سوم موارد ویروس 'اچ.ای.وی' و 'هپاتیت سی و بی' مربوط به این اهدا کنندگان است.
وی افزود: به منظور افزایش ضریب سلامت خون در کشور طرح غربالگری اهداکنندگان بار اول خون به صورت پایلوت در استان لرستان آغاز شده و تا پایان سال در 15 استان کشور اجرایی می شود.
پورفتح الله اضافه کرد: با اجرای این طرح از تمام اهداکنندگان بار اول خون فقط نمونه خون گرفته می شود و در صورت سلامت خون آنها، بعد از چهار ماه برای اهدای خون دعوت می شوند، البته تجربه نشان داده 50 درصد این افراد به مراکز انتقال خون باز نمی گردند که در این زمینه باید فرهنگ سازی شود.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اظهار کرد: حفظ کیفیت خون و فرآورده های آن از ارکان اصلی سازمان انتقال خون ایران است.
سی و دومین اجلاس مدیران انتقال خون کشور با حضور معاونان، مشاوران و مدیران انتقال خون کشور از چهارشنبه در یزد آغاز شده و سه روز ادامه دارد.
در این نشست در زمینه مسائل تخصصی انتقال خون چون آموزشی ،پژوهشی و اعتباری بحث و تبادل نظر می شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :