Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198347
تاریخ انتشار : 5 دی 1395 14:33
تعداد مشاهدات : 298

تقویت کننده توان مایکروویو ساخته شد

تقویت کننده توان مایکروویو با ویژگی های منحصر به فرد که منجر به افزایش توان دفاعی کشور می شود ساخته شد. پژوهشگران جوان ایرانی موفق به طراحی، شبیه سازی و ساخت یک تقویت کننده توان مایکروویو با ویژگی های منحصر به فرد شدند که با استفاده از سیستم های راداری و مخابراتی، منجر به افزایش توان دفاعی کشورمی شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛  ' تقویت کننده ماکروویو 2.5 تا 6 گیگا هرتز 150 وات' حاصل تلاش مشترک 'مهدی خورسندی' و 'علی آقا رسولی' است که اخیرا با ارائه در گروه برق و کامپیوترهجدهمین جشنواره جوان خوارزمی، رتبه سوم پژوهش های کاربردی این جشنواره را به دست آورد.
علی آقا رسولی روز یکشنبه درباره جزییات این طرح تحقیقاتی به خبرنگار علمی ایرنا گفت: ما یک تقویت کننده توان مایکروویو در باند فرکانسی 2.5 تا 6 گیگاهرتز را پس از طراحی و شبیه سازی، ساخته ایم که در سیستم های راداری و مخابراتی کاربرد دارد و تاکنون تقویت کننده مایکروویو با این توان، در دنیا ساخته نشده است.
دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت افزود: برای دستیابی به این توان بالا، از قطعات با توان پایین تر با یک روش خاص ترکیب توان نوین، استفاده کردیم که از قابلیت میزان تلفات کم، پهنای باند وسیع و تحمل پذیری توان بالا برخوردار است.
وی خاطرنشان کرد: این تقویت کننده از چهار بخش اصلی تقویت کننده های RF، ترکیب کننده توان، بخش خنک سازی و بخش کنترل و تغذیه تشکیل شده است.
به گفته آقا رسولی، ساختار این تقویت کننده همچنین این امکان را می دهد تا با بکارگیری دو روش ساده Heat sink و گردش هوا امکان خنک سازی کل سیستم فراهم شود.
وی تصریح کرد: بخش کنترل این سیستم نیز قابلیت محافظت در برابر ولتاژ معکوس، افزایش دما و جریان را داراست و تاکنون هیچ یک از شرکت های سازنده خارجی به ساخت دستگاه های تقویت کننده با چنین توانی دست پیدا نکرده اند.
این دانشجوی جوان یادآور شد: پروژه طراحی و ساخت 'تقویت کننده مایکروویو 2.5 تا 6 گیگا هرتز 150 وات' با موفقیت به اتمام رسیده و تحویل شده است تا در حوزه های دفاعی و راداری و به منظور شناسایی و دفاع در برابر تهاجم های بیگانه به کار گرفته شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :