Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198468
تاریخ انتشار : 6 دی 1395 15:52
تعداد مشاهدات : 339

قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا

دستگاه تصویربرداری X-RAY از کامیون های در حال حرکت ساخته شد

نخستین دستگاه تصویربرداری X-RAY از کامیون های در حال حرکت که قابلیت آن را دارد تا با اسکن خودروهای حمل بار در حال تردد در جاده ها، محموله باری آن ها را کنترل و جاسازی بار را نیز تشخص دهد. قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از بهره برداری نخستین دستگاه تصویربرداری X-RAY از کامیون های در حال حرکت خبر داد که قابلیت آن را دارد تا با اسکن خودروهای حمل بار در حال تردد در جاده ها، محموله باری آن ها را کنترل و جاسازی بار را نیز تشخص دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ قاسم خورشیدی  با اعلام خبر بهره برداری از نخستین دستگاه تصویربرداری ایکس ری از کامیون های در حال حرکت در تشریح این دستاورد علمی و کاربردی که اثرگذاری بالایی در نظارت هوشمند حمل و نقل غیر مانع در کشور و مبارزه با قاچاق کالا دارد اظهار داشت: این دستگاه که به عنوان نخستین دستگاه تصویربرداری X-RAY از کامیون های در حال حرکت در یکی از محورهای مواصلاتی کشور نصب شد، با سرمایه گذاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و با همکاری یک شرکت دانش بنیان داخلی که متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاهی جوان کشورمان است طراحی و ساخته شد که ظهر امروز، بهره برداری آزمایشی آن کلید خورد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: این دوربین قابلیت آن را دارد تا با تصویربرداری ایکس ری از محموله های داخل کامیون ها و خودروهای حمل بار، نه تنها محموله های آن ها را کنترل کند بلکه قادر است محموله های جاسازی شده در خودروهای حمل بار را نیز تشخیص دهد.

وی با تاکید بر تعامل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با شرکت های دانش بنیان داخلی و تاکید این ستاد بر بهره مندی از دانش بومی گفت: بهره برداری از این دوربین برای نخستین بار در کشور، می تواند نظارت هوشمند بر سیستم حمل و نقل بار در کشور را به مراتب افزایش دهد و این افزایش نظارت به برداشتن گام های موثر در مبارزه با قاچاق کالا در کشور منجر خواهد شد.

خورشیدی اضافه کرد: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نظر دارد تا با توجه به موفقیت اخیر مهندسان داخلی در این پروژه، نمونه های ارتقاء یافته این دوربین را در سایر مبادی کشور، مرزها و محورهای مواصلاتی، نصب کند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: دوربین مذکور موفق شده است تمام تست های ایمنی را با موفقیت طی کند و مجوزهای لازم را از سازمان انرژی اتمی کسب کرده است.

به گفته خورشیدی دوربین تصویربرداری ایکس ری مذکور که امکان تصویربرداری و اسکن محموله داخل کامیون های در حال حرکت را فراهم می کند، در مقایسه با نمونه های خارجی با هزینه کمتر و به صورت کاملاً بومی ساخته شده و با اتصال آن به سامانه های جانبی دیگر در آینده نزدیک، می تواند یکی از حلقه های زنجیره نظارت هوشمند سیستمی غیرمانع در حمل و نقل بار کشور را تکمیل کند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :