Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198553
تاریخ انتشار : 7 دی 1395 15:18
تعداد مشاهدات : 751

یادگیری مهارتهای گوهرتراشی در دو هفته به کمک تکنولوژی ایرانی

ابداع دستگاه نگین تراش برای نیروهای مبتدی بتوانند آموزش های حرفه گوهرتراشی را در دو هفته فرا بگیرند. محقق جوان ایرانی با ابداع دستگاه نگین تراش انعطاف پذیر، امکانی فراهم کرده تا نیروهای مبتدی بتوانند آموزش های حرفه گوهرتراشی را به جای یکسال در دو هفته فرا بگیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛  'مجید بلالی' که با ارائه طرح 'دستگاه نگین تراش انعطاف پذیر' در گروه مکانیک هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی، رتبه سوم بخش نوآوری این رویداد علمی را به دست آورده است، ظرفیت اشتغالزایی، افزایش سرعت و دقت در فرآیند گوهرتراشی، امکان فرآوری سنگهای قیمتی در داخل و جلوگیری از خام فروشی آنها به خارج کشور را از مهمترین مزایای این دستگاه معرفی کرد.
وی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: ایران به لحاظ ذخایر سنگهای قیمتی، جزو 10 کشور برتر جهان است و حوزه جواهرات هم جزو 5 تجارت پرسود جهان است اما با وجود این ظرفیت ها، کشور ما درآمدزایی چندانی از این محل ندارد.
بلالی یادآور شد: در ایران با وجود تنوع و فراوانی سنگ های قیمتی، به دلیل کمبود نیروی انسانی ماهر و بالا رفتن قیمت تمام شده محصول پس از فرآوری رشد این بخش از صنعت معدن با وجود ارزش افزوده بالای آن، تحت تاثیر قرار گرفته و به یک نیاز در بین صاحبان مشاغل مرتبط تبدیل شده است.
وی خاطرنشان کرد: با اینکه تمامی بخش های این تجارت با تولید ناخالص داخلی ارتباط مستقیم دارد، سنگهایی که در تناژ بالا در معادن کشور استخراج می شود به خاطر نبود سیستم های عامل مناسب، به طور کامل فرآوری نمی شوند، خام فروشی می شود یا در همان معادن سنگهای قدیمی می مانند.
دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی فولاد قم ادامه داد: از طرف دیگر، گوهرتراشی یک حرفه مهارتی و فوت و فن دار بوده که انجام سنتی و دستی آن بسیار زمان بر و مستلزم تخصص بالاست و کشورهای صاحب تکنولوژی در این زمینه نیز حاضر به قرار دادن فناوری های خود به ما نبودند.
وی تصریح کرد: با توجه به همین نیاز، در شرکت نوپای خود مستقر در پارک علم و فناوری استان قم، اقدام به طراحی و ساخت یک دستگاه نگین تراش انعطاف پذیر براساس یک سیستم عامل جدید کردیم.
بلالی با بیان اینکه دستگاه ساخته شده، نمونه داخلی و خارجی ندارد و گواهی ثبت اختراع و تاییده سازمان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران را دریافت کرده است، گفت: با ساخت این دستگاه توانستیم فرآیند نگین تراشی را با سهولت و سرعت بیشتر و راندمان چهار پنج برابری نسبت به روشی که هم داخل ایران و هم در سایر نقاط دنیا انجام می شود اجرا کنیم.
وی بیان داشت: این دستگاه جدید که به صورت مکاترونیک طراحی و ساخته شده است، عملیات نگین تراشی و فرآوری محصولات معدنی قیمتی که تاکنون به صورت دستی انجام می شده را به شکل نیمه خودکار تبدیل می کند و امکان اجرای حرکات انعطاف پذیری که تاکنون بخاطر پیچیدگی های خاص ممکن نبوده است را فراهم می سازد و عملیات گوهرتراشی را تا حدود 80 درصد تسهیل می کند.
این فناور جوان تاکید کرد: با استفاده از روش ابداعی این دستگاه، کاربر می تواند تمام اشکال مختلف نگین را به صورت خودکار با انعطاف پذیری بالا در اختیار داشته باشد تا با سرعت، دقت و کیفیت چهاربرابری نسبت به روش کنونی اقدام به تولید نگین و جواهر از سنگ خام کند.
به گفته وی چنانچه کاربر در شرایط عادی برای فراگیری مهارتهای لازم حرفه گوهرتراشی، یک سال زمان لازم داشته باشد با این دستگاه، فرا گرفتن این مهارتها بیش از دو هفته طول نخواهد کشید.
بلالی، اشتغالزایی بالا را مهم ترین مزیت این کار نوآورانه دانست و گفت: افراد علاقمند کافیست که مبانی اولیه کار با دستگاه را بدانند تا بتوانند طبق سیستم عاملی که برای دستگاه تعریف شده، کار کنند و یادگیری این سیستم عامل هم بسیار ساده است و کاربران به راحتی و با سرعت و دقت بالا در کارگاه ها و یا حتی مشاغل خانگی به تراش سنگ های قیمتی بپردازند.
وی سرعت چهار پنج برابری نسبت به روش های فعلی گوهرتراشی را از دیگر مزایای این دستگاه جدید برشمرد و گفت: در این روش می توان بیش از 12 نگین را در یک ساعت تراش داد و البته دقت و کیفیت محصول نهایی نیز قابل مقایسه و رقابت نیست.
بلالی، نداشتن ترک خوردگی و کمترین دور ریز در هنگام تراش، تراش و پرداخت تمام وجوه نگین و انجام شکل های مختلف بدون محدودیت در سایز و ضخامت نگین و امکان تراش سنگهای با جنس های مختلف را از دیگر مزایای این دستگاه عنوان کرد.
هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی، همزمان با هفته پژوهش امسال در دهه سوم آذرماه 95 برگزار شد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :