Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198561
تاریخ انتشار : 7 دی 1395 15:59
تعداد مشاهدات : 366

دستیابی محققان ایرانی به 13 رقم جدید در محصولات کشاورزی

تولید 13 رقم جدید در محصولات کشاورزی که لوبیا، سیب زمینی و بادمجان بخشی از آنها است. رئیس بخش تحقیقات سبزی، صیفی و حبوبات آبی موسسه تحقیقات، اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور اعلام کرد: محققان ایرانی به 13 رقم جدید در محصولات کشاورزی دست یافته اند که چند رقم لوبیا، سیب زمینی و بادمجان بخشی از آنها است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ احمد موسی پورگرجی صبح امروز (ششم دی)، در گردهمایی سالانه بخش تحقیقات سبزی، صیفی و حبوبات آبی که در موسسه تحقیقات، اصلاح و تهیه نهال و بذر برگزار شد، اظهار کرد: درحال حاضر تنها در 28 درصد از اراضی کشور، سبزی و صیفی جات کاشت می شود. 74 درصد از اراضی کشاورزی در مناطق مختلف کشور به کشت غلات اختصاص داده شده است.

وی افزود: علی رغم این که سطح زیرکشت سبزی و صیفی به نسبت غلات بسیار پایین تر است ولی 35 درصد محصولات کشاورزی، تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است.

پورگرجی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سالانه 73 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در ایران تولید می شود که با مدیریت و برنامه ریزی می توان این مقدار را افزایش داد.

این مسؤول با اشاره به گردش مالی مناسب در بخش کشاورزی اظهار کرد: فروش محصولات کشاورزی در همه دنیا سود مالی خوبی دارد بنابراین با هدف گذاری دراین بخش می توان به گردش مالی مناسبی دست یافت.

پورگرجی در ادامه با اشاره به برخی چالش های بخش صیفی کشور تصریح کرد: حاکم بودن شیوه مدیریت دولتی بر مدیریت خصوصی، داشتن نگرش مصرفی به جای نگرش مولد، عرضه نامتوازن سبزی در طول سال، بالا بودن ضایعات پس از برداشت و پایین بودن کارایی مصرف آب در تولید محصولات هوای آزاد از مهمترین چالش های این بخش هستند.

رئیس بخش تحقیقات سبزی، صیفی و حبوبات آبی موسسه تحقیقات، اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور گفت: تغییر اقلیم، مصرف خارج از استاندارد کود و سم در تولید سبزی، عدم حمایت کافی از تولیدکنندگان صیفی، نداشتن چارت تشکیلاتی با ثبات و عرضه نامتوازن سبزیجات در طول سال از دیگر مشکلاتی است که صیفی کاران با آن دست و پنجه نرم می کنند.

وی با اشاره به معرفی یک رقم جدید لوبیا درسال جاری اظهار کرد: به جز این رقم، محققان ایرانی به 13 رقم جدید محصولات کشاورزی دست یافته اندکه چند رقم جدی لوبیا، سیب زمینی و بادمجان بخشی از آنها است.

وی افزود: درحال حاضر مشغول داوری برروی این ارقام جدید هستیم و بعد از اتمام این فرایند این ارقام معرفی می شوند.

پورگرجی گفت: باید تلاش ها و حمایت های لازم برای تجاری سازی این ارقام جدید در کشور انجام شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :