Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198664
تاریخ انتشار : 8 دی 1395 16:16
تعداد مشاهدات : 367

دستیابی ایران به دانش فنی گندزدایی آب با الکترولیز نمک طعام

پژوهشگران ایرانی به دانش فنی گندزدایی آب به روش الکترولیز نمک طعام غشایی دست یافتند بدین وسیله ایران در جمع سه کشور صاحب این فناوری قرار گرفت.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛  محققان این دانشگاه در یک اقدام نوآورنه اقدام به جایگزینی گاز خطرناک کلر با نمک طعام در فرایند گندزدایی آب کردند تا علاوه بر کاهش خطرات ناشی از کلر، یک روش آسان و کم هزینه برای تهیه آب سالم برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی ارائه دهند.

حامدرضا فقیهی، مجری طرح الکترولیز نمک طعام غشایی درباره کاربردهای این تکنولوژی گفت: کاربرد اصلی این تکنولوژی، ضدعفونی کردن آب است که با روش مولتی اکسیدانت، یک محصول منحصر به فرد تولید می کند که برای تصفیه میکروبی آب آشامیدنی، آب استخر و به طور کلی آب با مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: در روش های سنتی از گاز کلر، پودر کلر و آب ژاول برای ضدعفونی کردن آب استخرها و مخازن آب آشامیدنی استفاده می شود که همواره با تهدیدهایی رو به رو است و همواره احتمال نشت گاز سمی و خفه کننده کلر در این محیط ها وجود دارد.

وی ادامه داد: در دنیا فعالیت هایی برای ارائه شیوه های جایگزین روش های سنتی و پرخطر در فرآیند گندزدایی آب آغاز شده است و ما بعد از آمریکا و آلمان، سومین کشوری هستیم که به دانش فنی گندزدایی با نمک طعام غشایی دست یافته ایم.

فقیهی به آغاز مطالعات مرتبط با این تکنولوژی جدید توسط دکتر تقی عبادی استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر از هفت سال قبل تاکنون اشاره کرد و گفت: انتقال تکنولوژی، بومی سازی دانش فنی و ساخت دستگاه گندزدایی آب به روش الکترولیز نمک طعام غشایی، حاصل همکاری و تلاش هفت ساله محققان و فناوران دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و در نتیجه آن موفق شده ایم فرآیندی که شرکتهای اروپایی در ابعاد نیمه صنعتی اجرا می کنند در ابعاد صنعتی و بومی سازی شده، انجام دهیم.

وی ادامه داد: اجرای پایلوت این پروژه با نصب دستگاه در مناطق محروم جنوب کشور از دو سال قبل در جزیره مینو و منطقه آزاد اروند به اجرا گذاشته شده و اکنون آب آشامیدنی ۱۶ هزار نفر از ساکنان این مناطق را تامین می کند.

وی یادآور شد: دستگاه های گندزدایی آب به شیوه الکترولیز نمک طعام در یک سوم شهر آبادان نیز نصب شده است و به صورت رسمی در دهه فجر امسال افتتاح خواهد شد.

فقیهی افزود: مواد مصرفی دستگاه الکترولیز، نمک طعام و جریان الکتریسیته است که میزان نمک مصرفی با توجه به حجم آب، به صورت هوشمند تنظیم شده و به داخل رآکتور دستگاه کشیده می شود و پس از گذراندن الکتریسیته و فرآیند الکترولیز، محصول نهایی از دستگاه خارج و در یک مخزن ذخیره می شود و برای گندزدایی آب شبکه، مخزن یا استخر مورد استفاده قرار می گیرد.

وی درخصوص هزینه مواد مصرفی این دستگاه گفت: با اینکه حجم سرمایه گذاری اولیه برای راه اندازی این سیستم، نسبتا زیاد است ولی در طول زمان بهره برداری، این هزینه ها جبران می شود چراکه این دستگاه برای تصفیه هزار لیتر آب، ۸ گرم نمک طعام و ۱۴ وات الکتریسیته مصرف می کند که قیمت آنها بسیار ناچیز است.

فقیهی درباره ظرفیت تصفیه این دستگاه نیز گفت: سیستم ما می تواند تصفیه آب را در ظرفیت های بسیار کم تا بسیار زیاد انجام دهد و قادر به گندزدایی ۳۵۰ لیتر آب در ثانیه است که سرعت و حجم قابل قبولی است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :