Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198667
تاریخ انتشار : 8 دی 1395 17:3
تعداد مشاهدات : 369

ایران جزو 6 کشور دارنده دانش فنی ساخت دستگاه تصویربرداری از قلب

دستگاه اسکنر اختصاصی اسپکت قلبی برای تصویربرداری از عملکرد قلب، نام ایران را جزو کشورهای دارنده این محصول قرار داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ محققان کشور در قالب طرح ملی فناوری موفق به ساخت دستگاه تصویربرداری پزشکی هسته ای از قلب برای تشخیص گرفتگی عروق قلبی، ارزیابی پارامترهای عملکردی قلب به طور کمی، تصویربرداری پرفیوژن از عضله میوکارد قلب و بررسی VIABILITY عضله قلبی شدند و در حال حاضر با حمایت های معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به مرحله تولید و عرضه رسیده است.

با تولید انبوده این دستگاه بیمارستان ها و مراکز درمانی می توانند با هزینه کمتر این دستگاه را خریداری کنند.

ابعاد کوچک و قابلیت نصب در کلینیک شخصی پزشکان و طراحی جدید صندلی دستگاه با لحاظ کردن راحتی بیمار از جمله ویژگی های این دستگاه به شمار می رود. به گفته محققان این طرح، دستگاه ساخته شده برخلاف دستگاه های اسکنر موجود در کشور، بر اساس دستگاه های جنرال (عمومی) برای تصویربرداری بهینه قلب طراحی شده است.

محمدرضا آی، مدیر پروژه طرح ملی فناوری دستگاه اسکنر اختصاصی قلبی، استفاده از بازوهای رباتیک جهت افزایش دقت در حرکت گانتری، استفاده از طراحی گانتری باز جهت افزایش راحتی حرکت گانتری، نصب ساده و آسان، طراحی نرم افزار اختصاصی جمع آوری داده، طراحی بهینه جهت تصویربرداری از قلب شامل زاویه ثابت 90 درجه بین دو «هد» و طراحی ویژه در تخت را از دیگر مزایای طرح ذکر کرد.

وی با بیان اینکه این دستگاه مجهز به سیستم حذف خطاهای ناشی از حرکت بیمار حین تصویربرداری و مجهز به نرم افزار استاندارد CEDARS-SINAI جهت آنالیز کمی تصاویر است، ادامه داد: در طراحی و ساخت این دستگاه تنها برخی از قطعات از قبیل کسترتا و pmt از شرکت های بزرگ قطعه سازی دنیا خریداری و مابقی قطعات توسط متخصصان ایرانی طراحی و تولید شده است.

مجری طرح با اشاره به اینکه ایران ششمین کشور سازنده دستگاه اسکنر اختصاصی اسپکت قلب در دنیا است، یادآور شد: در حال حاضر 5 کشور در دنیا توانایی ساخت این دستگاه را دارند و ایران با ساخت این دستگاه به جمع سازندگان دستگاه اسکنر اختصاصی اسپکت قلب پیوست.

مجری طرح ملی طراحی و ساخت دستگاه اسکنر اختصاصی اسپکت قلبی در خصوص میزان ارزآوری این دستگاه در کشور، گفت: هر دستگاهی که در کشور تولید می شود، 500 هزار دلار ارزآوری برای کشور دارد که امیدواریم این میزان با تولید دستگاه های بیشتر به توسعه اقتصاد کشور کمک کند.

به گفته وی، این طرح با حمایت 21 میلیارد ریالی معاونت علمی به تولید رسید و تاکنون 2 دستگاه اسکنر اختصاصی اسپکت قلبی به فروش رسیده است، ضمن آنکه مذاکراتی برای صادرات این محصول در دستور کار قرار دارد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :