Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198668
تاریخ انتشار : 8 دی 1395 17:9
تعداد مشاهدات : 237

دستیابری ایران به دانش فنی پیشرفته ترین سیستم تصفیه فاضلاب

با انجام طرح پایلوت به ظرفیت 300 متر مکعب در روز، هم اکنون دانش فنی پیشرفته ترین سیستم تصفیه فاضلاب که در سال 2012 در هلند تجاری سازی شده و تاکنون احداث این سیستم در انحصار یک شرکت هلندی بود، در ایران ایجاد شد. معاون علمی و فناوری رییس جمهور از کسب دانش فنی پیشرفته‎ترین سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی دنیا توسط متخصصان داخلی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر سورنا ستاری با اشاره به طرح تامین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان، گفت: با حمایت معاونت علمی و فناوری پیشرفته ترین فناوری روز دنیا با عنوان " انقلاب سبز در صنعت آب و فاضلاب "برای نخستین بار در خاورمیانه و در سطح نیمه صنعتی در نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی افزود: با پیگیری ها و حمایت ستاد زیست فناوری معاونت علمی این طرح در سطح نیمه صنعتی برای تامین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان از فاضلاب شاهین شهر اجرایی شد و نتایج موفقیت آمیزی داشت.

به گفته ستاری با انجام طرح پایلوت به ظرفیت 300 متر مکعب در روز، هم اکنون دانش فنی پیشرفته ترین سیستم تصفیه فاضلاب که در سال 2012 در هلند تجاری سازی شده و تاکنون احداث این سیستم در انحصار یک شرکت هلندی بود، در ایران ایجاد شد.

وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح، اظهار کرد: با توجه به توسعه مدیریت مصرف آب و اهمیت بازچرخش آن و با هدف تامین آب بخش صنعت و فضای سبز شهری از طریق بازچرخش آب از فاضلاب های صنعتی و شهری، طرح مذکور اجرایی می شود.

ستاری با بیان اینکه در حال حاضر کشور با مشکل کمبود آب مواجه است و باید از هر گونه طرحی که به تامین آب در کشور کمک کند حمایت شود، گفت: چند سالی است که کشور با معضل کم آبی مواجه شده و بیشترین سهم آب مصرفی نیز به بخش صنعت مربوط می شود که طرح مذکور راهکاری موثر برای بازچرخش فاضلاب هایی است که از بخش صنعت تولید می شود تا از این فاضلاب ها برای آبیاری فضای سبز و استفاده مجدد در صنعت استفاده شود.

ستاری خاطرنشان کرد: این طرح می تواند در تمام استان های صنعتی که میزان تولید فاضلاب های صنعتی آنها زیاد است، مورد استفاده قرار گرفته و میزان مصرف آب را در این استان ها به کمترین حد ممکن برساند.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین با اشاره به ایجاد دانش فنی پیشرفته ترین سیستم تصفیه فاضلاب (راکتور با زیست توده گرانولی)، گفت: این طرح با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و به صورت پایلوت در تصفیه خانه شاهین شهر اصفهان نصب و راه اندازی شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طرح تامین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان به کمک پیشرفته ترین فناوری روز دنیا با عنوان "انقلاب سبز در صنعت آب و فاضلاب" در دنیا برای نخستین بار در خاورمیانه و در سطح نیمه صنعتی در نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان، فردا پنج شنبه 9 دی ماه با حضور مصطفی قانعی دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو و جمعی از مسؤولان علمی کشور افتتاح می شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :