Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198814
تاریخ انتشار : 11 دی 1395 17:12
تعداد مشاهدات : 352

دستگاه خورشیدی گرده افشانی درخت خرما ساخته شد

دستگاه گرده افشانی درخت خرما که گرده افشانی خرما را با این دستگاه انجام که باعث صرفه جویی در وقت می شود. محققان کشور موفق به ساخت دستگاهی برای گرده افشانی درخت خرما شدند گرده افشانی خرما تاکنون به صورت دستی انجام می گرفته که با این دستگاه در وقت صرفه جویی می شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهرا؛ رضا مهدی پور رابری، برگزیده رتبه سوم کشاورزی و منابع طبیعی در هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی اظهار داشت: گرده افشانی درخت خرما از قدیم تا کنون توسط نیروی انسانی به صورت دستی صورت می گیرد که این کار هم تلفات جانی در پی دارد و هم هزینه و زمان زیادی صرف آن می شود.

وی با بیان اینکه از این رو موفق شدیم تا دستگاهی را برای رفع این مشکل طراحی کنیم و بسازیم، اظهار داشت: دستگاه پنوماتیکی گرده افشانی نخل خرما به صورت خودکار عمل گرده افشانی را بدون دخالت دست انسان انجام می دهد.

وی عنوان کرد: این دستگاه، متناسب با درخت خرما ارتفاع می گیرد که این عمل با استفاده از وسایل جنبی و لوله های استیل صورت می گیرد.

مهدی پور با اشاره به روش گرده افشانی با این دستگاه اظهار داشت: کار گرده افشانی با تولید باد، توسط موتور باد، دینام و پمپ باد ماشینی، انجام و در تانک ذخیره می شود؛ سپس با شلنگ به دستگاه پاشش کننده و مخزن گرده منتقل می شود و بعد با خارج شدن گرده توسط باد از دستگاه، گرده افشانی رخ می دهد.

این محقق خاطر نشان کرد: نواوری دستگاه استفاده از انرژی خورشیدی در شارژ باتری است.

وی با اشاره به مزایای دستگاه خاطر نشان کرد: کاهش تلفات جانی، صرفه جویی در وقت، سرعت کار بهره وری بالا، قابلیت حمل آسان در باغات و چرخش ۳۶۰ درجه ای گرده پاش روی سطح تاج درخت تا ارتفاع ۲۰ متر، تامین نیروی محرکه دستگاه از انرژی خورشید از جمله مزایای این سیستم به شمار می روند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :