Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198816
تاریخ انتشار : 11 دی 1395 17:28
تعداد مشاهدات : 549

ثبت اولین سامانه هرباریوم دیجیتال ایران در ایندکس بین المللی هرباریوم های جهان

اولین سامانه هرباریوم دیجیتال ایران که سال 1393 در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی راه اندازی شده بود، با کد انحصاری IMPH در ایندکس بین المللی هرباریوم های جهان "Herbariorum Index" به ثبت رسید.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ این هرباریوم قابلیت نگهداری بیش از 14 هزار نمونه گیاهی را داراست که اکنون بالغ بر چهار هزار نمونه گیاهی را درخود جای داده است. همچنین این مجموعه توانایی ارایه خدمات مختلف از جمله شناسایی گیاهان، ارایه کد هرباریومی، انجام پروژه های دانشجویی نظیر تاکسونومی، فلورستیک، اتنوبوتانی، کموتاکسونومی و ...را نیز داراست.

"هرباریوم" یکی از مهم ترین بانک های نگهداری گیاهان است که به محققان و پژوهشگران اجازه می دهد تا بدون لطمه به محیط طبیعی گیاهان، مواد گیاهی لازم را در اختیار داشته باشند.

"هرباریوم"، در واقع محلی است که در آن نمونه های خشک شده گیاهان به شیوه های علمی خاص نگهداری می شود. اهمیت هرباریوم ها به نسبت تعداد نمونه های موجود در آنها و وسعت مناطقی است که نمونه های گیاهی آن را در بردارد.

پژوهشکده گیاهان دارویی نیز با هدف جمع آوری، شناسایی و ایجاد بانک داده ها اقدام به راه اندازی هرباریوم گیاهان دارویی کرده است. این هرباریوم که سامانه ای پویا برای شناسایی گونه های بومی و غیر بومی است، با  مساحتی بالغ بر 800 متر مربع و گنجایشی با حدود 40 هزار نمونه فعالیت خود را از خرداد 1385 آغاز کرد.

در این هرباریوم، هم اکنون بیش از 2 هزار و 500 نمونه گیاهی و حدود 500 گونه گیاهی وجود دارد و 40 تا 50 مورد آن گیاه بومی کشور است.

محققان این بخش ضمن رصد کردن رویشگاه های گیاهان دارویی ایران و جمع آوری و شناسایی آنها اقدام به مطالعات گیاهان شناسی مردمی نیز می کنند. به این معنا که ضمن شناسایی گونه های گیاهی، با مراجعه به مردم اطلاعاتی در زمینه طب سنتی گیاهان دارویی منطقه کسب می کنند و به این ترتیب این داده ها که از نسلی به نسل دیگر بدون مکتوب شدن در منابعی، منتقل می شود در یک بانک داده جمع آوری خواهد شد.

کشف و معرفی 6گونه گیاهی جدید به دنیا از جمله فعالیت های عمده این هرباریوم است که از آن جمله می توان به کلماتیس ایرانی (Clematis Iranica)، لاتیروس الموتی (Lathyrus Alamutenisis) و فرولا کوه های هزار لاله (Ferula hezarlalehzarica) اشاره کرد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :