Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198817
تاریخ انتشار : 11 دی 1395 18:2
تعداد بازدید : 234

تولید سلول خورشیدی با بازدهی دوبرابری نسبت به نمونه های مشابه داخلی

سلول خورشیدی که با استفاده از نانو ساختارها نسبت به نمونه های مشابه ساخته شده است. پژوهشگران کشور سلول خورشیدی حساس شده به رنگی را عرضه کردند که با استفاده از نانو ساختارها نسبت به نمونه های مشابه ساخته شده در کشور از بازدهی بالاتری برخوردار است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ مجید قناعت شعار مجری طرح با بیان اینکه این پروژه تحقیقاتی با عنوان «ساخت و مشخصه یابی سلول خورشیدی حساس شده به رنگ با الکترولیت حالت جامدی CuCrO2» اجرایی شده است، گفت: : این طرح در زمینه ساخت سلول خورشیدی رنگدانه ای جامد تمام اکسیدی اجرایی شده است که پیش از این نیز متخصصانی در کشور آن را تولید کردند.

وی پایین بودن بازدهی سلول های خورشیدی تولید شده در کشور را از معایب این محصولات دانست و یاداور شد: این پروژه با هدف ارتقاء و بهبود بازدهی این سلول ها اجرایی شده است.

قناعت شعار ویژگی سلول های تولید شده در این تحقیقات را جامد بودن آنها دانست و ادامه داد: در ساخت این سلول خورشیدی هیچ مایعی به کار نرفته است؛ چراکه حضور ماده مایع مشکلاتی همچون تبخیر مایع در طول زمان و نشتی از داخل سلول را به همراه دارد.

مجری طرح این بروز نشتی از سلول خورشیدی را عامل ناپایداری در آن ذکر کرد و یادآور شد: از این رو سلول های خورشیدی تولید شده علاوه بر بازدهی بالا، پایدار نیز هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی همچنین ابراز کرد: الکترولیتی که در این سلول خورشیدی به کار رفته از نوع P است که تاکنون کمتر از آن استفاده شده است همچنین در این سلول از نانوساختارها استفاده شده که نتیجه آن افزایش دوبرابری بازدهی آن است.

سلول خورشیدی حساس شده به رنگ با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران به مرحله تولید رسید.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :