Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198866
تاریخ انتشار : 12 دی 1395 10:25
تعداد مشاهدات : 301

آرش احمدی‌نیا، دانشجوی رشته مکاترونیک واحد علوم و تحقیقات

دستگاه افزایش نرخ رشد گیاهان با پلاسما ساخته شد

محققان دانشگاه آزاد اسلامی موفق به ساخت دستگاه افزایش نرخ رشد گیاهان توسط پلاسما شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ایران توانا؛ محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی و ساخت دستگاه افزایش نرخ رشد گیاهان توسط پلاسما (FSG-plasma) شدند.

 شهره خاتمی، دانشجوی رشته فیزیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و از مجریان طرح با بیان این که سیستم های پلاسمای سرد قابلیت های بالقوه ای در انواع شاخه های علم و صنعت از جمله کشاورزی دارند، گفت: استفاده از سیستم پلاسمای سرد در صنعت کشاورزی سبب افزایش سرعت جوانه زنی، افزایش طول ساقه و ریشه و در نهایت افزایش میزان محصول نهایی می شود.
وی افزود: در این روش رادیکال های آزاد تولیدشده طی فرایند تولید پلاسما، موجب تحریک هورمون های رشد بدون ذره ای جهش ژنی می شوند. این تحریک سرعت جوانه زنی را افزایش داده و موجب افزایش میزان رشد گیاه و در نهایت محصول نهایی می شود.

آرش احمدی نیا، دانشجوی رشته مکاترونیک واحد علوم و تحقیقات و دیگر مجری طرح نیز گفت: عملکرد دستگاه FSG-plasma به گونه ای است که پس از قرار دادن بذر در سیستم، توسط یک بازوی مکاترونیکی و به صورت مکانیزه به بخش سیستم پلاسما منتقل می شود.پس از مدت زمان معینی بذرهای اصلاح شده به صورت مکانیزه به محفظه نگهدارنده انتقال داده شده و در نهایت عمل بسته بندی انجام می شود.

وی با بیان این که دستگاه افزایش نرخ رشد گیاهان توسط پلاسما در نهادها و موسسات وابسته به صنعت کشاورزی، دارویی، اصلاح بذر و مانند آن کاربرد دارد، تصریح کرد: یکی از مزیت های بالقوه این سیستم عدم تولید محصول جانبی است و می تواند جایگزین مناسبی برای سایر روش های شیمیایی و فیزیکی باشد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :