Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199164
تاریخ انتشار : 15 دی 1395 10:11
تعداد بازدید : 349

سیاست ایران همواره مبارزه واقعی با تروریسم بوده است

سیاست های ایران همواره در راستای حمایت از مقاومت و مبارزه واقعی با تروریسم بوده است. معاون رئیس جمهور عراق در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی، با تقدیر از مواضع اصولی ایران تاکید کرد که سیاست های جمهوری اسلامی ایران همواره در راستای حمایت از مقاومت و مبارزه واقعی با تروریسم بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از روزنامه کیهان؛ نوری مالکی معاون رئیس جمهور عراق، ظهر دیروز، سه شنبه 14 دی ماه 95 با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.
 لاریجانی در ابتدای این دیدار با ابراز خرسندی از روند روبه رشد مناسبات میان دو کشور گفت: ظرفیت های سیاسی، اقتصادی مناسبی وجود دارد که باید با برنامه ریزی دقیق در راستای منافع دو ملت شاهد توسعه و گسترش ارتباطات فیمابین باشیم.
وی افزود: مجلس شورای اسلامی از هرگونه اقدامی در راستای برقراری ثبات و امنیت در عراق حمایت می کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تبریک به پیروزی های اخیر ارتش و نیروهای حشدالشعبی عراق در موصل خاطرنشان کرد: شرایط امروز عراق و سوریه نسبت به گذشته خوب می باشد و مصوبه پارلمان عراق برای تشکیل حشدالشعبی ظرفیت های جدیدی ایجاد کرده است که می تواند به روند برقراری ثبات و مبارزه با تروریسم در این کشور کمک فراوانی نمایند.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از برخی کشورهای منطقه در بحران های سوریه و عراق تصریح کرد: بحران های به وجود آمده در منطقه باعث نمایان شدن چهره نفاق برخی کشورهای منطقه گردید و نشان داد سیاست آنها در راستای همکاری با تروریسم و تأمین منافع رژیم صهیونیستی است.
در ادامه این دیدار نوری مالکی معاون رئیس جمهور عراق با تقدیر از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در موضوعات منطقه ای به ویژه در بحران عراق و سوریه گفت: سیاست های جمهوری اسلامی ایران همواره در راستای حمایت از مقاومت و مبارزه واقعی با تروریسم بوده است.
وی خاطرنشان کرد: تحکیم و تقویت همکاری اقتصادی، سیاسی، امنیتی میان عراق و جمهوری اسلامی ایران می تواند به حل مشکلات مبتلا به منطقه منجر گردد.
نوری مالکی با انتقاد از مواضع برخی کشورها در قبال تحولات منطقه ای گفت: نقشه های شوم کشورهایی مانند ترکیه و سعودی در راستای تجزیه عراق و سوریه با شکست روبرو شده است.
معاون رئیس جمهور  عراق با تشریح پیروزی های به دست آمده در مبارزه با داعش در عراق افزود: موفقیت های زیادی در عرصه مبارزه با تروریسم و تقویت روند سیاسی به دست آورده ایم و خداوند را از این بابت شاکریم.
وی در پایان بر ضرورت رایزنی مستمر میان مقامات عالی رتبه دو کشور در موضوعات منطقه ای و بین المللی تأکید کرد.
مقابله با خطرهای احتمالی بعد از داعش
دیروز نوری مالکی با علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز دیدار و گفت وگو کرد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تأسف از انفجارهای تروریستی اخیر در بغداد، گفت: این تلاش های مذبوحانه دشمنان راه به جایی نمی برد و پیروز اصلی دولت و ملت عراق است.ولایتی ضمن تبریک پیروزی حلب به نوری مالکی، خاطرنشان کرد: آزاد سازی حلب نه تنها پیروزی برادران ما در سوریه به حساب می آید بلکه پیروزی عراق، ایران، خط مقاومت محسوب می شود و بزودی شاهد این خواهیم بود که موصل نیز به آغوش ملت باز می گردد و دست متجاوزان از این شهر مهم و استراتژیک توسط نیروهای عراق و حشدالشعبی و ارتش کوتاه خواهد شد.
همچنین نوری مالکی در این دیدار گفت: ما با وجود پیروزی های بدست آمده مطمئن نیستیم که با خاموش کردن این فتنه، فتنه دیگری در آینده رخ ندهد.مالکی افزود: سفر ما به ایران به دعوت برادران ایرانی و برای دیدار با رهبری در شرایط حساس و مهمی در منطقه و دنیا است. سفر ما به تهران به منظور تحول بخشیدن و توسعه همکاری های دوجانبه میان دوکشور است.
مالکی با اشاره به پیروزی های بدست آمده در حلب گفت: آماده ایم جبهه ای مستحکم برای بعد از داعش، به منظور مقابله با فتنه های احتمالی بعدی علیه دشمنان ایجاد کنیم و ما برای مقابله با خطرات احتمالی بعد از داعش به تهران آمدیم.
حشدالشعبی ظرفیت راهبردی عراق
همچنین نوری مالکی دیروز در ادامه دیدارهای خود با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون آخرین تحولات عراق و منطقه و مناسبات دو کشور گفت وگو کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی اهمیت هم پیمانی شیعه در عراق و تعامل مثبت و سازنده آن با سایر گروههای سیاسی و مذهبی را خاطر نشان ساخت و افزود: تداوم روند مثبت ایجاد شده در هم پیمانی شیعه نیازمند صبر، از خودگذشتگی، همگرایی و تعامل است که خوشبختانه رهبران شیعه عراق همگی واجد ویژگیهای ذکر شده هستند.
دریابان شمخانی عنوان داشت: با شروع عملیات موصل، داعش در سیر قهقرائی خود قرار گرفته است و به طور قطع این عملیات با عزم ارتش و نیروهای مردمی عراق تا انتها پیگیری شده و امکان بازسازی توان تروریستهای تکفیری و طراحی توطئه های جدید از آنان گرفته می شود.
وی افزود: تشکیلات مردمی حشدالشعبی یک ظرفیت راهبردی برای تأمین امنیت آینده عراق بوده و تصویب قانون آن در پارلمان عراق به دلیل مشاهده عملکرد سازنده و مشارکت همه گروه ها و مذاهب در آن است.
نوری مالکی نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت های همه جانبه جمهور اسلامی ایران از عراق در جنگ علیه تروریسم افزود: حفظ و تداوم پیروزی های چشمگیر جبهه مقاومت در مقابله با تروریسم و حامیان منطقه ای و غربی آنان نیازمند شناسایی و رفع موانع و برنامه ریزی برای ارتقاء توان و قابلیت های سیاسی، دفاعی و امنیتی است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :