Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199202
تاریخ انتشار : 15 دی 1395 11:44
تعداد بازدید : 318

وارطانیان، نماینده جاثلیق آرام اول کشیشان

دیدار با رهبر انقلاب مایه فخر خانواده های شهدای مسیحی است

وارطانیان، نماینده جاثلیق «آرام اول کشیشان»: ارامنه ایران این کشور را وطن دوم خود می دانند، دیدار با رهبر انقلاب مایه فخر خانواده های شهدای مسیحی است.
وارطانیان، نماینده جاثلیق «آرام اول کشیشان» با بیان اینکه کتاب «مسیح در شب قدر» خانواده شهدای مسیحی را وارد تاریخ معاصر ایران کرد، می گوید: ارامنه ایران این کشور را وطن دوم خود می دانند، دیدار با رهبر انقلاب مایه فخر خانواده های شهدای مسیحی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛  «مسیح در شب قدر» روایتی است از حضور مقام معظم رهبری در منازل خانواده ‎های شهدا. در این کتاب، حضور مقام معظم رهبری در منازل شهدای مسیحی کشورمان، در 23 بخش روایت شده است. کتاب حاضر از سوی انتشارات صهبا همزمان با ایام سال نوی میلادی روانه بازار کتاب شد.

رهبر معظم انقلاب با توجه به اهمیت و ارزش بالای خانواده های شهدا و لزوم احترام و توجه ویژه نسبت به آنها، از همان ابتدای جنگ، عنایت خاصی به این خانواده ها داشتندو از سال 63، برنامۀ مرتب خودشان را برای حضور در منازل شهدا و ابراز محبت و توجه و گفت وگوی رودررو و صمیمانه با خانواده های شهدا، شروع می کنند، برنامه ای که هنوز هم ادامه دارد و جزو سنت های حسنه ای است که توسط معظم له ایجاد شده است.

از جذاب ترین دیدارهای معظم ٌله با خانواده های شهدا، موارد مربوط به شهدای مسیحی است. رهبر معظم انقلاب از همان سال شصت وسه، در ایام عید مسیحیان و میلاد حضرت مسیح، میهمان خانواده های شهدای مسیحی می شوند. همراه با روایت حضور آیت الله خامنه ای در منازل این شهدا، نکات زیبایی درباره شهید، خاطرات و نحوه شهادتش آورده شده، که فداکاری و شجاعت و روح والای انسانی این شهدای عزیز و خانواده هایشان را نشان می دهد.

انتشار این کتاب در ایران بازخوردهای مثبتی را میان خانواده های مسیحی داشت. «مسیح در شب قدر» به تازگی به زبان عربی برگردانده و در کشور لبنان توزیع شده است. هرچند دیرزمانی از انتشار این اثر نگذشته، اما کتاب با استقبال خوبی از سوی مسیحیان این کشور همراه بوده است. مطران بارین وارطانیان، نماینده جاثلیق «آرام اول کشیشان» از اسقف های کاتولیک‎ لبنان، درباره این کتاب می گوید: شهادت در مسیحیت، شهادت ایمان و شهادت ایثار و فداکاری برای دیگران است. شهادت به حرف و کلام نیز یعنی اعتراف به خالق و وطن و شهادت به عمل یعنی تحقق حق و عدالت و مساوات. شهادت به این معنی است که انسان خود و خونش را در راه خدا و وطن و برای مؤمنان و محبان عطا کند.
حضرت مسیح(ع) بهترین نمونه در ایثار و فداکاری و بخشش ذات خود برای نجات بشریتی است که آن را دوست داشته و دارد.

وی با بیان اینکه شهادت در راه حق توأم با اخلاص و محبت است، می افزاید: انسان هنگامی در راه حق چه با اجبار و چه به صورت داوطلب، به درجه شهادت نائل می شود و برای حق فداکاری می کند و همه چیزش را می‎بازد، اما نزد خداوند و خالقش برنده است و حتی در طول زندگی مادی و زمینی نیز نفع می‎برد، زیرا همگان همیشه از وی یاد می کنند و در تاریخ و برای ابد جاودانه است.

وارطانیان با اشاره به اهمیت جایگاه شهادت در مسیحیت، آن را عملی در اعتراف به خالق یکتا، پروردگار زمین و آسمان‎ها توصیف می کند و ادامه می دهد: چراکه خداوند خالق و علت وجود همه موجودات و داور و حسابگر همه بشریت اعم از مؤمن و غیرمؤمن است. دومین شهادت، شهادت برای وطن است، زیرا وطن نقطه ایمان زمین، آبرو و کرامت انسانی و پایه و اساس ارزش‎های بشری و زمینی است. دفاع از وطنی که انسان به آن تعلق دارد حق و واجب مقدس است و به همین دلیل کلیسا و مسیحیت می‎آموزد که دفاع از وطن حق مقدس است، زیرا دفاع از وطن همانند حق دفاع از خود و دفاع از ذات بشری است و این حقی است که ملت‎ها و دولت‎های جهان از آغاز تاریخ بر آن تأکید داشته‎اند.

شهید راه وطن، شهید همه مردم است

نماینده جاثلیق «آرام اول کشیشان» از اسقف های کاتولیک‎ لبنان گفت: شهید برای ما شریف ‏ترین و بزرگترین موجود در عالم هستی است که خود را در راه خداوند، وطن و مردم فدا می کند؛ به همین دلیل است که کلیسا به همه شهدا با هر فِرَق احترام می‎گزارد؛ به ویژه کسانی که در راه خداوند به شهادت می رسند و تا درجه تقدس به آنها اهتمام می ‏ورزد و آنها را شهدای قدیس می داند، شهدایی که برای وطن شهید می شوند، برای همیشه افتخارآفرین و محترم شمرده می شوند. دین شهید دیانتی است که به آن گرایش دارد، این در حالی است که شهید راه وطن، شهید وطن و شهید همه مردم است، زیرا وطن متعلق به همه است و شهید وطن به بالاترین درجه در وطنش ارتقا می یابد و به شهید راه وطن تبدیل می شود.

وارطانیان با بیان اینکه هرکسی شهید را گرامی بدارد، ثواب زیادی نزد خداوند می‎برد، می افزاید: هرکسی که به بندگان خدا احترام بگزارد، نزد خداوند محترم شمرده می شود و به اجر و پاداش بزرگی می‎رسد. ایمان به مسیح به ما می آموزد که اجر و پاداش الهی را براساس رفتار، نیات و ایثار و فداکاری‎ به دست خواهیم آورد. کسی که شهید و شهدا را ــ چه آنهایی که در راه خدا و چه آنهایی که در راه وطن شهید شدند ــ گرامی بدارد و احترام قائل شود، خداوند قدر و شأن و مرتبه وی را بین مردم خودش و ملت‎های جهان بالا می برد، زیرا وی کسانی را که خداوند به آنها عنایت و توجه دارد، گرامی داشت؛ بنابراین به فرد لایق و محبوب خداوند تبدیل می شود و هرکسی که می تواند این گونه باشد، درهای آسمان را به روی خود باز کرده است.

شهید راه وطن همیشه جاویدان است

به گفته وارطانیان؛ شهید راه وطن همیشه جاودان است و یاد وی ابدی خواهد بود، زیرا شهید تنها وارد تاریخ نمی شود، بلکه وارد فکر، قلب و وجدان هر انسانی می شود که ایثار و ارزش شهید و شهادت را درک می‏ کند. کسی که معتقد است شهادت مقام یا مرتبه‎ای است که می‎خواهد آن را به دست بیاورد، هرگز برای وی مقدر و یا نوشته نخواهد شد، زیرا شهادت فقط به اذن خداوند اعطا می‏ شود و برای فخر و یا ثبت نام وی در کتاب شهادت و شهدا داده نمی شود. شهادت حقیقتی برای کسی که خود و دیگران را می کشد، نیست، بلکه شهادت واقعی همان ایثار و فداکاری برای حمایت و دفاع از دیگران و نجات آنهاست. شهادت در راه پاسداری و حفظ خلایق الله و دفاع از آنهاست تا دیگران با صلح و آرامش و عزت و سربلندی زندگی کنند.

وارطانیان ادامه می دهد: در شهادت، ارامنه همانند بقیه ملت‎ها بهترین نمونه و الگوی خوبی هستند، زیرا تاریخ آنها سرشار از شهادت است؛ چه در تاریخ قدیم و چه در عصر حاضر. وقتی که صفحه‎های تاریخ را ورق می زنید، خواهد دید که شهادت یکی از مؤلفه‎ها و شناسه‎های ارامنه است. کشتار 1915 نمونه بزرگی از مفهوم شهادت در راه وطن است. ارمنی‎ها فداکاری کرده و می‎کنند و همیشه آماده ایثار و فداکاری در راه وطن عزیز و عزت و کرامت و صلح هستند. ارامنه وفادار به ایمانشان و ارزش ها و اصولشان هستند؛ به همین دلیل آنها را در حالی می یابید که خود را در راه وطنی که آنها را در آغوش گرفته است، فدا کرده اند؛ لذا می بینید که در تاریخ معاصر و در چندین کشور اسامی شهدای ارامنه که برای وطن در هرجایی شهید شدند، آمده است زیرا آنها از وفاداری و اخلاص در راه وطنی که زندگی می کنند، شناخت دارند و به غیر از وطن مادری در عشقشان به وطنی که در آن زندگی می کنند، صادق هستند.

ارامنه ایران، این کشور را وطن دوم خود می دانند

نماینده جاثلیق «آرام اول کشیشان» با اشاره به حضور ارامنه در ایران و علاقه آنها به این کشور می گوید: امروز، ارامنه از سوی جمهوری اسلامی ایران و امام خامنه‎ ای مورد تکریم و تجلیل قرار می گیرند، زیرا آنها دوست دارند که برای وطن ایران گران‎ترین چیزی را که دارند یعنی حیات خود را تقدیم کنند و ایران را دوست دارند و وطن دوم خود می‎دانند. آنها امروز به حق، از نعمات ایران برخوردار هستند و به همین دلیل زندگی خودشان را در راه آن داده و می دهند، زیرا ایران وطن آنها و وطن همه ارامنه ایرانی و وطن همه ایرانی‎ها با هر طیف و مذهبی است. عِرق ملی حق ارمنی ها و بر آنها واجب است، لذا وفاداری و عشق آنها را مؤثر و ماندگار می یابیم.

«مسیح در شب قدر» خانواده شهدای مسیحی را وارد تاریخ معاصر ایران کرد

نماینده جاثلیق «آرام اول کشیشان» از اسقف های کاتولیک‎ لبنان ادامه می دهد: امروز آنچه ما از تجلیل شهدای ارامنه در ایران می بینیم، نتیجه ایمان و محبت ارمنی ها به وطن دومشان یعنی ایران است و روایت‎های مربوط به دیدارهای امام خامنه‎ای با خانواده های شهدای ارامنه که در کتاب «مسیح در شب قدر» آمده است، آنها را به شکل خاص وارد تاریخ معاصر ایران و به طور کل وارد تاریخ پهناور کرده است. تجلیل و احترام زیادی که امام خامنه ای در دیدار با خانواده‎های شهدای ارامنه در ایران کرده است، نشانگر این است که ارامنه و مسیحیان همیشه در ایمان، عرق و محبت به وطن اخلاص داشتند. ارمنی‎ها در طول تاریخ و حتی در عصر حاضر مخلص و وفادار بودند و در ایمانشان راسخ باقی خواهند ماند و از هیچ نوع فداکاری برای کسانی که به آنها محبت و کمک می کنند، دریغ نمی‎کنند.

از رهبر معظم انقلاب تشکر می کنیم/ دیدار با رهبر انقلاب مایه فخر خانواده های شهدای مسیحی است

وارطانیان می افزاید: در پایان از رهبر معظم انقلاب، آقای خامنه ای به دلیل احترام و تجلیلشان از خانواده های شهدا بسیار تشکر می کنیم. این دیدار موجب تسلی خاطر خانواده های شهدا به ویژه شهدای ارامنه و مایه فخر و مباهات آنها شده است. از همه کسانی که در تهیه و تقدیم این کتاب همکاری کردند، تشکر می کنم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :