Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199443
تاریخ انتشار : 19 دی 1395 15:9
تعداد بازدید : 426

ایران رتبه ششم انتشار مقالات جهانی فناوری نانو را از آن خود کرد

بر این اساس تا دی ماه امسال در مجموع 137 هزار و 500 مقاله مرتبط با فناوری نانو معادل 9.5 درصد از کل مقالات نمایه شده در پایگاه داده Web of Science قرار گرفته که ایران نیز با افزایش سهم حدود 0.8 درصد، بالاتر از ژاپن رده ششم را از آن خود کرده است .  ستاد ویِژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری از کسب رتبه ششم ایران در میان 20 کشور برتر دنیا در حوزه انتشار مقالات فناوری نانو طی سال 2016 میلادی خبر داد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ بر این اساس تا دی ماه امسال در مجموع 137 هزار و 500 مقاله مرتبط با فناوری نانو معادل 9.5 درصد از کل مقالات نمایه شده در پایگاه داده Web of Science قرار گرفته که ایران نیز با افزایش سهم حدود 0.8 درصد، بالاتر از ژاپن رده ششم را از آن خود کرده است .
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با استناد به گزارش بانک اطلاعات استت نانو ایران (بانک اطلاعات شاخص های علم،فناوری وصنعت نانو) آورده است : چین و آمریکا در مجموع نزدیک به نیمی از مقالات نانو در سال 2016 را منتشر کردند. هند ،کره جنوبی و آلمان در رده های بعدی قرار دارند.
از مجموع مقالات نمایه شده، سهم چین 34 درصد و ایالات متحده 16 درصد است. چین همچنان به روند صعودی خود در انتشار مقالات نانو ادامه می دهد و در حال حاضر تعداد مقالات نانوی آن بیش از 2 برابر آمریکا و 1.2 برابر کل اتحادیه اروپاست. هند، کره جنوبی و آلمان در رده های سوم تا پنجم قرار دارند.
طبق این گزارش، ژاپن تا سال 2011 چهارمین کشور در انتشار مقالات نانو بود اما در سال های گذشته با کاهش تدریجی سهم مقالات نانوی خود در رده هفتم قرار گرفت . علاوه بر ژاپن، آمریکا، کره جنوبی، فرانسه و روسیه هم در سال 2016 با کاهش سهم روبرو شدند.
در ادامه گزارش آمده است، از میان 20 کشور اول دنیا در این رده بندی 9 کشور از آسیا و اقیانوسیه هستند و در کل، بیش از نیمی از انتشارات نانو مربوط به کشورهای آسیایی و استرالیا بوده است.
در میان کشورهای آمریکای لاتین تنها برزیل در بین 20 کشور برتر قرار دارد. بهترین کشور آفریقایی نیز در این رده بندی، مصر است که با انتشار یک هزار و 423 مقاله در رده 25 قرار دارد. آفریقای جنوبی نیز به عنوان دومین کشور آفریقایی در رده 35 جای گرفته است.
سهم کشورهای آسیایی در مقالات فناوری نانو در میان 20 کشور بالاتر بوده و تقریبا همه بیش از میانگین جهانی (9.5 درصد) هستند. ایران و عربستان بالاترین نسبت مقالات نانو به کل مقالات را دارند و با اولویت دهی به تحقیقات فناوری نانو در سال های اخیر رشد زیادی در انتشار مقالات نانو داشتند. آمریکا نیز به عنوان دومین کشور تولیدکننده علوم نانو، تنها 6 درصد از کل مقالات خود را به فناوری نانو اختصاص داده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :