Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199480
تاریخ انتشار : 20 دی 1395 10:29
تعداد بازدید : 308

دستگاه اکسیژن ساز برای بیماران نیازمند بومی سازی شد

دستگاه اکسیژن ساز برای بیماران مبتلا به آسم قلبی توسط محققان ایرانی بومی سازی شد.
محققان کشور در قالب طرح کلان ملی فناوری تولید تجهیزات پزشکی موفق به طراحی و بومی سازی دستگاه اکسیژن ساز برای بیماران مبتلا به آسم قلبی شدند که کاربرد آن موجب جلوگیری از خروج ارز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ پس از بررسی های علمی و دقیق نمونه خارجی، فرایند بومی سازی و تولید فناوری دستگاه اکسیژن ساز آغاز شد و با تولید قطعات در ابعاد آزمایشگاهی، با بودجه شخصی نمونه اولیه و آزمایشگاهی این دستگاه نهایی شد و سپس با کمک معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری نمونه نیمه صنعتی این دستگاه به مرحله تولید رسید. با راه اندازی خط تولید، این دستگاه به صورت انبوه در کشور تولید می شود.

علی ابراهیمی، مجری طرح با اشاره به اهمیت این دستگاه افزود: بیماران تنفسی چون جانبازان شیمیایی، مبتلایان به انسداد مزمن ریه (COPD)، ریوی- قلبی و مبتلایان به آسم به دلیل نیاز مداوم به اکسیژن باید به صورت مستمر از دستگاه های تولید اکسیژن استفاده کنند و عدم دسترسی به این امکان می تواند مشکلات جدی را برای آنها به همراه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه هوای موجود اطراف ما تنها حاوی 21 درصد اکسیژن است، خاطرنشان کرد: بیمارانی که نتوانند اکسیژن مورد نیاز خود را از هوا تامین کنند، دچار مشکلاتی می شوند و ناچار هستند از یک دستگاه با توانایی تولید اکسیژن خالص استفاده کنند.

این محقق ادامه داد: پیش از این کپسول های حاوی اکسیژن خالص توسط بیماران مورد استفاده قرار می گرفت که دارای مشکلات و معایب زیادی بود که از آن جمله می توان به تامین 8 ساعته اکسیژن برای بیماران اشاره کرد. اما با ورود فناوری های جدید، دستگاه های اکسیژن ساز در قالب ها و شکل های گوناگون وارد بازار سلامت شدند و کاربردهای فراوان خود را نشان دادند.

وی با اشاره به نمونه های خارجی دستگاه اکسیژن ساز یادآور شد: از مهمترین معایب نمونه های وارداتی علاوه بر بالا بودن قیمت آن، نبود خدمات پس از فروش مناسب است که در بعضی موارد حتی از کیفیت لازم نیز برخوردار نیست؛ بر این اساس در قالب طرح کلان ملی اقدام به طراحی و ساخت دستگاه اکسیژن ساز به منظور رفع نیازها کردیم.

ابراهیمی با اشاره به موفقیت آزمایشات و پشت سر گذاشتن مراحل تست و ارزیابی دستگاه اکسیژن ساز تولید شده، اظهار کرد: این محصول دارای تاییدیه های لازم از جمله پروانه تولید و فروش از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و تجاری سازی شده است.

به گفته وی، این دستگاه ها باید توانایی تولید حداقل 90 درصد اکسیژن خالص نسبت به توان اسمی شان را داشته باشند که نمونه بومی آن دارای چنین قابلیتی است.

ابراهیمی تاکید کرد: در حال حاضر بنیاد جانبازان با استفاده از این محصول، تا حدود زیادی از صرف هزینه های گزاف خرید نمونه خارجی جلوگیری کرده است و چالش نبود خدمات پس از فروش نیز با استفاده از ظرفیت های بومی رفع شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :