Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199495
تاریخ انتشار : 20 دی 1395 10:54
تعداد بازدید : 1943

ایجاد نخستین مرکز پرورش الاغ در یزد

بانوی اشکذری با استفاده از وام خوداشتغالی یک مزرعه پرورش الاغ، در روستای تقویه بخش خضرآباد فراهم آورد.
یک بانوی اشکذری با استفاده از وام خوداشتغالی کمیته امداد و ایجاد یک مزرعه پرورش الاغ، زمینه اشتغال 3 نفر را در روستای تقویه بخش خضرآباد این شهرستان استان یزد فراهم آورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از روزنامه کیهان؛ طاهره زارع بانوی کارآفرین اشکذری با حمایت جهاد کشاورزی، نخستین مزرعه پرورش الاغ را در روستای تقویه بخش خضرآباد این شهرستان راه اندازی کرده است. این کار با سرمایه گذاری اولیه 30میلیون تومان آغاز شد و هم اکنون در این مزرعه 150 رأس الاغ وجود دارد که از این تعداد 40 رأس آن شیرده هستند.
وی با اشاره به اینکه کار خود را از سه سال قبل آغاز کرده، تصریح کرد: خرید الاغ ها از شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری انجام و برای خرید هر الاغ و کره آن یک میلیون تومان هزینه شده است.
زارع از تولید روزانه 30 کیلوگرم شیر الاغ در این مزرعه خبر داد و گفت: شیر الاغ تولیدی به صورت قرارداد یکساله کیلویی 15 هزار تومان و از طریق فروش خانگی هر کیلو 30 هزار تومان انجام می شود.
وی افزود: شیر الاغ برای درمان برخی بیماری ها مانند آسم، قندخون، سرما خوردگی، آلرژی و برای پایین آوردن تب ناشی از عفونت تجویز می شود.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر فرآورده های الاغ، روغن قلم پا و پیه آن است که کیلویی 400 هزار تومان به فروش می رسد ولی به دلیل اینکه بیماری و تلف شدگی در حیواناتی مانند الاغ بسیار کم، تولید این فرآورده اندک است.
 به گفته وی: فضولات الاغ یا عنبرنسارا نیز اثر آنتوبیوتیکی دارد و برای درمان سرماخوردگی، بیماری های تنفسی، برونشیت و خارش پوست مفید است و از آن در آفت کشی و کرم کشی مزارع نیز استفاده می شود و هم اکنون فضولات این حیوان کیلویی چهار هزار تومان به فروش می رسد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :