Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199538
تاریخ انتشار : 20 دی 1395 13:23
تعداد بازدید : 1084

دستگاه استریل سرد تجهیزات پزشکی ساخته شد

دستگاه استریل سرد وسایل پزشکی که تجهیزات پزشکی را در مدت 25 تا 30 دقیقه استریل می کند ساخته شد. پژوهشگران کشور موفق به تولید دستگاه استریل سرد وسایل پزشکی شدند که با استفاده از بمباران سطوح توسط رادیکال های آزاد، استریل سرد را انجام می دهد و تجهیزات پزشکی را در مدت 25 تا 30 دقیقه استریل می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ کیهان کروندیان مجری طرح با بیان اینکه بسیاری از تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی نیاز به استریل شدن دارند، گفت: هم اکنون برای استریل کردن تجهیزات پزشکی از روش مرسوم استریلایزر بخار استفاده می شود که این روش محدودیت ها و معایب خاص خود را دارد.

وی کاربرد استریلایزرها در حوزه «پزشکی انسانی» را برای استریل کردن یا سترون سازی بهتر دانست و ادامه داد: این امر به منظور حذف میکرو ارگانیسم ها از وسایل و تجهیزات است و اگر این میکرو ارگانیسم ها حذف نشوند خودشان عامل بیماری خواهند شد و یا در نتیجه تست های آزمایشگاهی تاثیر می گذارند.

کروندیان با اشاره به انواع کلاس استریلایزر افزود: برخی وسایل مانند سرنگ، سوند، تیغ جراحی در بخش بیمارستانی، جراحی و دندانپزشکی به صورت مستقیم با بدن بیمار تماس پیدا می کنند از این رو استریل کردن این قبیل وسایل باید با استریلایزرهای کلاس S و به خصوص B انجام شود؛ چراکه حذف میکرو ارگانیسم ها از روی وسایل تهاجمی باید بدون هیچ گونه ریسکی انجام شود بنابراین کوچکترین خطایی قابل اغماض نبوده، حتی در صورت لزوم باید با صرف هزینه زیاد این اطمینان برآورده شود.

وی خاطرنشان کرد: البته برخی دیگر وسایل با بدن انسان در تماس نیستند و غیر تهاجمی هستند مانند ظرف ادرار، سواپ و پیپت که برای انجام آزمایش های پزشکی و یا تحقیقاتی استفاده می شوند. استریل این وسایل با اتوکلاوهای کلاس N انجام می شود.

مجری طرح با اشاره به مزایای استریلایزر سرد نسبت به سایر استیریلایزرها گفت: کاهش نسبی زمان استریل کردن وسایل از حدود 70 دقیقه به حدود 20 دقیقه، سهولت کاربری، کاهش خطرات ناشی از روش های دیگر و انجام استریل سازی مواد پلاستیکی یا حساس به حرارت بدون تغییر شکل از جمله مزایای استریلایزر سرد به شمار می رود.

وی نحوه تولید این سیستم را رادیکال آزاد و تثبیت بهترین شرایط دمایی و رطوبتی برای رسیدن به حداکثر توانمندی یا کارایی ذکر کرد و یادآور شد، در این سیستم با عبور دادن هوا از میان لوله ای که با نانوتیوپ های کربنی پوشش داده شده است رادیکال آزاد ایجاد شده و به کپسول گاز نیز نیازی ندارد. همچنین در این روش از منبع تغذیه 12 ولتی استفاده می شود و از همه مهمتر در یک سیکل بسته قابلیت کاربرد دارد لذا پیوسته غلظت رادیکال آزاد را افزایش می دهد.

به گفته وی آزمایشگاه های طبی، آزمایشگاه های تحقیقاتی و سلولی ملکولی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، بیمارستان ها، دندانپزشکی ها و حتی آرایشگاه ها برای استریل ابزار کارشان جزو مصرف کنندگان این دستگاه ها به شمار می آیند.

با حمایت صندوق حمایت از الکترونیک (صحا) دستگاه استریلایزر سرد طراحی و تولید شد. تاکنون 50 دستگاه از این نمونه استریلایز سرد به آزمایشگاه های طبی و یک دستگاه به دانشگاه محقق اردبیلی به فروش رسیده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :