Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199670
تاریخ انتشار : 22 دی 1395 12:57
تعداد مشاهدات : 349

پروتز عصبی گام برداشتن برای افراد فلج دو پا تولید شد

این فناوری تاکنون در انحصار آمریکا بوده است؛ فقط یک نمونه تایید شده از پروتزهای عصبی گام برداشتن تحت عنوان Parastep در دنیا وجود داشته که در آمریکا تولید و مورد تایید FDA قرار گرفته و در بیش از 40 مرکز پزشکی در این کشور مورد استفاده قرار دارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ افرادی که دچار ضایعه نخاعی هستند علاوه بر مشکلات حرکتی، در اثر عدم تحرک دچار عوارضی از قبیل پوکی استخوان، آتروفی عضلانی، سفتی مفاصل، نارسائیهای کلیوی و قلبی ـ عروقی می شوند.

همچنین این افراد کنترل ادرار ندارند و عمل دفع آنها با مشکل مواجه است؛ علاوه بر عوارض فوق، این افراد دچار افسردگی می شوند و نگهداری آنان برای خانواده مشکل و هزینه بر است لذا دستیابی به روشی برای رفع معلولیت و عوارض ناشی از آن، هدف بسیاری از تحقیقات را تشکیل داده است.

در کشور ما، آمار بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی فراتر از آمارها و استانداردهای جهانی است و عامل اصلی ضایعات نخاعی تصادفات است؛ به ازای هر هزار نفر یک فرد ضایعه نخاعی وجود دارد لذا موضوع ضایعه نخاعی از سالیان دراز یک از محورهای تحقیقاتی در  پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی دانشگاه علم و صنعت ایران بوده و هست.

تاکنون برای ایجاد حرکت در افراد فلج روشهای مختلفی مطرح شده است؛ یکی از روشهای مرسوم استفاده از اسکلتهای رباتیک است؛ این رباتها روی عضو فلج قرار می گیرد و باعث حرکت پسیو در عضو می شود، از روشهای رایج دیگر برای ایستادن شخص معلول و ایجاد تحرک استفاده از وسایل مکانیکی چون ویلچر ایستا است.

این وسایل تحرک بسیار محدود  در عضو ایجاد می کند. از همه مهم تر حرکت ایجاد شده پسیو است؛ روش دیگر مبتنی بر بازسازی اعصاب صدمه دیده است هرچند این روش هنوز در مرحله تحقیقات بنیادین به سر می برد و به محیط های کلینیکی راه پیدا نکرده است.

چاپ بیش از 200 مقاله در داخل و خارج درباره پروتز عصبی

عباس عرفانیان؛ مجری طرح ملی فناوری طراحی و ساخت پروتز عصبی گام برداشتن برای افراد دارای فلج کامل دوپا در این زمینه گفت: از روشهای مطرح و موثر برای رفع مشکلات حرکتی در افراد دچار ضایعه نخاعی، قطع نخاع صدمات مغزی، افراد دچار CP، MS و stroke، مهندسی عصبی است.

وی افزود: مهندسی عصبی از حوزه های گسترش یافته در قرن 21 در زمینه مهندسی پزشکی است؛ از اهداف مهندسی عصبی پی بردن به سازوکار عملکرد  سیستمهای عصبی حسی و حرکتی با استفاده از روشهای مهندسی و ارائه مدلهای ریاضی از سیستم عصبی در سطوح مختلف است.

او خاطر نشان کرد: مهندسی عصبی منشأ ایجاد یک فناوری، تحت عنوان فناوری عصبی شده است. هدف این فناوری، طراحی و ساخت ابزار میکروالکترونیکی عصبی با کنترل تراشه های ریزپردازندهایی (تراشه های عصبی) است که با ارتباط مستقیم با سیستم عصبی مرکزی یا اعصاب محیطی، کنترل خارجی ارگانهای بدن را به عهده می گیرد.

به گفته مجری طرح، یک تیم تحقیقاتی در پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی ایران، دانشگاه علم وصنعت ایران پس از 20 سال تلاش موفق به طراحی و ساخت یک سیستم عصبی منحصر به فرد تحت عنوان پاراواک (ParaWalk) برای ایجاد و کنترل حرکت در افراد دچار ضایعه نخاعی شده اند.

تاکنون بیش از 200 مقاله در داخل و خارج از کشور توسط پژوهشگران پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی در راستای پروتزهای عصبی به چاپ رسیده است.

وی تصریح کرد: سیستم پاراواک توسط شرکت دانش بنیان نوپای فناوری سامانه های الکترونیک عصبی تولید شده و این شرکت آمادگی کامل تولید آن را به تعداد بالا داراست؛ تاکنون پنج نمونه از سیستم توسط شرکت ساخته شده که در بیمارستان توانبخشی رفیده مورد بهره برداری قرار گرفته است.

خروج انحصار فناوری پروتز عصبی حرکتی از دستان امریکا

پروتز عصبی حرکتی پاراواک یک سیستم میکروالکترونیکی با کنترل تراشه ریزپردازنده ای است که بر مبنای سیستم عصبی مرکزی انسان، حرکت را در عضو ایجاد و کنترل می کند.

این سیستم قابلیت برنامه ریزی حرکتی را دارد و با توجه به حرکت مورد نظر میزان انقباض را در طول حرکت کنترل می کند؛ سیستم پاراواک با بکارگیری مدلهای ریاضی از سیستمهای اسکلتی ـ عضلانی و استراتژیهای کنترلی، میزان انقباض عضلات فلج را در طول حرکت کنترل می کند.

این فناوری تاکنون در انحصار آمریکا بوده است؛ فقط یک نمونه تایید شده از پروتزهای عصبی گام برداشتن تحت عنوان Parastep در دنیا وجود داشته که در آمریکا تولید و مورد تایید FDA قرار گرفته و در بیش از 40 مرکز پزشکی در این کشور مورد استفاده قرار دارد.

سیستم عصبی پاراواک برای ایجاد حرکتهای ایستادن، گام برداشتن و نشستن بعضی از افراد دچار ضایعه نخاعی کامل در سطح کمر بکار می رود و تاکنون بر روی تعدادی محدود افراد پاراپلژیک مورد ارزیابی قرار گرفته شده است بطوریکه این افراد، قادر به ایستادن و بطور محدود قادر به گام برداشتن شده اند.

علاوه بر کاربردهای حرکتی، سیستم پاراواک دارای کاربردهای درمانی بوده و از پوکی استخوان، آتروفی عضلانی و زخم بستر جلوگیری می کند و باعث بهبود در وضعیت قلبی-عروقی، عملکرد سیستم گوارش  بیمار می شود.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :