Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199702
تاریخ انتشار : 23 دی 1395 9:25
تعداد بازدید : 619

شکارچی بزرگ در آسمان امن / امین ملکیان

"باور 373" علاوه بر توانایی درگیری با اهداف آیرودینامیک، توانایی درگیری با موشک های بالستیک، کروز و همچنین موشک های دیگر را دارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان؛ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از گذشته تا به امروز، فراز و نشیب های زیادی را گذرانده اند؛ به طوری که در زمان رژیم پهلوی به طور کامل، وابسته به کشورهای غربی بودند و تمام تجهیزات خود را از آن ها و با صرف مبالغ زیادی خریداری می کردند و در مقابل، آن ها نیز هیچ بهایی به متخصصان داخلی نمی دادند.


این روند ادامه داشت تا پس از پیروزی "انقلاب اسلامی" و سقوط رژیم پهلوی نیروهای مسلح ایران که دچار دگرگونی و تحول شده بودند، دست به کار شدند و توانستند بعد از "جنگ تحمیلی"، با غنیمت هایی که از جنگ گرفته بودند و با روش "مهندسی معکوس"، تجهیزات خود را بازسازی و بازطراحی کنند و بدین ترتیب، نیروهای متخصص، جوان و انقلابی ایران، دست به کار عظیمی زدند و طراحی و ساخت انواع تجهیزات نظامی را در دستور کار خود قرار دادند.

در همین راستا این جوانان توانستند در ابتدا کار طراحی انواع جنگنده ها، تانک ها، و نفربرها را در پیش بگیرند و پس از آن هم کار ساخت آن ها را آغاز کردند که نتیجه آن، تولید جنگنده های "آذرخش" و "صاعقه" در نیروی هوایی، تانک های "کرّار"، "ذوالفقار" و "صمصمام" در نیروی زمینی و انواع قایق های تندرو و ناوشکن در نیروی دریایی ایران بود اما در این میان، جای خالی یک سامانه پدافندی برای ایجاد یک آسمان امن تر از قبل احساس می شد که نیروهای مسلح کشور، این نیاز را حس کردند و کار طراحی و ساخت آن را آغاز کردند که نتیجه آن، طراحی سامانه "باور 373" بود.


** مشخصات سامانه "باور 373"

"باور 373" که در زمره سامانه های موشکی برد بلند است و در کشف و رهگیری اهداف مورد نظر توانمندی های خوبی دارد و همه مراحل طراحی و تولید آن را نیروهای بومی و علمی کشور طی کرده اند، در 29 فروردین 1394 و در سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران از آن رونمایی شد و در حضور وابستگان خارجی که در مراسم حضور داشتند، از مقابل جایگاه رژه رفت که این کار موجب تعجب همگان شد.

این مسئله، کارشناسان نظامی جهان را وادار به واکنش و اظهارنظر درباره این سامانه کرد. به تصور این کارشناسان، سامانه موشکی "باور 373" ایرانی بسیار پیشرفته تر از "اس300" روسی است. با طراحی، ساخت و تولید انبوه پروژه "باور 373"، در آینده ای نزدیک صاحب سامانه ای خواهیم شد که برتر از پیشرفته ترین سامانه های روز دنیا مانند "اس 300" و "پاتریوت" خواهد بود. در پروژه "باور 373" بسیار تلاش شده تا با توجه به تغییر جنس تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران، به سامانه ای دست پیدا کنیم که علاوه بر تاکتیکی بودن، پاسخگوی تهدیدات در کوتاه برد، میان برد و بلندبرد باشد. 

سامانه "باور 373" از هر لحاظ پیشرفته تر از سامانه های همچون "اس 300" بوده اما نکته قابل توجهی که این سامانه را از بقیه متمایز می کند، "توانایی حمل و شلیک" انواع موشک ها در بردهای مختلف است؛ به گونه ای که اگر "اس 300" در برخی موضوعات خلاء داشت، در طرح بومی این سامانه، این خلاءها برطرف شده و طراحی مفهومی بسیار خوبی روی آن انجام گرفته و در همین راستا "وزارت دفاع" در خصوص موشک های آن نیز پیش بینی کرده که این سامانه با دو یا سه نوع موشک در لایه های مختلف بتواند وارد عمل شود.

با نگاهی به ویژگی های "باور 373"، دقیقاً مشخص می شود که در طراحی این سلاح دفاعی، ویژگی های برتر سامانه های مشابه ساخته شده در دنیا مورد مطالعه دقیق قرار گرفته و در نتیجه، سامانه ای با امکانات متنوع از نظر مأموریتی پدید آمده که به طور خاص، در مقایسه با سامانه "اس 300" مورد سفارش ایران، "باور 373" توانایی درگیری با اهداف متنوعی را دارد که این به دلیل ماهیت متفاوت تهدیدات پیش روی ایران در قیاس با روسیه است.

** باوری که در نیروهای مسلح باور شد

پس از اینکه اولین نمونه از سامانه پدافند هوایی ایرانی رونمایی شد، مسئله مطرح، انتخاب نامی مناسب برای این سامانه بود. البته در ابتدا برخی ها به آن سامانه "اس 300" ایرانی می گفتند که این کار اشتباه بود چراکه این سامانه از "اس 300" پیشرفته تر است و به همین دلیل، کار انتخاب نام برای پدافند ایرانی را سخت کرد تا اینکه قرار شد این سامانه را با نام سامانه "باور 373" معرفی کنند که در همین راستا امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء در خصوص نام سامانه بومی جایگزین "اس 300"، گفت: نام سامانه بومی "باور 373" از القاب "رسول الله " (صلوات الله علیه و آله) در حروف ابجد بوده و "باور" نیز یعنی ما باور داریم که این کار انجام می شود.


** سامانه موشکی "S 300" یار کمکی "باور 373" در دفاع از ایران

"S 300" یک سامانه موشکی سطح به هوای دوربرد و خودکششی با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع هاست که در اواخر دهه 1970 توسط شرکت همکاری های صنعتی "آلماز" برای نیروی دفاع هوایی شوروی ساخته شد. مدل های مختلف این موشک، در نام گذاری ناتو با نام های "سام 10"، "سام 12" و "سام 20" شناخته می شوند.

اولین مدل این موشک، با نام "S 300-P" برای نخستین بار در سال 1979 در شوروی عملیاتی شد؛ هرچند تکامل آن از سال 1969 به منظور ساخت موشک سطح به هوایی با برد 75 کیلومتر که هم در نیروی زمینی و هم در نیروی دریایی استفاده شود، آغاز شده بود. این موشک در ابتدا برای رهگیری هواپیماها و موشک های کروز ساخته شده و بعدها توانایی رهگیری موشک های بالستیک نیز به آن افزوده شد.

اکنون با توجه به دستاوردهای که جمهوری اسلامی ایران در زمینه نظامی تولید کرده، جایگاهش بیش از پیش ارتقا خواهد یافت و باید منتظر ماند و دید در سال های آینده جوانان انقلابی ایران دست به چه کار عظیمی خواهند زد؟

از جدیدترین مدل های این سامانه می توان به سامانه "S 300-PMU" اشاره کرد که یکی از پیشرفته ترین موشک های زمین به هواست و توانایی آن را دارد تا اهدافی واقع در ارتفاع حداکثر 27 کیلومتری را منهدم سازد. 

این سامانه، توانایی پیگیری همزمان 100 هدف و درگیری همزمان با 12 هدف دیگر را دارد. زمان آماده سازی آن، حدود 5 دقیقه و موشک های آن از نوع انبارشونده است که مانند مهمات معمولی نیاز به هیچگونه نگهداری در مدت عمر مفید خود ندارند.

اما نکته مهمی باید مورد توجه قرار بگیرد اینکه همانطور که گفته شد، قابلیت "باور 373" از سامانه های مشابه مانند "اس 300" بسیار بیشتر است و همین امر موجب می شود تا بتوان عنوان یار کمکی را به سامانه "اس 300" برای کمک به "باور 373" برای دفاع از ایران و امن کردن آسمان کشور داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :