Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199707
تاریخ انتشار : 23 دی 1395 11:41
تعداد بازدید : 442

مقاله پژوهشگران جهاد دانشگاهی البرز در ISI نمایه شد

مقاله پژوهشگران گروه مطالعات شهری معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز در ISI نمایه شد. مقاله پژوهشگران گروه مطالعات شهری معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز پیرامون «پیش بینی رشد شهر با استفاده از مدل سلولار اتوماتا - زنجیره مارکوف» در مجلهBulletin de la Société Royale des Sciences de Liège چاپ و منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ احمدرضا ابراهیمی پور، مدیرگروه مطالعات شهری معاونت پژوهشی البرز گفت: در این مقاله با عنوان «Prediction of Urban Growth through Cellular Automata-Markov Chain» که در مجله Bulletin de la Société Royale des" Sciences de Liège" چاپ شده است با استفاده از مدل ترکیبی سلولار اتوماتا - زنجیره مارکوف روند تغییر کاربری اراضی برای سال های 1400 تا 1450 با بازه 10 ساله پیش بینی شده است.

پژوهشگر این مقاله افزود: برنامه ریزی با هدف کنترل و تغییر آگاهانه کاربری ها در آینده امری ضروریست که استفاده از مدل های رشد شهری نظیر CA - Markov می تواند این هدف را محقق سازد. 

ابراهیمی پور یادآور شد: در دنیای امروز استفاده از فناوری های نوین و همچنین مدلسازی و شبیه سازی، ابزار کار آمدی در جهت مدیریت بخشهای مختلف اعم از مدیریت شهری است، آشکارسازی و پیش بینی تغییرات، زمینه اتخاذ تدابیر و سیاستهای موثر در جهت برنامه ریزی رشد آتی شهر فراهم می سازد.

وی با بیان نتایج این مقاله برتر در کنفرانس بین الملی مهندسی معماری و شهرسازی خاطرنشان کرد: نتایج این مقاله پژوهشی نشان داد اگر روند رشد شهری و به تبع آن تغییر کاربری اراضی به همین شکل ادامه یابد تا سال 1450 ، مساحت ناحیه شهری (ساخته شده) نسبت به سال 1388 به میزان دو برابر افزایش می یابد و در مقابل زمین های کشاورزی به نصف کاهش می یابند. به نظر می رسد این روند تغییرات با شاخصهای توسعه پایدار منطبق نیست و باید سناریوهای مختلف را با مدل CA - Markov مورد آزمایش قرار داد تا روند رشد شهری و تغییر کاربری ها در آینده کنترل شده و آگاهانه صورت گیرد.

وی در پایان تصریح کرد: امیررضا فرشچین، عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی واحد البرز و مهدی سعادت، به عنوان پژوهشگر در این مقاله همکاری کردند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :