Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199816
تاریخ انتشار : 25 دی 1395 12:50
تعداد مشاهدات : 251

گاما آلومینا نانو ساختار تولید شد

پژوهشگران کشور موفق به کسب دانش فنی تولید گاما آلومینای نانوساختار با کیفیت مرغوب شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ پژوهشگران کشور موفق به کسب دانش فنی تولید گاما آلومینای نانوساختار با کیفیت مرغوب شدند که از آن برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، داروسازی و خودروسازی استفاده می شود و به گفته این محققان با قطع واردات این ماده تاکنون بیش از 13 میلیارد ریال صرفه جویی از سرمایه ملی شده است.

یکی از مواد پرمصرف در صنایع مختلف کاتالیست ها هستند. این مواد با افزایش سرعت واکنش ها زمان رسیدن به محصول نهایی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. از آنجایی که ماده کاتالیست فرایند تسریع انجام واکنش را با سطح خود انجام می دهد، افزایش نسبت سطح به حجم می تواند فعالیت کاتالیست را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

کوچک کردن ابعاد کاتالیست در مقیاس نانو و همچنین ایجاد حفرات نانویی راه هایی برای افزایش سطح و بهبود عملکرد کاتالیست ها به شمار می روند. برای این منظور محققان کشور مطالعاتی را اجرایی کردند.

سعید شجاعی زاده، مجری طرح با تاکید بر اینکه پایه کاتالیست، 90 درصد ارزش کاتالیست ها را تشکیل می دهند، گفت: زمانی که پایه کاتالیست در کشور موجود نبود، مصرف کنندگان پایه کاتالیست نهایی را با هر قیمتی و هر کیفیتی از خارج از کشور تأمین می کردند. اما با اجرای طرح تولید پایه کاتالیست در کشور نیاز به تأمین خارجی پایه کاتالیست قطع شد و شرکت های دانش بنیان فعال در این زمینه توانستند مقادیر زیادی از کاتالیست های ناهمگن بر پایه گاما آلومینا را تولید و به صنایع ارائه کنند.

وی در ادامه در خصوص مزایای این محصول داخلی تولیدشده نسبت به نمونه های مشابه خارجی، اظهار کرد:  تولید داخلی این پایه کاتالیست موجب کاهش هزینه ها در صنایع مهم و کاربردی شده و همچنین کیفیت این پایه کاتالیست در حد نمونه خارجی است. به علاوه، تغییرات خاصی جهت ارتقای عملکرد آن در هنگام استفاده به عنوان پایه کاتالیست اعمال شده است.

شجاعی زاده میزان تولید سالانه این محصول را در حال حاضر 200 تن در سال ذکر کرد و افزود: با قطع واردات پایه کاتالیست گاما آلومینای نانوساختار تا کنون مبلغی بیش از 13 میلیارد ریال از سرمایه ملی صرفه جویی شده که این مبلغ در سال های آینده افزایش خواهد یافت.

این محقق تاکید کرد: اجرای این طرح موجب اشتغال زایی برای 20 نفر به صورت مستقیم و 95 نفر به صورت غیرمستقیم شده است و طی توسعه این طرح در آینده اشتغال زایی برای 500 نفر به طور مستقیم و 600 نفر به صورت غیرمستقیم پیش بینی می شود.

محصول گاما آلومینا با شماره ثبت اختراع 44584 به ثبت رسیده و دارای گواهی نانومقیاس از ستاد ویژه فناوری نانو است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :