Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199828
تاریخ انتشار : 25 دی 1395 15:14
تعداد مشاهدات : 299

نخستین خط لوله فرآورده جنوب شرق کشور افتتاح شد

چابهار، نخستین خط لوله فرآورده جنوب شرق کشور را به نام خود زد.

 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری شانا؛ نیروگاه چابهار «۱۵ کیلومتری جاده چابهار - ایرانشهر، بهره برداری ۲۵ مرداد ۱۳۸۹»؛ یکی از نیروگاه های گازی ایران با ظرفیت تولید ۳۱۸ مگاوات است که به دلیل متصل نشدن به خط لوله سراسری گاز تا پیش از ١٥ آذرماه امسال سوخت «نفت گاز» را از طریق نفتکش تامین می کرد. حالا پس از ٦ سال، نیروگاه چابهار «نخستین خط لوله فرآورده های نفتی جنوب شرق کشور» را از آن خود کرد و وارد چرخه انتقال شد.

  این خط لوله ٢٠ کیلومتری که از انبار نفت شهید شوشتری واقع در اسکله شهید بهشتی چابهار آغاز می شود، نفت گاز مورد نیاز نیروگاه چابهار را تامین می کند.

  پروژه ساخت خط لوله سوخت رسانی به نیروگاه چابهار با ایجاد تاسیسات جانبی یک تلمبه خانه واقع در محدوده شرقی انبار نفت چابهار، ترمینال واقع در محدوده شرقی مخازن نیروگاه چابهار و تمهیدات مقاوم سازی مسیر از سال ٩٣ آغاز شد و پایان آبان ماه امسال پایان یافت.

  نیروگاه چابهار با احداث و بهره برداری از این خط لوله ١٤ اینچ روزانه به ‎طور میانگین یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر نفت گاز برای تامین سوخت دریافت خواهد کرد.

  حذف تردد ١٠٠ نفتکش از سطح شهر

  احداث و بهره برداری از این محور انتقال سوخت برای انتقال نفت گاز به نیروگاه چابهار به حذف تردد بیش از ١٠٠ کامیونت نفتکش از سطح شهر انجامید.

  حذف تردد روزانه حدود ١٠٠ کامیون نفتکش، کاهش حوادث جاده ای درون شهری و برون شهری، تداوم در عملیات سوخت رسانی و کاهش قطع برق و نیز حذف آثار مخرب زیست محیطی ناشی از حوادث احتمالی حمل سوخت با کامیون از دستاوردهای اجرای این طرح است که در مجموع با ظرفیت انتقال روزانه ٤٠٠ مترمکعب بر ساعت با سرمایه گذاری ٤٠٠ میلیارد ریال  به بهره برداری رسید.

  تداوم در عملیات سوخت رسانی و در نتیجه کاهش احتمال قطع برق در منطقه عمومی چابهار، از دیگر دستاوردهای ساخت این خط لوله انتقال به شمار می آید.

  این خط لوله از شمال با خط لوله تربت حیدریه حدود ١٥٠٠ کیلومتر، از شمال غرب با خط لوله کرمان حدود ٩٠٠ کلیومتر و از غرب با خط لوله بندرعباس حدود ٧٣٠ کیلومتر فاصله دارد و نخستین خط لوله انتقال فرآورده در منطقه جنوب شرق کشور به شمار می‎رود.

  این خط لوله با رعایت کامل موارد ایمنی احداث شد و بدون هیچ گونه حادثه ای راه اندازی شده است و با تامین پایدار برق منطقه از طریق سوخت رسانی به نیروگاه چابهار، نقش مهمی در تامین زیرساخت های مورد نیاز سرمایه گذاری در بندر مهم چابهار ایفا خواهد کرد.

  تامین گاز نیروگاه با سی ان جی

  حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران «دوشنبه، ١١ مردادماه» در آیین پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران از برنامه ریزی برای گازرسانی به نیروگاه چابهار از طریق گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) خبرداد که امید است با بهره برداری از فازهای پارس جنوبی در مسیر عدالت محوری و سیاست های اقتصاد مقاومتی این مهم هر چه سریع تر محقق شود.

  چابهار در یک نگاه

  چابهار تنها بندر کشورمان است که از طریق دریای عمان به اقیانوس راه دارد و با تکمیل اسکله در دست احداث از سوی سازمان مربوطه، کشتی های اقیانوس پیما می توانند در بندرگاه های آن پهلوگیری داشته باشند و از این لحاظ بندری راهبردی در کشور محسوب می شود که مورد توجه دولت برای سرمایه گذاری عظیم اقتصادی قرار گرفته که از جمله آن ابراز تمایل سرمایه گذاری٥٠٠ میلیون دلاری هندوستان در این منطقه است.

  بندر چابهار قابلیت تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی، انرژی و تجاری را دارد. این رویکرد نقش خط لوله ای را که سوخت مورد نیاز نیروگاه برق منطقه تامین می کند، بسیار حیاتی خواهد کرد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :