Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199919
تاریخ انتشار : 26 دی 1395 11:11
تعداد مشاهدات : 314

ایران به لحاظ بانک ژن گیاهی جزء 10 کشور برتر دنیاست

ذخایر ژنتیکی ایران غنی بوده به طوری که جزء 10 کشور برتر دنیا به لحاظ بانک ژن گیاهی است.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: ذخایر ژنتیکی ایران غنی بوده به طوری که جزء 10 کشور برتر دنیا به لحاظ بانک ژن گیاهی است.

 اسکندر زند روز شنبه در نشست با استاندار کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: این استان نیز با داشتن تنوع گیاهی بالا نقش مهمی در این زمینه دارد.
وی ادامه داد: حوزه تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی توجه ویَژه ای به دلیل تنوع گیاهی به استان کهگیلویه و بویر احمد دارد.
وی گفت: سعی می شود که توانمندی ها و استعدادهای کهگیلویه و بویراحمد در بخش کشاورزی و حوزه آب و خاک به طور علمی و کاربردی توسعه یابد.
معاون تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی افزود: کهگیلویه و بویراحمد استانی مستعد در زمینه کشاورزی است به گونه ای که از 20 موسسه پژوهشی در حوزه کشاورزی، باغات و شیلات کشور 2 مورد در این استان وجود دارد.
زند بیان کرد: هم اینک یک موسسه تحقیقات کشاورزی در شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران و یک موسسه ژنتیک آبزی پروری نیز در شهر یاسوج فعال است.
وی عنوان کرد: با داشتن استعدادهای چشمگیر کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد اما کمبودهای متعددی در این استان وجود دارد.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: مشکلات و کمبودها در این حوزه شناسایی و برای رفع آنها همکاری لازم با مسئولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد انجام خواهد شد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: مراکز تحقیقاتی این استان دارای ظرفیت بالایی در بخش های آب و خاک، کشاورزی، منابع طبیعی و گیاهان دارویی بوده و نیازمند توجه ویژه ای است.
سید موسی خادمی اظهار داشت: ویژگی اصلی کهگیلویه و بویراحمد شامل آب، جنگل و مرتع و نفت بوده و کشاورزی نیز جزء اولویت های همیشگی این استان است و مسئولان اجرایی نیز به این بخش توجه جدی دارند.
وی با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد می تواند از استان های هدف برای تحقیقات در بخش های مختلف کشاورزی، باغی، آبزی پروری، منابع طبیعی و گیاهان دارویی باشد، افزود: بدلیل محرومیت این حوزه چنانچه به طور ویژه مورد توجه قرار نگیرد همچنان مشکلات آن باقی خواهد ماند.
خادمی بیان کرد: با وجود اینهمه استعداد در بخش کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد توجه چندانی به آنها نشده و هم اینک نیز نباید همچون استان های برخوردار کشور به آن نگاه کرد.
وی عنوان کرد: توجه به حوزه کشاورزی و اقتصاد مقاومتی در اولویت برنامه های مسئولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و فرآوری محصولات کشاورزی، جنگلی، باغی، دامی و گیاهان دارویی نیز از موضوعات مهم اقتصادی این استان است.
خادمی خواستار تلاش و کمک وزارت جهاد کشاورزی برای تبدیل دستاوردهای تحقیقاتی حوزه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به عمل و حرکت تجاری و اقتصادی شد.
وی ابراز داشت: کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه ظرفیت های خود در بخش های مختلف کشاورزی به همکاری بیش از پیش وزارت جهاد کشاورزی نیاز دارد.
وی گفت: این استان آمادگی دارد در حوزه کشاورزی، آبخیزداری، دامپروری، باغداری، آبزی پروری و فرآوری محصولات برای جذب هرگونه سرمایه گذاری تعامل جدی با وزارت جهاد کشاورزی داشته باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به منظور بررسی مشکلات و کمبودها در حوزه تحقیقات بخش کشاورزی به یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد سفر کرده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :