Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199962
تاریخ انتشار : 26 دی 1395 13:31
تعداد مشاهدات : 207

گونه جدید گیاه زنبق کشف شد

محققان دانشگاه فردوسی گونه جدیدی از گیاه زنبق را کشف کردند که این گیاه با نام «زنبق فردوسی» ثبت شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ اعضای هیات علمی گروه گیاه شناسی (هرباریوم) پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد موفق شدند گونه جدیدی از گیاه زنبق را کشف کنند.

این گونه گیاهی از جنس زنبق (Iris) و متعلق به تیره زنبقیان (Iridaceae) است که برای نخستین بار از کوه های هزارمسجد و الله اکبر در شمال استان خراسان رضوی جمع آوری شده و پس از مطالعات تخصصی گیاه شناسی بر روی نمونه های هرباریومی و نمونه های زنده از این گیاه در رویشگاه های طبیعی، به عنوان گونه جدیدی برای علم گیاه شناسی و دنیا معرفی شده است.

این گونه جدید، به افتخار شاعر بلندآوازه ایران زمین، حکیم ابوالقاسم فردوسی، به نام علمی Iris ferdowsii یا «زنبق فردوسی» نامگذاری شد و نمونه تیپ یا سند آن، تحت شماره ۴۵۱۷۰ در هرباریوم دانشگاه فردوسی مشهد نگهداری می شود.

رویشگاه نمونه تیپ این گونه، بر روی دامنه کوه های هزار مسجد و مشرف به روستای پاژ، زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی قرار گرفته است.

«زنبق فردوسی» در دامنه ارتفاعی بین هزار و ۴۰۰ تا ۲ هزار و ۷۵۰ متری استپ های کوهستانی با شیب ملایم و بستر سنگ آهکی می روید و از نظر علم رده بندی گیاهی از خویشاوندان وحشی زنبق های زینتی محسوب می شود.

با توجه به جمعیت های بسیار پراکنده این گونه و نیز تخریب زیستگاه ها بر اثر چرای بی رویه دام، شخم زنی مراتع کوهستانی برای کشاورزی دیم و عملیات جاده سازی، این گونه گیاهی بر مبنای معیارهای اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)، گونه ای درخطر انقراض محسوب می شود.

گزارش این اکتشاف علمی در قالب یک مقاله تخصصی در نشریه Phytotaxa که جز نمایه JCR قرار دارد، به چاپ رسیده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :