Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200006
تاریخ انتشار : 27 دی 1395 15:1
تعداد مشاهدات : 552

ایران در تولید علم پزشکی در سال 2016 رتبه اول منطقه را کسب کرد

ایران در سال 2016، با انتشار 47 هزار و 700 مقاله علمی پزشکی توانسته به رتبه اول منطقه دست پیدا کند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: ایران در سال 2016، با انتشار 47 هزار و 700 مقاله علمی توانسته به رتبه اول منطقه دست پیدا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان؛ رضا ملک زاده رییس جشنواره و معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: ارتحال هاشمی رفسنجانی فقدان بزرگی برای کشور و مردم است و ایشان توجه ویژه ای به امر پژوهش و تحقیقات داشت اند و من امیدواریم این امور ادامه پیدا کند.

وی گفت: وضعیت تولید علم در دانشگاه های علوم پزشکی در حد قابل قبولی است که به طوری که در سال 2016، 47 هزار و 700 مقاله علمی منتشر شده است و هم اکنون کشور رتبه 16 تولید علم را در دنیا دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت بیان کرد: در حوزه پزشکی ایران سالی 15 هزار مقاله منتشر می کند که از نظر کمی در سال 2016 رتبه اول منطقه و 18 جهانی را در تولید مقالات حفظ کرده است به طوری که از نظر شاخص کیفی در انتشار مقالات ما از کشورهای صاحب نامی مانند روسیه و برخی کشورهای اروپایی سبقت گرفته ایم و روند کیفیت مقالات ما از رشد صعودی برخوردار است.

وی ادامه داد: هشت دانشمند ما در حوزه پزشکی در سال های گذشته جزء یک درصد دانشمندان برتر دنیا با شاخص اچ ایندکس 15 به بالا بودند که اکنون این عدد به 421 نفر رسیده است و این افراد رهبری تحقیقات علوم پزشکی در کشور را برعهده دارند که امیدواریم این تعداد روزی به 1000 نفر برسد تا بتوانیم وضعیت بهتری را داشته باشیم.

ملک زاده با بیان اینکه از لحاظ زیرساخت های فناوری برای اولین بار رشد خوبی داشتیم، گفت: 30 درصد از شرکت های دانش بنیان کشور در حوزه علوم پزشکی فعال هستند که گردش مالی خوبی نیز داشته اند، همچنین یک سوم اشتغال کشور نیز در بخش سلامت متمرکز است و از طرفی 50 درصد وام و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش سلامت بوده است.

وی عنوان کرد: کشور ما از نظر زیرساخت های فناوری از رشد چشمگیری برخوردار است و مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان، اتاق های تمیز و طرح های فناورانه در کشور از افزایش خوبی برخوردار هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: ما یک بسته حمایتی به همه شرکت های دانش بنیان اختصاص دادیم تا بتوانند به فعالیت های خود و بازارهای هدف بین المللی دست یابند.

ملک زاده با بیان اینکه کشور ما داروهای مهم و حیاتی را تولید می کند، افزود: مسئله اخلاق در نشر بسیار مهم است و ما باید از این امانت به خوبی مراقبت کنیم تا بحث تحقیقات و پژوهش با روند بهتری صورت بگیرد و سطح علمی کشور از رشد بالاتری برخوردار شود.

وی با بیان اینکه کلیه اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی کشور و بخش سلامت 500 میلیارد تومان است، تصریح کرد: ما انتظار داریم که بودجه دانشگاه های علوم پزشکی کشور افزایش یابد زیرا مبلغ 125 میلیون دلاری اعتبار کلیه دانشگاه های کشور معادل میزان بودجه 2 دانشگاه برتر دنیا است.

ملک زاده اظهار داشت: با وجود کمبود بودجه این دانشگاه ها هنوز تا به امروز 36 درصد از مبلغ اختصاصی یافته به دست ما رسیده و من امیدوارم با وجود همه مشکلاتی که گریبانگیر دولت است این بودجه افزایش پیدا کند و ما تمام تلاش خود را در جهت ارتقای سطح کیفیت آموزش و تحقیق انجام می دهیم.

وی افزود: برخی از شرکت های دانش بنیان در تقدیم جوایز این جشنواره ما را یاری کرده اند و تعداد برگزیدگان از 44 نفر در این دوره به 11 نفر کاهش پیدا کرده است و سازمان های غیردولتی حامی تحقیق و پژوهش در کشور هستند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :