Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200062
تاریخ انتشار : 28 دی 1395 10:30
تعداد مشاهدات : 209

عینک دید در شب با فناوری نانو ساخته شد

محقق ایرانی با استفاده از یک لایه نازک حاوی نانوبلورهای نیمه هادی موفق به ساخت عینک دید در شب شد.
پژوهشگران استرالیایی با همکاری یک محقق ایرانی با استفاده از یک لایه نازک حاوی نانوبلورهای نیمه هادی موفق به ساخت عینک دید در شب شدند.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ «دراگومر نشو» از محققان دانشگاه ملی استرالیا موفق به ساخت دوربین دید در شب جدیدی شده است که می تواند جایگزین دوربین های سنگین رایج شود.

نشو عنوان کرد: ما در این پروژه از نانوبلورهای بسیار کوچکی استفاده کردیم و آن ها را به صورت فیلم لایه نازکی روی سطح شیشه عینک قرار دادیم؛ با استفاده از این لایه نازک حاوی نانوبلور امکان دید در شب فراهم شده است.

وی افزود: این لایه نازک بسیار کوچک بوده و از آن می توان در ساخت ادوات ضدجعل نظیر پوشش های اسکناس ها استفاده کرد. همچنین این فناوری قابل استفاده در هولوگرام ها و تصاویر پزشکی است.»

محسن رحمانی از دیگر محققان این پروژه اظهار داشت: ما در این پروژه به دستاورد بزرگی در حوزه نانوفتونیک رسیدیم؛  در این کار تحقیقاتی ما به بررسی رفتار نور و برهم کنش آن با اجسام در مقیاس نانومتری پرداختیم.

وی خاطر نشان کرد: این نانوبلورهای نیمه هادی می توانند نور را با شدت بالا انتقال دهند و پرتوهای نوری پیچیده ای را ایجاد کنند. از این فناوری در یک لیزر می توان استفاده کرد تا تصویری هولوگرافیک را روی نمایشگرهای مدرن ایجاد کند.

ماریا دل روسیون از دانشجویان دکتری این پروژه ادامه داد: در این پروژه ابزاری ساخته شده که نور به راحتی از آن عبور می کند، این فناوری برای ساخت نمایشگرهای نوری قابل استفاده است. برای اولین بار است که چنین چیزی ساخته می شود؛ چرا که در لایه نازک مورد استفاده در این فناوری از نانوبلورهای نیمه هادی استفاده شده است. رشد این نانوبلورها روی سطح شفاف کاری چالش برانگیز است.

این عینک برخلاف ابزارهای دید در شب رایج، بسیار سبک است. از این فناوری می توان در حوزه های پزشکی و ادوات ضدجعل نیز استفاده کرد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :