Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200121
تاریخ انتشار : 28 دی 1395 14:41
تعداد مشاهدات : 296

پیروزی های سوریه را مدیون حمایت های بی دریغ ایران هستیم

البته پیروزی هایی را که محقق شده است مدیون حمایت های بی دریغ ایران هستیم.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ عماد خمیس پس از دیدار و گفتگو با معاون اول رئیس جمهور کشورمان و پس از امضای چند سند همکاری با ایران تصریح کرد: بار دیگر مراتب تسلیت صمیمی و گرم خود را به جنابعالی و همه ملت ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی ابراز می دارم.
 
وی افزود: روابط تاریخی و ممتازی از گذشته بین ایران و سوریه وجود داشته است که بینانگذاران آن مرحوم حافظ اسد و امام خمینی (ره) بوده اند و این روابط را امروز مقام معظم رهبری ایران و آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه و همچنین آقای روحانی رئیس جمهور ایران دنبال می کنند که هر چه بیشتر و به سمت جلو تقویت می شود.
 
عماد خمیس با بیان اینکه جنگ کنونی در سوریه همه کشورها را ویران کرده است اظهار داشت: البته پیروزی هایی را که محقق شده است مدیون رشادت ها و ایستادگی های ملت و ارتش سوریه در این بازه زمانی شش ساله و همچنین مدیون حمایت های بی دریغ ایران هستیم.
نخست وزیر سوریه افزود: امیدواریم با اقدامات و همکاری های گسترده میان دو کشور بتوانیم پیروزی های دیگری را نیز محقق کنیم.
 
وی در ادامه با اشاره به نابودی زیرساخت های سوریه گفت: تروریستی که امروز تمام زیرساخت های کشور ما را ویران کرده و امنیت منطقه را از بین برده است تلاش می کند جهان را به مخاطره بیندازد.
 
نخست وزیر سوریه افزود: واقعیت این است که ما و جمهوری اسلامی ایران هر دو در یک سنگر در مقابله با تروریسم قرار داریم و این یک نکته مشترک است که باید الگویی برای همگان باشد.
 
عماد خمیس گفت: لازم می دانیم که نقش بزرگ جمهوری اسلامی ایران را در مبارزه با تروریسم و حمایت از ملت و دولت سوریه در تمام عرصه های سیاسی، اقتصادی و نظامی ارج بگذاریم.
 
وی در ادامه با اشاره به سفر خود به ایران افزود: ضرورت داشت امروز گرد هم آییم و درباره مسائل مختلف اقتصادی و سیاسی مذاکره کنیم که البته شاهد دستاوردهای خوبی نیز بودیم و امیدواریم اینگونه ملاقات ها و سفرهای دوجانبه افزایش یابد.
 
نخست وزیر سوریه اضافه کرد: باور دولت و ملت سوریه این است که روابط دو کشور باید هر چه گسترده تر شود و همچنین به جایگاه ویژه ایران در عرصه منطقه و جهان و همینطور در زمینه سیاست های اقتصادی، سیاسی و نظامی که این کشور دنبال می کند باور داریم.
 
عماد خمیس گفت: توسعه همه جانبه دو کشور از وظایف همه طرف های ذی ربط در ایران و سوریه است.
 
وی در ادامه با اشاره به مذاکرات دو طرف افزود: در اینجا مذاکرات مشترک بسیار خوبی را در زمینه توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور انجام دادیم و ما نظرهای کشور خود را به ایران اعلام و تاکید کردیم که سوریه آماده توسعه روابط در زمینه های اقتصادی، سیاسی و جز آن است.
 
نخست وزیر سوریه تصریح کرد: امروز پنج سند همکاری امضا کردیم و البته یک سند همکاری ششمی نیز در زمینه سرمایه گذاری در یکی از بندرهای سوریه وجود دارد.
 
عماد خمیس اضافه کرد: اینگونه سندها به عنوان هسته اساسی برای ایجاد یک گروه همکاری بین دو کشور است و این پنج توافقنامه از جمله در زمینه راه اندازی اپراتور همراه سوم و یا سایر توافقنامه ها که به امضا رسیده است، آغازی دیگر از همکاری های دوجانبه ایران و سوریه است که از آن طریق می توانیم پروژه های صنعتی و بازسازی سوریه را که مهم ترین مسئله است دنبال کنیم.
 
وی افزود: برای تحقق این امر سرمایه گذاران ایرانی می توانند به سوریه بیایند تا اینگونه سرمایه گذاری ها و همکاری ها را هر چه بهتر پیگیری کنیم.
 
نخست وزیر سوریه گفت: همچنین توافق کردیم با توجه به شرایط موجود و ضرورت تسریع در روند کاری، کمیته های مشترک دو کشور از امروز فعال شوند تا نظرها و ملاحظاتی که برای بهبود روند اجرایی شدن توافقات لازم است با جلسات و دیدارهای متعددی که برگزار می شود، هر چه سریع تر اجرایی و عملیاتی شود.
 
عماد خمیس با تاکید بر ضرورت بهبود ارتباطات رسمی بین دو کشور تصریح کرد: همچنین بر ضرورت ارتباط رسمی میان وزرا و سایر نهادهای رسمی دو کشور و همکاری ملی در سطح مردم دو کشور تاکید شد و توافق کردیم یک جدول زمانبندی شده برای پیشبرد اینگونه همکاری ها تهیه شود.
 
وی افزود: این امر برای آن است که بتوانیم از طریق این جدول زمانبندی، اقدامات لازم را برای بالا بردن تبادلات تجاری و صنعتی دو کشور اولویت بندی و عملیاتی کنیم.
 
نخست وزیر سوریه گفت: مطمئن باشید که ما با امضای این توافقنامه ها به دنبال توسعه روابط دو کشور هستیم و اطمینان می دهیم که دولت و ملت سوریه به مبارزه و پایداری خود در مقابله با تروریسم ادامه می دهند.
 
عماد خمیس تاکید کرد: دولت و ملت سوریه با یک دست تروریسم را شکست می دهند و با دست دیگر به بازسازی سوریه خواهند پرداخت.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :